LPT interface+TA8435 ile sürücü (test sonuçları)

Başlatan ugurtelefon, 16 Mayıs 2008, 17:01:10

ugurtelefon

teşekkür ederim arkadaşlar

doğrudur auto ile çizmiştim.
ama ne yazıkki c.tesi malzemeler geldiğinde istediğimden farklı çıktı.
1-pcb tip konnektörler 5mm lik yani daha büyük
2-4011 smd yerine normal dip çıktı
devreyi tekrar elden geçirdim.VİAları zaten tamamiyle düzenledim.
Eagle bazen çok saçmalıyor.bizimde gözümüzden kaçabiliyor.tekrar tekrar baktım,tam 13 adet noktada fazladan via atmış. ;)

@ferdem
öncede belirtmiştim.birçok arkadaş gibi PCB yi kendi imkanlarımla yapıyorum.niyetimiz ticari bir olay olmadığı için,herkesin forumda yapabileceği birşeyler üretmek lazım.2 katman arasında viaları birleştirmek için ben genelde (eğer devre +5volt ile çalışıyor,yüksek gerilim yada yüksek amper kullanılmıyorsa) 0,20mm lik tel atıyorum.
ayrıca uzun süredir GSM sektöründe olduğum için bu devreler bana çok kaba geliyor.GSM daha detaylı ve mikro yollar var.
GSM de kullandığım sıvı pastalar ile lehimleri yapıyorum.0,20mm tel atınca  sıvı pasta sayesinde lehim deliği tamamiyle tıkıyor.arkadan bağlantıyı yapıyor.bir nevi delik içi kaplama gibi.
tabiki bu işlemin sonunda devrede henüz elektronik malzeme yokken bolca sıvı pasta sürüp,PCB üzerinden havya ile 490derecelik sıcak hava üflettiriyorum.tüm lehimler pcb yüzeyine yayılıyor,çıkıntı olmuyor.
belki anlatırken yapması zor gibi ama el alışkanlığı olduğu için tüm bunlar birkaç dk. sürüyor ;)

ugurtelefon

göz rahatsızlıkları sebebiyle biraz ağırlaşan çalışmalarıma tekrar hız kazandırdım arkadaşlar.
yukarıdaki LPT devresini tam olarak bitirip test edemedim.
onun yerine daha pratik bir yol izliyorum.
74HC244N ile 3 eksen bir lpt interface yaptım. maksat TA8435 sonuçlarını görebilmekti.

sürücü 1.70Ampere set edildi(motorlar 2Amper)
set voltajı DC18 volt.(ilk fırsatta 30Volt ile test etmek istiyorum)
sürücü step jumper ayarı 1/8 mikrostep

sürücü entegrede basit bir soğutucu var.buna rağmen saatlerce bekleme modunda bile yüksek ısı yok.ılıklık var.
set dirençlerinde az bi ısı gözlemledim.zira basit 1w dirençler.yüksek voltaj için 1oWatt alüminyum soğutuculu direnç kullanmak daha uzun vadeli kararlılık sağlayacaktır.
uzun süre hareket esnasında herhangibir adım kaçırma rastlayamadım.
daha önceki half step sürücülerde gördüğüm daha doğrusu duyduğum takur tukur sesleri hiç duymadım.
inanın sanki DC motor çalışıyor hissi veriyor.beklemede ise çok çok ince tiz bir ses var.
mach3 ayarlarından bahsedersek;
vidalı mil hatvesi 3.27mm olduğu için bende yaklaşık olarak test değerleri aşağıdaki gibi;

steps per un/473
velocity/1500
Acc /30
olarak girdim.
eğer hesap hatası yapmıyorsam(yapıyorsam düzeltin lütfen)
1500/473=458  bu sayı motor dakikadaki devrini veriyor olması lazım.
458devir/dk gibi bir değerde sorunsuz çalıştı.

aşağıda da cep telefonu ile çektiğim basit bir video var.fikir vermesi açısından.
Quicktime programı ile izleyebilirsiniz.
sağlıcakla
http://rapidshare.com/files/117008591/23052008ugurtelefon.3gp.html

hoguz

Arka fon müziğini çok beğendim. :)

Ellerine saglık güzel olmuş sürücü.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "hoguz"Arka fon müziğini çok beğendim. :)

Ellerine saglık güzel olmuş sürücü.
ehh yan dükkan müzik sistemleri yapıyor,arabalara.
komşuda pişer bizede düşer misali  :D

haciman

@ ugurtelefon

Hocam TA8435'in doğrusal ve dairesel interpolasyon performansı hakkında biraz bilgi verebilirmisinz?

