Karta elimi değdirdiğimde çalışıyor.

Başlatan dodo4132, 17 Mayıs 2008, 11:11:17

F.T

kristal tipi ne seçilmiş ise o tip kristal kullanmalısın.rc seçip hs kullanırsan böyle tuhaflık olabiliyor.
ne seçti isen onu kullan...
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

dodo4132

valla dostum kristalin üzerinde yazan k4.00 metal küçük bişey hs mi bilmiyorumki.  tx osilatör seçimi yaptım programlarken. nereden anlıyacaz kiristalin çeşidini

ayhani

Yukarıda söylediklerimi yaptınızmı? Eğer yukarıdaki dediklerimi yapmanıza rağmen sorun çözülmediyse sorun aşağıda açıladığım gibidir.
Sizdeki hata program hatası değil bu programla alakası yok. Elinizi dokundurduğunuzda lcd'de yazı geliyorsa muhakkak lcd'nin bacaklarında biri şaseye(-) tam temas etmiyordur.  Elinizi değdirdiğinizde vücudunuz şase görevi görüyor.

Devrenizi incelediğimde kusura bakmayın ama lehimlerin kalitesiz yapıldığını görüyorum özellikle top şeklinde olan lehimlerinizin soğuk lehim olma ihtimali yüksek. Özellikle sağ alt taraftaki lehimlerden biri yan yola değiyor bunu bilinçlimi yaptınız bilmiyorum.

Ben olsam o lehimleri lehim pompası ile alır tekrardan lehimlerdim.
Size şunu söyleyeyim sorun lehimlerin düzgün olmamasından kaynaklanıyor.

Özellikle lcd'nin şaseye giden pinlerine dikkat edin.
Kolay gelsin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

dodo4132

hocam kusura bakılacak bişey yok. burada sorunu çözmek için olumsuz olan konuları açmamız gerekiyor zaten. çözümünüzle alakalı olarak. yan yola değen bir kısım yok orada görülen resimde değiyormuş gibi görünüyor. lehimleri tazeledim dediğiniz gibi. top gibi görüntüler onun için kaynaklandı. evet dediğiniz gibi lehimlerde kalitesizlik var. yarın dediğinizi yapacam bütün lehimleri pompayla çekip tekrar lehim yapacağım. yarın sonucu yazarım tekrardan. teşekkürler

creemstorge

Dostum aynı sorun bende de var. GTP Pic programlayıcıda PIC 18f2550 nin olduğu kısma elimi yaklaştırdığımda ya da tamamen dokundurduğumda LED yanıyor ama elimi çektiğimde ya da uzaklaştırdığımda led sönüyor. Daha sonra anladım ki PIC 0.01 mm kadar soketin üstüne kaymış. Yani tam oturmuyormuş. Sen en iyisi 16f877 sök ve tekrar tam oturacak şekilde yerine tak.

Hadi kolay gelsin..

dodo4132

Soketleri tek tek kontrol ettim.
Avometre ile devre konrtolu yaptım.
Lehimleri pompayla alarak tekrardan lehimledim.
Devre elamanlarını direnç,transistör,potansiyometre, kristal kondanstör,led,ve diyot olmak üzere hepsini yeniden değiştirdim.
Lcd ve tuş takımına giden çoklu kabloyu kısa devre olmamasına rağmen yeniledim per kaçağı olur belki diye.
16f877A tx , hs,rc, olarak denemelerle yeniden progladım.
güm kaynağı sorunu varmı diye başka bir adaptöre tam doğrultma ekleyerek devreye tekrar enerji verdim.
SONUÇ:  - (NÖTR) uca elimi değdirdiğim zaman devre çalışıyor. elimi çekersem sürekli reset atıyor. Kafayı yemek üzereyim. Bu nasıl bir iştir böyle ya. pic bana bağımlılıkmı yaptı anlamadımki

creemstorge

O zaman tek çare kartı yenileyeceksin. Yeni devreyi bastıktan sonra bir güzel zımparala yüzünü. Ayrıca lehim ve diğer işlemler bittikten sonra selülozik tiner ile kartın lehim yaptığın kısmını bir güzel sil. O zaman çalışmaması için pek sorun kalacağını sanmıyorum. Olmadı kristali değiştireceksin.

elektronik

resimde kırmızı çizgiyle gösterdiğim noktalara kalın (en az 1 mm) kablo ile köprü at eğer yine olmazsa yazılımla ilgili bir sorundur  daha öncede bir arkadaşın söylediği gibi pinlerden biri veya birkaçı  giriş olarak ayarlanmış olabilir iyi kontrol et boştaki pinleri çıkış olarak ayarla.

birde şöyle bişey dene. yaklaşık  10 nf değerinde bir kondansatörün bir ucunu şaseye diğer ucunuda pic'in pinlerine tek tek lehimle ve devreyi çalıştır eğer pic'in pinlerinden parazit aldığı için bu sorun oluyorsa kondansatör buna engel olacaktır.

son olarak alt sağ tarafta gösterdiğim yere kondansatör ekle.

dodo4132

arkadaşlar bişey soracam. bu devrede gereksinim olarak 16f877 istenmiş.  ben 16f877a serisini kullanıyorum bununla alakalı birşey olabilirmi sizce?. bu devreye çok masraf ettim. şimdi birde gereksiz ise eğer onu almak istemiyorum

dodo4132

ben bu devredeki sorunu çözemedim arkadaşlar. bütün önerdiklerinizi yaptım. benim gibi başka arkadaşlar bu devreyi yapacaklarsa boşuna masraf etmesinler. görünen kısımlarda hiç bir problem yok. görünmeyen kısımda bir problem var. görünmeyen kısım sadece program kaldı. ondanda ben anlamadığım için. onuda göremedim.

elektronik

son yazdıklarımı uyguladınmı?
istersen programı buraya ekle belki programdandır.

dodo4132

evet elektronik hepsini uyguladım ama olmadı. programı rapide attım sorun varmı diye bakarsanız sevinirim http://rapidshare.com/files/115766440/Trafo_Sarim_say__305_c__305_.rar.html

aslan_korhan

MCLR pinini 10K üzerinden değilde birde direkt olarak +5V'ye bağla. Nadiren olsada bu bile sorun çıkarabiliyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

omenek

Low voltage program
Flash program write

Bu konfigürasyon bitleri Enabled durumunda
Disabled yapıp denedinmi

dodo4132

kurcalarken pic yandı yine bu 4.pic oldu.
Zonguldak"da pic ben de moral kalmadı.
Yarın son birtane daha alıp deneyeceğim bu dediğinizi
nereden yapmam gerekiyor bu ayarları