hava akış sensörü?

Başlatan mustafa_cmbz, 13 Mayıs 2008, 20:52:59

mustafa_cmbz

arkadaşlar şu sıralar herkes gibi bende ev güvenlik sistemleri üzerinde çalışıyorum şu anda telefon arama modülünün sonlarına doğru gelmiş bulunmaktayım fakat ana kontrol ünitesi için bir özellik daha aklıma geldi ve hazır satılan ev güvenlik sistemlerinde bunu nasıl yapıyorlar merak ediyorum mesela bizim dükkandaki alarm sisteminin bir özelliği var  dükkanın herhangi bir yerinde pır vs. sensörün olmamasına rağmen biri dışarıdan vitrin camına yaslandığında veya biri içeride elini salladığında dahi alarm devreye giriyor acaba bunu nasıl yapıyorlar? ne tür sensörler ve ne tür yöntemler kullanıyorlar ?mantiken havanın basıncının değişmesine göre alarm devreye giriyor ama nasıl?

ayhani

Bahsettiğiniz olay cam kırılma sensörleri ile yapılıyor biliyorum.
Cama vurulduğunda yada odadaki basıncın ani değişiminden etkileniyor.
Aşağıdaki linkte sensörlerden biraz bahsetmiş
http://www.konakguvenlik.com.tr/root/dynamic.aspx?menukod=333
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mustafa_cmbz

sanırsam bu sensörler ses ile alakalı ve tahminimce içinde şu ultrasonıc alıcı verici sensör vardır ben öyle tahmin ediyorum...acaba bu tür aletleri kendimiz yapamazmıyız?

alayli

@mustafa_cmbz daha önce de teklif etmiştim; buyur gel ben de Tekirdağ Çorlu'dayım, tanışalım diye... Bu sordukların ultrasonik değil infrasonik sensörler. Benim kendi tasarımım ve imalatını yaptığım bir alarm panelinde bunun dijital olanı var. 50 kademe hassasiyet ayarlı ve ayarı butonlarla yapabiliyorsun. Jumper, trimpot yok yani... Piyasada adına basınç sensörü de diyorlar. Sensör olarak bildiğin elektret mic kullanılıyor. Bir ara misafirim ol sistemi ve çalışma mantığını sana anlatayım...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

parda

Merhaba;
Alıntı yapılan: "alayli"Bir ara misafirim ol sistemi ve çalışma mantığını sana anlatayım...

Merak ettim acaba kabacada olsa burda anlatamazmısınız?
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "alayli"@mustafa_cmbz daha önce de teklif etmiştim; buyur gel ben de Tekirdağ Çorlu'dayım, tanışalım diye... Bu sordukların ultrasonik değil infrasonik sensörler. Benim kendi tasarımım ve imalatını yaptığım bir alarm panelinde bunun dijital olanı var. 50 kademe hassasiyet ayarlı ve ayarı butonlarla yapabiliyorsun. Jumper, trimpot yok yani... Piyasada adına basınç sensörü de diyorlar. Sensör olarak bildiğin elektret mic kullanılıyor. Bir ara misafirim ol sistemi ve çalışma mantığını sana anlatayım...

Saygılar...

davetiniz için çok sagolun hocam şu sıralar biraz yoğunum 1-2 proje var en yakın zamanda sizi ziyaret edeceğim... kolay gelsin..

mustafa_cmbz

Vay be..yıllar geçmiş..

@alayli abim ( çağatay ) abim 8 ay önce vefat etmiş.

Eski mesajlarına bakar iken tee 2008 de beni davet ettiği mesajı görünce acayip duygulandım.

Belki forumda tanıyanlar vardır.Haberi olmayan varsa haber vermiş olayım.Mekanı cennet olsun..

ByTEK

@alayli kendisini tanımıyorum. Kendisi hem sektörden olduğu hem de hemşerim olduğu için dikkatimi çekti. Mekanı cennet olsun. Geçmiş iletilerini inceledim. Eminim bir çok kişiye yardımı dokunmuş olduğunu düşünüyorum.

sırası gelen gidiyor.. fani dünya..

Sozuak

Allah rahmet eylesin. Demek ki topluluk olarak yeterince uzun bir geçmişimiz olmuş. Doğanı, yeni katılanı ve vefat edeni ile...

