LM317'li şarj devresi

Başlatan nurim, 17 Mayıs 2008, 04:13:26

nurim

Bu devre,sabit akımlı şarj kaynağı olarak bildiğimiz bir devredir.

EDİT: Orjinali hatalı olan şema düzeltilmiştir.(20 Ekim 2010)

Benim bu devrede cevaplayamadığım bir soru kafama takıldı sizlerle paylaşayım ,yorumlarınızı öğreneyim istedim..
Bu şarj devresi, direncin değerine göre şarj akımı sınırlar (sabit tutar) ve boş olan pilimizi bu sabit akımla şarj eder,bu tamam.Ancak,pilimiz şarjı tamamladığında durum ne olur.?Devre sabit olarak şarj akımını vermeye devam edermi,yoksa pilimiz doldukça bu akımda azalmamı olur?
Eğer pilimiz dolmasına rağmen,devre aynı şarj akımını vermeye devam ediyorsa;bu devrenin ,(akımı ayarlanabilen) bir güç kaynağının şarj devresi olarak kullanılmasına göre farkı nedir?

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

timpati

şemadaki devre "şarj devresi" olarak kullanılıyor olabilir ama onun tam adı "akım kaynağı (sabit akım verici)"dır ve yükün değerinden bağımsız çalışır. geride bağladığınız güç kaynağı desteklediği sürece, çıkışına 0 ohm da bağlasanız 1000 ohm da bağlasanız aynı (sabit) akımı vermeye programlıdır (ayarlıdır).
standart şarj sırasında pilin iç (dinamik) direnci küçülür ve genel olarak gerilimi biraz artar. normal bir gerilim kaynağıyla (ve seri dirençle) yapılan şarj işleminde pilin dolmasıyla birlikte kaynaktan çekilen akım değeri düşer ve devrenin yapısına göre de bu akım tamamen kesilebilir de. ama akım kaynağı yüke bakmaz.

kullanılma nedenine gelince, bu şarjlı piller (sealed Pb, Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion...) şarj işlemi sırasında ideal olarak "sabit gerilim-sabit akım" isterler. bundan 10-15 yıl kadar önce jel akülü (6V/4Ah) ışıldaklar ilk çıktığında çok satıldı ama birkaç ay bile geçmeden tamirci dükkanları bunlarla doldu. çünkü içlerinde (çin-uzakdoğu işi işte) ucuza kaçılmış bir şarj devresi vardı ve akülerin hemen hepsi kısa sürede öldü.
ölüm nedenleri şarj devresinin sadece ama sadece bir "direnç"ten oluşmasıydı. bu tip ışıldakların temel fonksiyonu sürekli prizde takılı dururlarken elektrik kesilmesi durumunda otomatik ışık verme biçimindeydi.
e, sizi de sürekli prizde tutsalar siz de su kaynatırdınız herhalde  :D

not: su kaynatma bir deyimdir, jel aküler için geçerli değil.
why mr. anderson, why ?

mikrocu

Merhaba arkadaşlar,

Çok ihtiyacım olan bir konu, elimde 12v  7Ah lik akü var. bunu şarj etmek için acil bir devreye ihtiyacım var...

yardımçı olurmusunuz

Tagli

Konu hakkında bir bilgim yok ama burda görünce aklıma geldi, ben 12V'luk aküyü ("sealed lead battery" yazıyor üstünde) şarj etmek için Kadıköy'deki elektronikçilerden aldığım uzak doğu işi bir adaptör kullanıp doğrudan aküye bağlıyorum. Gerçi adaptörün üstünde "battery charger" yazıyor ama acaba içinde burda bahsettiğinize benzer bir devre var mıdır? Böyle bir devre yoksa aküye ne kadar zarar verir doğrudan bağlamak?
Gökçe Tağlıoğlu

mikrocu

BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN YOKMU

BU KADAR GÜNDÜR KİMSE YAZMAMIŞ...........

timpati

Alıntı yapılan: "mikrocu"BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN YOKMU

BU KADAR GÜNDÜR KİMSE YAZMAMIŞ...........

türkçe mi bilmiyorsun, gözün mü görmüyor anlamadım. tam olarak ne istiyorsun?
why mr. anderson, why ?

