Karta elimi değdirdiğimde çalışıyor.

Başlatan dodo4132, 17 Mayıs 2008, 11:11:17

ayhani

Alıntı yapılan: "creemstorge"Dostum aynı sorun bende de var. GTP Pic programlayıcıda PIC 18f2550 nin olduğu kısma elimi yaklaştırdığımda ya da tamamen dokundurduğumda LED yanıyor ama elimi çektiğimde ya da uzaklaştırdığımda led sönüyor. Daha sonra anladım ki PIC 0.01 mm kadar soketin üstüne kaymış. Yani tam oturmuyormuş. Sen en iyisi 16f877 sök ve tekrar tam oturacak şekilde yerine tak.

Hadi kolay gelsin..

Kesinlikle katılıyorum muhakkak bir temassızlık var. Hatta picin bacağının biri sokete takılırken bükülmüş bile olabilir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

dodo4132

hocam picin takıldığı soketi iyce kontrol ettim ölçüm yaptım hiç bir sorun yok. içim rahat etmedi picin soketini iptal ettim. direk pici lehimledim. sorun yine aynı. şimdi diyeceksinizki o aynı bu aynı inanın daha buraya yazmaya yüzümde kalmadı. ama olmuyor

F.T

DODO KARDEŞ PİC İ TERS Mİ TAKIYORSUN YOKSA.....
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ayhani

Alıntı yapılan: "dodo4132"kurcalarken pic yandı yine bu 4.pic oldu.
Zonguldak"da pic ben de moral kalmadı.
Yarın son birtane daha alıp deneyeceğim bu dediğinizi
nereden yapmam gerekiyor bu ayarları

Normal bir devrede pic kurcalamayla yanmaz. PCB'de problem olduğu konusunda ısrarcıyım.

dodo4132

çeşitli topraklama denemeleri yaparken yandı hocam. 4 tanesini rahmetli ettik. pici yanlış takmıyorum çentikli tarafa özellikle dikkat ediyorum. artık aklıma gelen tek şey şu acaba ben transistörlerimi ters takıyorum. bundan olabilirmi. ama transistörleri şekildekine göre takıyorum. şekilin yanlış olma ihtimali varmı ? transistörler ters takılmış olsa hiç çalışmazdı sanırım öylemi arkadaşlar. yoksa yanlışmı düşünüyorum

elektronik

sen söyleyince  farkettim transistörleri ters takmışsın. pin numaraları itibariyle doğru ama  transistör şekli olarak ters görünüyor tabi pcb çizimindeki şekilde taktıysan eğer yanlış. çizimde kullandığın transistör pnp transistöre ait.  ama bu sorun ondan kaynaklanmaz.

birde şöyle bişey yap.  tuş takımını takmadan dene. tuş takımına giden uçları pic'in bulunduğu kart kısmından ayır.

----------------------------------------------------------------------------
BC237

omenek

Hangi programlayıcı yazılımını kullandığını bilmiyorum
Konfigürasyon ayar penceresi olmalı.Hex dosyasını seçtikten sonra
Bu pencereden değerleri değiştir

dodo4132

ıcprog kullanıyorum programlarken. tx osilatörünü seçiyorum.
tuş takımınıda ayırdım devreden ama çalışmadı yine eksi uca elimi dokunduğumda çalışıyor . bu nasıl bir iş

dodo4132

mutlu son :D
arkadaşlar herkeze yardımlarından dolayı teşekkürler arkadaşlar. bu işi artık parayla yaptırmaya karar vermiştim. forumda özel pic devre yapan yerler varmı diye dolaşırken bu http://www.elektronika.gen.tr/ bu adrese fiyat sordum. fakat bu kadar yaptıktan sonra boşuna para verme dedi. kendisi yardımcı oldu sağolsun sorun şuymuş arkadaşlar.
pici programlarken sigorta ayarlarını hiç değiştirmiyordum fakat  pwrte enabled olacakmış diğerleri disablet yani kutusu işaretsiz olmalıymış msn den yardımcı oldu hallettim. adresi burada vermemin sebebi. gerçekten bu yollarla para kazanan birinin bu kadar dürüst davranması ve buna rağmen yardımcı olması beni şaşırttı. sizede cevap verme gereği duyup bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim arkadaşlar. sağolun

ayhani

Alıntı yapılan: "dodo4132"mutlu son :D
arkadaşlar herkeze yardımlarından dolayı teşekkürler arkadaşlar. bu işi artık parayla yaptırmaya karar vermiştim. forumda özel pic devre yapan yerler varmı diye dolaşırken bu http://www.elektronika.gen.tr/ bu adrese fiyat sordum. fakat bu kadar yaptıktan sonra boşuna para verme dedi. kendisi yardımcı oldu sağolsun sorun şuymuş arkadaşlar.
pici programlarken sigorta ayarlarını hiç değiştirmiyordum fakat  pwrte enabled olacakmış diğerleri disablet yani kutusu işaretsiz olmalıymış msn den yardımcı oldu hallettim. adresi burada vermemin sebebi. gerçekten bu yollarla para kazanan birinin bu kadar dürüst davranması ve buna rağmen yardımcı olması beni şaşırttı. sizede cevap verme gereği duyup bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim arkadaşlar. sağolun

Oh şükür. Sende kurtuldun bizde. Bağımlılık yaptı konu başlığı acaba çalıştırdınızmı diye meraktan sürekli başlığa bakıyorum.

Bu arada yeni birşey öğrenmiş olduk.  ;)  8O

elektronik

@dodo4132
picproje ailesi olarak, ailecek senden daha çok sevindik :)
azmin zaferi, demekki pes etmemek gerekiyormuş.

dodo4132

:(  arkadaşlar şimdiki sorunum dahada büyük.  hex dosyası demoymuş. program bir kaç sipirden sonra demoya geçiyor. reklam yapıyor. herşey boşa gitti. keşke bunu yapanlar demo olduğunu yazmış olsalardı

Maxim

Alıntı yapılan: "dodo4132":(  arkadaşlar şimdiki sorunum dahada büyük.  hex dosyası demoymuş. program bir kaç sipirden sonra demoya geçiyor. reklam yapıyor. herşey boşa gitti. keşke bunu yapanlar demo olduğunu yazmış olsalardı

ben söylemiştim sana bunu ,hatırla
birkaç sarımdan sonra sanki başa dönüyor ,tuhaf çalışıyor ,kontrol et demiştim.

dodo4132

arkadaşlar bu hex dosyası editlenemezmi yada yeniden yazılabilirmi çok zor bir işmi bu kod yazmak. bunu yazan kişiler keşke bunun bir demo olduğunu belirtselerdi. insanları bu kadar gereksiz uğraştırmaya hakları varmıki

Maxim