Başlıktaki hava akış sensörü kısmını görünce arabalardaki sensör aklıma geldi. Isıtıcı bir telden geçen akımın hava akışına bağımlı direnç (akım) değişimini ölçerek akış ölçümü yapılıyor. Benzer kabinet tipi cihazlarda da fan arıza/filtre tıkanma durumu tespitinde de fandan gelen dönüş sinyali değil benzer ısıtıcı bir telin akımı ölçülüp değerlendirme yapılıyor. Akış azaldıkça (filtreler kirlendikçe) hava akışı azalır ısı artar. Fan hız sensörü bu konuda yetersiz kalır. O nedenle hava akış sensörü daha çok kullanılır.

~ENES~

Isinan telin soğumasına göre akımda değişim oluyorsa sıcak hava geçince havanın hızını nasıl okuyor sensörler hocam ? Merak ettiğim ve uzerinde ugraşamam gereken bir iş var bilginiz varsa tecrubenizden faydalanmak isterim

Mr.Thinking

Elektronik sigaralarin en ucuzlarinda bu hava akış sensörlerinden var. İcinize çektiğinizde bu sensör sayesinde rezistans kizariyor ve buhar oluşuyor. İçini açıp inceledim. Bir mikrofona benziyor ama degil. İçinde bir devre daha olmali ki resitansi dimleyerek açıyor. Çok etkileyici bir şekilde mikrofona benzeyen bu küçücük şey 4 amper geçirebiliyor.
ego=1/Knowledge

Sozuak

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 21 Mart 2023, 20:32:23Isinan telin soğumasına göre akımda değişim oluyorsa sıcak hava geçince havanın hızını nasıl okuyor sensörler hocam ? Merak ettiğim ve uzerinde ugraşamam gereken bir iş var bilginiz varsa tecrubenizden faydalanmak isterim

Fanları  dışarıdan soğuk hava alıp sisteme basan şekilde koyarsanız daha doğru sonuç elde edilir. Arabalarda da emişe konur haliyle başka ihtimal olmadığından. Hem emiş hem egzost fanları olanlarda çift akış sensörü olan da olur. Emiş kısmına fan olmasa da sadece sensör de konabiliyor. O tasarıma bağlı ve tabi cihaza da bağlı. Egzost fanlarında filtre olmaz emiş fanlarında olur. Bir sürü püf noktası/tedbiri alınabilir.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 21 Mart 2023, 20:57:03Elektronik sigaralarin en ucuzlarinda bu hava akış sensörlerinden var. İcinize çektiğinizde bu sensör sayesinde rezistans kizariyor ve buhar oluşuyor. İçini açıp inceledim. Bir mikrofona benziyor ama degil. İçinde bir devre daha olmali ki resitansi dimleyerek açıyor. Çok etkileyici bir şekilde mikrofona benzeyen bu küçücük şey 4 amper geçirebiliyor.

Gecen bende merak ettim bu ürünü ve hakikaten dediğin gibi ufacık ürün direk rezistans sa bağlı.. İç yapısını bilen varmı acaba?

Sozuak

Tamam da orada vakumu ölçen bir sensör var. Vakum değerine göre rezistansa yol veriyor

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Mart 2023, 19:27:17Tamam da orada vakumu ölçen bir sensör var. Vakum değerine göre rezistansa yol veriyor
vakum değil, hava akışı var. altta bir delik var ve akış oradan sağlanıyor. cünkü fülüt gibi üflendğinde de buhar olusuyor. Ama bazı deişik çeşitlerinde vakum etkisi ile calışıyor. onlar üfleyince buhar oluşturmuyor. Bu cihaz sayesinde 4 aydır sigara içmiyorum. Birkaç çeşit aldım oradan biliyorum. Birkaç çeşitinde içini açıp inceleme şansım oldu. En sonunda kaliteli ve minik bir cihaz buldum ve onu kullanmakta karar kıldım. Ciddi bir proje yatırımı yapılmış. Özellikle şarjl edilebilir olan kaliteli olanların batarya koruma devrelerine inanılmaz önem verilmiş.
ego=1/Knowledge