TELEFON VE CEP İLE ÇALIŞAN ALARM İÇİN YARDIM

Başlatan border, 10 Mayıs 2008, 21:00:55

border

Arkadaşlar bir arkadaşım işyerideki bağlı bir alarm sistemine paralel çalışan cepli bir sistem daha istemişti. bende alarmı inceldim. alarm devreye girdiğin de hareket sensörlerinden gelen sinyal ile alarm devreye giriyor sesli ikaz başlıyor . aynı zamanda bir röle yardımı ile şehir telefon hattını devreye sokup, kayıt edilen telefonları arıyor.
  Bizim amacımız telfon hattı kesik olduğunda cep yardımı ile istenilen tel nosunu aramak.alarm sitemine dışarıdan girmek mümkün olmadı.Bende alarm devreye girip şehir telefon sebekesini devreye soktuğunda ,cep ile arama yapmak . pıc f84 ile cep ile arama yapabileceğim programı yazdım sistem calışıyor . fakat telefon şebekesinin açıldığını hissedecek sitemi kuramadım . işin gerçeği telefon olayına biraz uzağım
  bu konuda fikir ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim,
yorum yapma, üret

mustafa_cmbz

creemstorge

Pratikte tam olarak ne yapacağın konusu biraz çalışma isteyecek ama teorik olarak ne yapabileceğini anlatayım.Telefon hattından alarm sistemine gelen kabloyu birtakım diyotların yardımıyla doğrultup 5v seviyesine indireceksin.

Daha sonra öyle bir şema kuracaksın ki:

Mobil telefon hattından arama yapacak olan sistem bir switch e bağlı olacak ve bu switch kapalıyken arama yapamayacak ( bu switchten kastımız da röle'dir). Bunu yapmamızın sebebi : sabit telefon hattında sorun yokken, boşu boşuna 2 hattın da arama yapmaması içindir.

Ve gerisi... Tamamen PIC bilgisi ve azcık da programcılığa kalmış birşey...

Mikro denetleyiciye aşağıdaki hikayeye benzer nitelikte bir yazılım yazacaksın:

"Bak mikro denetleyici senin şu portunun şu bitine 5 volt giriyorum (Bu 5 volt bizi sabit telefon hattından geliyor). Eğer bu 5 volt sıfıra düşerse:
cep telefonunun rölesini bağladığım şu pinini aktif et ki cep telefonu arama yapabilsiin.

Sistem temel olarak bu şekilde olmalı. Ama tabi ki de bu sistemde de bug'lar yok değil. Mesela tam cep telefonu arama yaparken sabit telefon hattı düzelirse ne olacak? gibi. Bu ve bunun gibi sorunların da çözümlerini düşündüm. Yukarıdaki sistemi anladıysanız geri kalan detayları da verebilirm.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İYİ GÜNLER

Andromeda

arkadaşım cep telefonu ile ilgili arama devresini yayınlayabilirmisin.
programı nasıl yazdın?
şimdiden sağol.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

files

Normal  hat kesilirse GSM hattı  ile arama yapılacaksa, sadece GSM arama seçeneği aktif yapılsa daha uygundur.

Alarm durumunda GSM yerine sabit hat tercih edilerek  sağlanabilecek 3-5 kuruşun hesabı yapılmaz. Abesle iştigaldir.

GSM şebekeyi sabit hat gibi kullanarak arama yapılabilecek GSM gateway denen ürünler var. Piyasada çok çeşitli ve ucuz modelleri de olması lazım.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=gsm+gateway&btnG=Ara&meta=cr%3DcountryTR

mustafa_cmbz

daha önce hiç görmedim ama gsm modüllerden bashediliyor acaba onlar ile böyle bişey yapılamaz mı?

birde 2 şu gsm hattından haberleşen minik dinleme cihazları var sim kart ile çalışan onlardan faydalınamaz mı?...

border

arkadaşlar düşünce ve tavsiyeler için teşekkürler. gsm mödülleri bende duydum fakat o kadar teferruatlı olamasın istedik. herşeyi hazırladım. devre bir hareket sensörüne bağlanacak durumda fakat hazır olan bir sistem var zaten o sistemin sensörlrini ve ikaz sistemini kullanmak istedik. tek iş alarm çaldığında açılan telefon hattının benim devremi tetiklemesini sağlamak .
 telefon hattında ölctüğümde 45-50 volt görünüyor avizeyi kaldırınca 6 volt oluyor fakat buradaki voltaj bir işe  yaramıyor çünkü bir ledi bile zor yakıyor.
programa gelince göndermeyi becerebilirsem göndereyim .oldukca basit
telefonun tuş takımı yerine 3 adet röle kullandım bunları sıra ile çektirerek yapıyorum arama 1dk  1dk sonunda tetikleme ucunu kontrol ediyor uygun ortam varsa bir daha arıyor ayrıca 48 saatte bir 30dk şarj ediyor bu kadar
yorum yapma, üret

border

porta=0:portb=0
trisa=%000110:trisb=0
PORTB.6=1
;---------------------------------------
ON INTERRUPT GoTo KESME   'kesme oluþursa KESME adlý etikete git.
OPTION_REG=%10000101   	 'Pull up dirençleri ÝPTAL- Bölme oraný 1/64.
INTCON=%10100000  		 'Kesmeler aktif ve TMR0 kesmesi aktif
TMR0=0
;CMCON=7
;-----------------------------------------------------------
SAAT VAR BYTE
DAK VAR BYTE
SN VAR BYTE
SAYAC1 VAR BYTE
SAYAC2 VAR BYTE
SAYAC3 VAR BYTE
sayac4 var byte
SAYAC5 VAR BYTE
sayac var byte
BEKLE VAR BYTE
a var word
i var byte
b var word
symbol role1= portb.4
 symbol role2 =portb.5

pause 200

;-----------------------------------------------------------

basla:
  ;IF  PORTA.1=1 THEN TUS
 PAUSE 1 
 GOTO BASLA  

; tus:
; pause 10000
; if porta.1=0  then basla
; role1=1
; pause 1000
; role1=0
; pause 1000
; ;if porta.1=1 then basla 
; role1=1
; pause 1000
; role1=0
; pause 1000
; role2=1
; pause 1000
; role2=0
; pause 1000
; i=0
; for i=0 to 60
; pause 1000

;,,, goto tus
;  ELSE
;  GOTO BASLA
;  ENDIF

disable
 kesme:
 SAYAC=SAYAC+1
 IF SAYAC=61 THEN

SAYAC=0
 SN=SN+1
 IF SN=60 THEN
 SN=0

DAK=DAK+1

IF DAK=30 THEN PORTB.6=0
 IF DAK=60 THEN
   DAK=0
 SAAT=SAAT+1
 IF SAAT=48 THEN PORTB.6=1
 IF SAAT=48 THEN
 SAAT=0

ENDIF 
 ENDIF
 ENDIF
 ENDIF

;IF PORTA.1=0 THEN
    ;SAYAC5=0
 ;SAYAC1=0
  ;ENDIF
 ;IF PORTA.1=1 THEN 
 ;IF PORTA.1=1 THEN;   SÝÐNAL GELDÝÐÝNDE BEKLEME YAP
 ;SAYAC3=SAYAC3+1
 ;IF SAYAC3=60 THEN
 ;sayac3=0
 ;sayac4=sayac4+1
 ;if sayac4=10 then
 ;sayac4=0
 ;endif
 ;endif
;endif

;IF PORTA.1=0 THEN 
;SAYAC1=0
;SAYAC5=0
;GOTO CIK
;ENDIF
IF PORTA.1=1 THEN

SAYAC5=SAYAC5+1
IF SAYAC5=60 THEN
SAYAC5=0
 SAYAC1=SAYAC1+1
  IF SAYAC1=1 THEN ROLE1=1
 IF SAYAC1=2 THEN ROLE1=0
   IF SAYAC1=3 THEN ROLE1=1
 IF SAYAC1=4 THEN ROLE1=0
 IF SAYAC1=5 THEN ROLE2=1
 IF SAYAC1=6 THEN ROLE2=0

IF SAYAC1=60 THEN

SAYAC1=0

ENDIF
 ENDIF
 ENDIF 

CIK:
         INTCON.2=0        'TMR0 Kesme bayraðý sýfýrlanýyor
         RESUME
         ENABLE
         end
yorum yapma, üret

border

virgül ile ayrılmış yerler programda iptal edilen kısımlar ben silmeyi unutmuşum. zaten programda bu satırlar işleme konmaz ve farlı renklidir
yorum yapma, üret

Andromeda

cep ile arama denince ,cep telefonunun TX RX girişlerini kullanarak
arama yapıyorsunuz zannettim.
siz röleleri bazı tuşlara bağlayarak el ile kullanım benzetmesi yaparak
arama yapıyorsunuz galiba?
internette "on hook" ve "off hook" devresi diye arayın.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"