0-10 V & 0-20 mA Source

Başlatan aster, 29 Ekim 2003, 14:17:13

aster

0..10 volt
0..20 mA
4..20 mA   kaynaklar nedir nerede nasıl kullanılır ?
bilenler bildiklerini bir yazsınlar bir zahmet

Erol YILMAZ

Selam;
Endustriyel uygulamalarda "Signal Conditioner" çıkışları.
Sensor verisi cihaza giriyor. cikista bu degerlerinden birisini aliyorsun. 4-20mA
4 mA=Min,    20mA=Max demek oluyor. Otekilerde bunun gibi.

cnt

evet, sensor cikisini 4-20mA veya 0-10V arasinda bi degere getirilir. 0-20mA bildigim kadariyla pek kulanilmiyor. cunku 0-4 mA iletiminde sorunlar olusabilir.

ayrica opamp kullanark basit bi sekilde sensorden gelen sinyali 0-10v vaya 4-20 degerine getirebiliriz.

byka

sevgili dostum en cok endüstriyel elektronik alanında kullanılıyor.
Özellikle driver larda kullanılyor siemens abb mentor (controlTec.)Siemens   vinçlerin motor kontrol devrelerinde 0-20 ma yada 4-20 ma i referans kaynagı olarak kullanıyor  feedback bilgisi gibi bu baska yerlerde 0-10 v ta olabiliyor

hallmar  da kullanıyor ornek 0-175 mv giriş var 4-20 ma vıkıs olan bir cihazı bir otomasyon sisteminde ölçüm birimi olarak kullanıyor
yani uygulama alanı cok fazla

ben enson 4-20 ma girişli 8 bit digital cıkıs lı birdevre yapmıstım plc kontrol ünitesi icin (modifikasyon yani).sisitem zamanında kurulmus yeni gelen cihazlarla uyum saglması icin boyle bir sey gerekiyormus .

birde akıs,basınc,sıcaklık transmitterlerinde cok kullanılır
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

passwordc

Her nekadar analog sinyal alışverişi (akış, ısı, nem, motor, oransal vana, sensor, vb... gibi aygıtlar) halen daha kullanılıyor olsada büyük sistemlerde, hassas ölçümlerde aygıtlarla hem veri alışı hemde gönderimi çin değişik protokollerde haberleşme sistemleri kullanımı yaygınlaşmakta. (Örk: ProfiBUS, ModBUS, CanBUS gibi..) Ama 0-10v, 0 -20mA gibi ölçüm sistemleri kablo kopmasında ve uzun mesafe ölçümlerinde büyük problemler çıkarmakta (ısı ölçümü 5v gibi bir değerdeyken kablonun bi ucu çıkarılsa sistem bunu ısı düşümü olarak algılayacak. Ve uzun mesafeli ölçümlerde harmonik ve gerilim kaybıda bi başka problem. Halbu ki 4-20 mA bi transmitter da uzun mesafe ve harmonik gibi etkiler görülmemekte. Ölçüm yapılırken kablo kopsa bile 4 mA bilgi sisteme gelmediğinde programsal olarak yazılabilecek bi alarm ile operatör uyarılabilir.

aster

birde bu 4-20mA kaynağa istediğimiz kadar alet bağlayıp ( seri )
bunu referans olarak değişik şekillerde kullana biliyoruz değilmi ?

bmutlu

Alıntı yapılan: "aster"birde bu 4-20mA kaynağa istediğimiz kadar alet bağlayıp ( seri )
bunu referans olarak değişik şekillerde kullana biliyoruz değilmi ?