OG

Alıntı YapAncak,pilimiz şarjı tamamladığında durum ne olur.?Devre sabit olarak şarj akımını vermeye devam edermi,yoksa pilimiz doldukça bu akımda azalmamı olur?
Devre akım regülatörü, bu sebeple pil şarj olsa bile aynı akımı basmaya devam eder. Ta ki pil
giriş gerilimi-(lm317 üzerinde düşen gerilim) olasıya kadar.

Yani gerilim kontrolu yok. Pili haşat eder. Pil gerilimini de takip eden bir ilave gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serkanspy

slm 12 volt 7 amp akü şarj devresi varmı elinizde otomatik dolunca  kendisi kesen ve led le dolumu boşmu gösteren

OG

Alıntı yapılan: nurim - 17 Mayıs 2008, 04:13:26
Bu devre,sabit akımlı şarj kaynağı olarak bildiğimiz bir devredir.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Benim bu devrede cevaplayamadığım bir soru kafama takıldı sizlerle paylaşayım ,yorumlarınızı öğreneyim istedim..
Bu şarj devresi, direncin değerine göre şarj akımı sınırlar (sabit tutar) ve boş olan pilimizi bu sabit akımla şarj eder,bu tamam.Ancak,pilimiz şarjı tamamladığında durum ne olur.?Devre sabit olarak şarj akımını vermeye devam edermi,yoksa pilimiz doldukça bu akımda azalmamı olur?
Eğer pilimiz dolmasına rağmen,devre aynı şarj akımını vermeye devam ediyorsa;bu devrenin ,(akımı ayarlanabilen) bir güç kaynağının şarj devresi olarak kullanılmasına göre farkı nedir?

Kolay gelsin
nurim
Konu çok eski ama yeni dikkatimi çekti. Bu bağlantı sabit akım bağlantısı değil. Çizim hatalı. Çıkış LM317 nin OUTPUT bacağından değil GND veya diğer ismi ile ADJ ucundan alınır. Sabit akım kaynağı yapanlar dikkat etsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

benacu

İyi akşamlar üstadlar,herkese selam.Bitirme projesi olarak hibrit enerji dönüşüm sistemlerini aldım.Projede güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden faydalanılacak.Güneş paneli ve rüzgar türbinini aynı devrede çalıştırmam lazım. İki sistemden gelen gücü sabitlemem lazım.Sanırım burada sabit akım devresi kullanmam gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim. rüzgar türbini 3.5 v DC(regülatörden geçtikten sonra) güneş paneli 12v DC üretiyor. Bunlarla 12 v 1 amper aküyü şarj etmeliyim. Teşekkür ederim.

pisayisi

lm317 sabit akım kaynağı ile pil doldurmak tabiki basit bir voltaj kaynağı ile doldurmaktan daha sağlıklı. Sabit  akım koşulları akım değeri de uygun seçildi ise daha uygun bir şarj yöntemi. Burda sorun şarjın hiç kesilmemesi yani icabında yüksek akım değerleri seçildi ise pil patlayana kadar şarj olmaya devam eder. Bu şekilde bir kez lityum pil patlattım unutmuşum baya bir parıldama güçlü bir ses ve birmetre civarı isle kaplandı model arabam paramparça oldu. şans eseri yakınlarda değildim. O yüzden siz diyelim pilinz 1500ma gücünde boş bir pil. 500 ma lik akımla 3 saat içinde şarj yapabilirsiniz bu devre ile ancak saat tutup şarjı kesmeniz lazım.

rüzgar jeneratoru ve solar panel ile 12 volt aku doldurmak için iki farklı step up türü boost regulator kullanıp çıkış gerilimlerini eşitlemek ve bunları shotky tipi diyotlarla akunun artı ucundan girerek şarj etmek lazım.
Murat

benacu

teşekkür ederim.Bende zaten bir adet karşılaştırıcı vardı.Akü tamamen dolduğunda önüne bağlanan röle atıyor ve şarj olması duruyor. Bilgileriniz için teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyeceğim.