IR Termal Kamera

Başlatan aster, 16 Haziran 2005, 18:59:13

aster

uzmanlık sorusu: bu nedir?

z

Atis serbest ise,

Gecen akim sonucu isinmakta olan  bir komponentin IR kameradaki goruntusu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erkan Gench

Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

aster

Merhaba,  :D  tam isabet

Erol YILMAZ

@Aster
resmi koydun da aklima geldi.
Devre tasariminda hatalari min. indirmek icin guc harcanan / isinan
bolgeleri gorebilmek (termal kamera ile veya ne ise) guzel bir fikir
olabilir. Bunu iyi izolasyon isi yapan firmalar kullaniyor ve cok faydali old.
dusunuyorum.

@Herkese
Termal veya ne ise, o kameradan nerede bulabilirim.
Elbette uygun fiyatli olanini ariyorum :)

aster

Selam Erol, bende arıyorum ve bu seneki bütçemden pay ayırdım bile
bu zımbırtıyı bilenler bildirirlerse makbule geçecek  :)

z

Fiyat bilmiyorum ancak termal kameralar nomal kameralara kıyasla çok çok pahalıymış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

El tipi olanına 20k fiyat istediler :cry:

salim ALTIN

merhaba
hocam ısınan parça kızılötesi yayınım yapıyor ya belki o tarz bir kamera ile ilkelde olsa bir deneme yapılabilir. ama filtreleme yapmak gerekir heralde girişte... Olayı anısıyla anlatayım isterseniz.
Bilgisayar konusunda firması olan arkadaşım firmanın her odasına vebcam kamera koyar. Akşam herkes çıktığında odalardan birinin (teknik servis) ışıklarının açık olduğunu görür monitörde. Kapatmak için o odaya gider ışık kapalı ortam karanlıktır. Odasına döner monitörde oda aydınlık. tekrar odaya bakar karanlık. Firmada kim var filan diye bağırır, ses yok. Bütün odaları gezer kimse yok. bir daha bakar monitörden bütün odalara bitek teknik servis aydınlık. Artık ciddi  ciddi korkmaya başlar. O odaya gider ışığı yakar ve başlar aranmaya. çalışma masasının altına monte edilmiş cam resistanslı soba açık bırakılmıştır. arkadaş derin bir nefes alır. çamaşır yıkama derdinden kurtulduğu için...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Amcam el aleti için demişki;

Soğutması mikrobolometer detektör, içten değiştirilebilir mercekler ve kolay kullanımlı arabirimi olan, ‘el feneri' tarzında kişisel termal görüntüleyicidir. Aletin 2.5" LCD ekranı, 500 m içindeki uygulamaların detaylı görüntülerini sunar ve 0.12°C termal hassasiyet sergiler.
FLIR'in özel AutoAlertM infrared etiketleme sistemi sayesinde karanlık bölgelerdeki insanları ya da araçları tespit eder. Ayrıca görüntüleri dondurur ve daha sonra arşivlenebilmesi için standart JPEG dosyaları olarak kaydeder ve standart video çıkış portunu kullanarak videoyu kaydeder.

bu para ona az bile demiş, galiba haklı  :cry:

CaFFeiNe

hocam 20.000 normal bence bazı fabrikalar (örneğin bizimki) yılda bir panolarının vs. termal kamera ile ölçümlerini yaptırıyorlar ve maliyeti 600-800 dolar adam geliyor 1 gün takılıyor bu parayı alıp gidiyor yani kamera parasını çıkarıyor

sezgin05

Ustalar fiziki temas olmadan ısı ölçme prensibi hakkında bilgi verirmisiniz.Yani uzaktan ısı ölçen aletler hakkında bilgi istiyorum.Bu aletler 2-3 metreden nasıl oluyorda ısıyı ölçüyor...?Tşk.

aster

2-3 M değil 1 KM yi bile ölçebiliyorlar
http://www.sentezmuhendislik.com/
bilgi araştırıyorum bulunca vereceğim

argeelektronik

uzaktan lazer yardımıyla ısı ölçülebiliyor el tipi cihazlar ile fiyatıda 95 ytl civarında karaköyde bunlardan var .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

aster

8O  8O  8O

Selam,
en üstteki resim de gördüğün olayı dediğin aletle az da olsa anlayabilirmiyiz?