İyi bir soğutucu ile 30V hatta 35V problem olmaz gibime geliyor. 37V la çalıştıranlar var bu sürücüyü.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

ugurtelefon

@hacıman
Z eksenimi bahsettiğim rahatsızlık sebebiyle bitrememiştim.
bu hafta sonu sürücülerin soğutucu bağlantılarını düzenleyip elektronik kısmı sonuçlandıracağım.Kcam ve turbocnc evdeki hurda laptopta çalıştıramadım.mekaniğin X ve Y ekseninde test etmek istiyordum olmadı.
mecburen pazarı beklemek zorundayım.mekaniği arabayla işyerine getirip buradaki pclerden birine bağlamam lazım.Pcleri eve götüremiyorum,zira gsm tamir sistemleri kurulu,riski yüksek.15bin usd yi çöpe atamam.
yeni laptop niyetim var ama LPT yok yenilerde.herhalde hafta içi sipariş geçip iyibir pc sipariş edicem,evde kullanmak için.
cevabınızı ozaman veririm.
iyi günler.

arif777

Merhaba uğur bey. tam bir haftadır forumu geziyorum.

Bütün incelemelerim sonunda SLA 7062 m ve TA8435h ye karar verdim.
Fakat benim bir sorunum var.  

l297 +mosfet choper devresini yaptım mach3 den  sinyalleri gönderdim.

pals hızı çok yavaş bunu nasıl hızlandırırım. Mesela videonuzda gördüğüm step gayet hızlı. Şindi  ise TA8435h yi yapıyorum. Bu sorununda takıldım.
yardımcı olursanız sevinirim.

Çalışmalrınızda başarılar.

ugurtelefon

@arif777
mach3 hız ayarı
velocity ve steps pers. unit. değerlerine göre değişiyor.

motorunuzun derecesine göre(1,8 - 7,5derece yada herneyse)step sayısı farklıdır,
kullandığınız vidalı mile göre farklıdır.
motoru hangi modda(half/step yada mikro step) sürdüğünüze göre farklıdır.

kendi ayarlarım için size örnek vereyim.
motor 1,8derece yani 200 step
vidalı mil bir turu 3,27mm gidiyor.
sürücü step modu 1/8 mikrostep yani bir tur 1600 adımda tamamlanıyor. (yanılmıyorsam sizde bu değer 1/1 yada 1/2 olması gerekir,L297 en fazla half 1/2 sürebiliyor)

bu değerlere göre,
1600 adım attığında 3,27mm gidiyorsa
kaç adım attığında 1mm gider??
işte bağıntı bu.
1600/3,27=489,2 =====> bu değer STEPS PER.Unit. kısmına yazılacak

ACC==> hızlanma
buraya ise genelde ilk olarak 15-20 gibi değerler girilip denenmelidir.
maksat rampalama yapılarak motoru daha yüksek bir hıza adım adım yükseltmektir.

velocity kısmına ise öncelikle 200-300 gibi değerler girip bu değer motor hızlandığında torktan düştüğü en son noktaya kadar yükseltilebilir.
bazı sürücülerde yüksek değerlerde motor hiç kalkmaz yada kalkar ama rampalama süresi bittiğinde inleyerek yerinde durmaya başlar.

ama unutmayın ki; motora verilen besleme değeri,sürücü step değeri(1/2 1/4 ....1/256) ne kadar arttı,motor o kadar hzılanma yapar ama torktan düşme azalır.

ben daha önce L297/298 sürücüsünde halfstep(1/2) modunda
2Amper 0,8nM tork bir motorla randımanlı olarak en yüksek 300d/dk gibi bir değere  ulaştım,besleme voltajı 24V idi.
aynı motor ve besleme ile  16F628A picli ve BDX53/54 ikilisi ile yaptığım sürücüde 350d/Dk ulaştım.
daha sonrası motorda tork namına bişey kalmamıştı.
picstepten bu yüzden daha memnun oldum.
bahsettiğim gibi aynı zamanda takur tukur seslerde yok oldu.

bipolar motoru olanlara TA8435
unipolar motoru olanlarada @sezgin hocamın sunduğu SLAentegre devreli sürücüyü tavsiye ederim.

L297 ve 298ler dükkanda çekmecelerde ATIL vaziyete geldi.yazık boşa masraf etmişim.ama denemedende olmuyor.illaki bi görmek lazımmış.

haciman

@ ugurtelefon

L297+L298 konusunda çok haklısınız hocam. Denedik gördük. Ama bana çok tecrübe kazandırdı bu sürücüler.