4-20 mA sensörler genellikle 2 uçlu sensörlerdir devrelerinin çalişmasi için gerekli olan akımı da baglanılan cihazdan çeker o yüzden 4 - 20 mA .

passwordc

4-20 mA kaynağa istediğimiz kadar cihazı farklı işler için kullanılmayacaksa ve sadece alıcı olarak işlev görüyorsa bağlayabiliriz. Pratik olarak bunu yapabilsekte çalışma güvenliği olarak problemlerle karşılaşabilinir. Ölçüm değerini 4-20mA akım bilgisi olarak gönderen bir transmitter bilgiyi alacak olan cihaz veya cihazları birbirine seri bağlayarak kontrol edebiliriz ( örnek olarak ısı bilgisini kazanın yanından bir cihazla izleyebilir, kontrolünüde PLC ile yapabiliriz. Bunun için transmitter çıkışını PLC ve yerel ölçüm cihazını birbirine seri bağlayarak yapabiliriz. Ama PLC den alınan bir analog output 4-20mA bilgi ile iki ayrı vana kontrolü yapılamaz. )

Cihaz seçeneklerinde ise 2-Wire ve 4-Wire olmak üzere iki seçenek var. 2-Wire bağlantı da besleme PLC (vb..) nin kendisi olur. 4-Wire da ise besleme transmitter tarafından karşılanır.

aster

bir bakır tel haddeleme tezgahında bu akım kaynağını almış 5 yerden geçirmiş
hepsi farklı uygulamalar yapıyordu biri motor hızını ayarlıyor diğeri ilerideki üniteye
bilgi gönderiyor sıkışma veya kopma olduğunda alarm veriyor vs

passwordc

Tabii ki bu 5 cihazda farklı işler yapıyor. Benim yukarıda bahsetmek istediğim tek bir 4-20mA hat ile birden fazla ve farklı cihazları kontrol etmek.  Örnek vermek gerekirse bir hattan Aynı anda iki farklı hattaki vanayı ve tanklı dolduran motorun sürücüsünü aynı hattan kontrol etmek akım olarak mümkün değil.

mmengi

aster dostum birden çok cihazı kontrol etmek için en güzel örnek dimlenebilen  flouresant balastları vardır bunlar 0-10V ile kontrol edilmektedir.Kontrol tarafı örnek olarak 100 mA. akım kontrolu yapabilecek güçte ise herbiri 5 mA. lik 20 adet balast paralel olarak bağlanarak dim kontrolü yapılabiliyor. Ama 4-20 mA. kontrolü ise bire bir olmak zorunda birden fazla kontrol yapılamaz yada bilgi alınamaz.

aster

dostum sensör ve akım kaynağı tek, bu kaynaktan seri 5 alete bilgi gidiyor
ve hadde makinasının en önemli parçası idi çünki o bozulca bütün sys çöküyordu

bmutlu

Alıntı yapılan: "aster"dostum sensör ve akım kaynağı tek, bu kaynaktan seri 5 alete bilgi gidiyor
ve hadde makinasının en önemli parçası idi çünki o bozulca bütün sys çöküyordu
Evet Aster sensör tek alici seri olarak 1 den fazla olabilir çünkü seri olarak bağlanan cihazlardan ayni akım akar.

aster

evet dostum bende bunu anlatmak istedim ama sanki bu akım kaynağını aletler kullanıyor da akım zayıflıyor anlamı çıktı halbuki öyle değil akım sabit sadece sensörden gelen bilğiden dolayı değişiyor herhalde bu kısım anlaşıldı artık

bmutlu

Alıntı yapılan: "aster"evet dostum bende bunu anlatmak istedim ama sanki bu akım kaynağını aletler kullanıyor da akım zayıflıyor anlamı çıktı halbuki öyle değil akım sabit sadece sensörden gelen bilğiden dolayı değişiyor herhalde bu kısım anlaşıldı artık
Dostum senin bahsettiğin devede akım kaynağı ile beslenmiyor devre gerilim kaynağı ile besleniyor burada akımı kontrol eden sensör yanı devede dolaşan akımı sensor  gelen bilgiye göre 4-20mA arasında değiştiriyor.Seri olarak baglanan alıcı cihazlardan da 4-20mA arası bir alkım bilgisialırlar .Alıcı cihaz sayısını arttırırsan kaynağın gerilimini de arttırman gerekir.Sensörün sağlıklı çalışmasını istiyorsan sensörün çalışma voltajının altına düşmemelisin.Ve devrene uygun bir gerilim uygulamalısın düşük olmamalı sağlıklı çalışmaz (çok yüksek te olmamalı).