Evet benimde şimdi elimde atıl vaziyette 3 adet L297+L298 var. Malzeme masrafına bi arkadaşa verebilirim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

arif777

Teşkkür ederim.

Bir sorum daha olacak.
+5 kaynak ile 24 ve üstü kaynakaların şasesi bitişik mi?

Bİraz acemi bir soru ama;

Birde bu spindle olayını tam anlamadım.
benim anladığım sürücüye bilgiler verildiğinde freze motorunun devreye alınması galiba. Ancak uç ayarları beni uğraştırıyor.

z axis motor derinliğini nerden ayarlıyoruz. (mach3)

sorularım bunlar.

Bilginizi paylaştığınız için teşekkürler.

ugurtelefon

profesyonel besleme katlarında gördüğüm kadarıyla genelde logic besleme olan +5volt gndsi genelde ayrı oluyor.
daha doğrusu farklı 2 kaynaktan farklı 2 voltaj almak çok daha mantıklı.
çok basitçe 2*6volt trafodan basit bir doğrultmayla 78L05 kullanıp bir kaç yüksek kapasitesli kondansatör ve 10nF-100nF kondansatör ile logic besleme yapabilirsiniz.genelde devre üzerinde GNDler birleşik.
örn, 24volt motor beslemesini alıp bunu 7805 ile +5 volt almak için düşürürseniz gereksiz ısı meydana gelir.devrenin sağlığından şüphe ederim. :?
Z eksen mach3te jogcontrol açık iken PageUP-down tuşları ile hareket ediyor.

üzerine fazlasıyla düşemedim ama Spindle kontrol olayı mach3te ON_OFF şeklinde değilde,LPT port üzerindeki 2 I/O hattını kullanarak PWM ile yapılıyor.
Kcamda ise I/O hattından 1 tek uç ile on_oFF mantığı ile işliyor.

bence fazla kafa yormayın,en azından şimdilik.çünkü hepsini bir yapmak için uzun süre daha projenin sürmesi gerekir,diye düşünüyorum.

arif777

Uğur Bey teşekkür ederim.

Pc ile driver arasında tampon kullanmamak bir sorun oluşturur mu?

100 ohmluk dirençler atacağım.

arif777

mastercam ile 3d G kodları bu tip sürücüye gönderirsek sistem çalışır mı?
Bu tip bir deneyiminiz var mı?

ugurtelefon

sürücünün G kodları ile ilgisi yok.
mastecamde ürettiğin Gkodlarını mach3 okuyabiliyorsa olay bitmiş demektir.yani olay CAM programında.mach3te ne varsa okuyor bildiğim kadarıyla.

bu arada arkadaşlar ben mekanik olayında tamamen koptum.
bir türlü dikiş tutturamadım.dün ne varsa balyozun altına yatırdım.daha fazla dibe gitmeden işi sonlandırdım.
önümüzdeki hafta nasipse bir adet proxxon MF70 yada benzeri bir hazır mini freze alıp CNCye çevireceğim.
mekaniği stabil yapabilmek çok çok önemli.matkapla spiralle bu işler çok zor.
en azından mikro bir frezeyi CNCye çevirdiğimde,bu cnc freze yardımıyla
çok daha stabil,hata payı az,işleme alanı daha büyük bir CNC mekanik yapabilme olanağım olacak.basit parçalar için bile sanayiye gidip tornacılarla uğraşmaktan hem çok sıkıldım,hemde beni çok yordu.

bu işler için 2.el bir laptop almak zorunda kalıcaktım.yenilerde LPT port yok.intel centrino 1,7 bulmuştum.2.el .450YTL ye bırakmışlardı.
benimde eski laptop var.pIII 500 hemde 64Mbyte ram var.
dün bir test yaptım.windows 2000 advanced server cdsi buldum.onu yükledim.
win2000de mach3 çok güzel çalıştı.hemde XP gibi  çok fazla sistem gereksinimi yok.
şimdi win2000 professional indiriyorum.onu kuracağım.
laptop parasından kurtulduğuma göre o parayla mikro freze alıcam.
tabiki sürücü testlerine devam.....

arif777

uğur bey merhaba.

TA 8435h ile 2.4v 2 A bipolar motor süreceğim sistemde bir sorun olur mu

mesela 2A faz akımı TA 8435h yi göürür mü.
Tabi chopper 2A e ayarlı