sla7026

Başlatan madenturgut, 28 Mayıs 2008, 00:28:54

madenturgut

Herkeze nerhabalar:
ortalıkta bir çok sürücü devresi dolaşıyor.Fakat en randımanlı çalışan devrenin hangisi olduğunu henüz anlamış değilim.Herkez gibi bende
l297+l298 li devreyi yaptım.ama çoğu kişinin bu devreyi yapıp daha sonra bir kenara attıklarını okuyunca.durmak zorunda kaldım,bundan sonra sadece okuyucu olarak bekliyeceğim.çünkü bütün devreleri teker teker yapıp denemek beni aşar başkasınında böyle bir duruma sıcak bakacağını sanmıyorum.
Bu arada webde araştırırken bulduğum bazı devreleride paylaşacağım bu devreler hakkında yorumlarınızı bekliyorum Ne zaman tamam bu devre iyidir,sorunsuz çalışır diye yorum aldığımda yapacağım.Şimdi bu devre hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

madenturgut

Bu da yerleştirme şeması.Malzemeler bulunan cinsten

erkan614

pcstep diye bi devre var forumda  bulursun mutlaka o güzel çalışıyormuş çoğu kişi yavsiye ediyor

ugurtelefon

okuyucu olarak gözlemlemeleye devam et bence. :D

yorum istiyorsun;

1-ne yapacaksın?? belirtmemişsin!
2-cnc yapacaksın diyelim;elinde motor varmı? varsa değerleri nedir? belirtmemişsin!

neyin yorumunu yapmamızı bekliyorsun??
yukarıdaki devre kombine bir entegreden oluşmuş bir devre,mutlaka çalışıyordur.madem ki forumu gezdin,okudun, bu entegreyle yapılmış bir uygulama olmadığını görmen gerekirdi.
bu devre dibi olmayan kuyu.ilk yapıp test edecek olan sensin.
test edilmişini istiyorum diyorsan,sla 7062 ile yapılmış olanını dene.testten geçti.

madenturgut

Evet bende cnc yapmak istiyorum :roll:
Elimde unipolar motorda var bipolarda.Henüz  yalnız l297-l298 li devreyi yaptığım için.benim kıyaslama imkanım yok.araştırmalarım sonucu bende değişik stepper sürücü devreleri buldum.evet forumda sla 7026 yı göremedim.sla7062 entegresini de piyasada bulamadım.sla7026 da o entegre performansında olabilir diye şemasını buldum ve paylaştım.Neyse yapınca performansı hakkında yorum yazarım.Bu foruma akrobat formatında dosyayı nasıl yollayabilirim.değişik bir devre yi de yorumlarınıza açacağım.Bu resmi

bu da baskılı devresi

kck

bu devre sanki seri porttan çalışıyor birde pic ile yapılmış sanırım mosfetler var devrede gördüğüm kadarıyla biraz daha bilgi versen evre hakkında upload içi rapid kullanabilirsin...

madenturgut

pikli devre hakkında bilgileri yolluyorum.
http://rapidshare.com/files/121541346/Sterownik2.pdf.html
sla 7026 +gal devresini yapamadım.gal 16v8 entegresini nasıl kullanılacağını bilmiyorum şimdilik askıya aldım.
Okuyucu olarak gözlemlemekten sıkıldım bende bir şeyler yapayım dedim ve elimde bipolar motor olduğu için ta8435li entegreyle devreyi yapayım dedim.eagle kullanmasını bilmediğim için bulduğum bir siteden ta8435li devrenin pcb sinin resminin üzerinden kopya çekerek filmini çizdim.henüz plakete çıkarmadım. lpt ve 3 axis bir yerde olunca devre dizaynı hoşuma gitti,forumdada buna benzer bilgi göremeyince paylaşayım dedim.

madenturgut

ugurtelefon

bu son verdiğin TA8435li devre çok daha önce inceleme merceğimden geçmişti. :D
yaklaşık 1 aydır TA8435 ile yapılmış 10 kadar devre yaptım.çizdim demiyorum,bilhassa yapıp denedim.
değişik kombinasyonlar deniyorum.
LPT+3 eksen kombine
tek eksen devre
tek eksen ve üzerindedeğişik akım ayarlarının sabitleştirilmiş,basit bir dip switch ile değiştirilebilme olasılığı olan devre
.....
.....
ve daha bir çok kombinasyon.

çok güzel bir entegre,ama ustaca  bir gözle bakmadıkça,ancak yapılmış bir devreden kopyalama yapılabilir.
çok enteresan parametreleri olan bir mamül.
bilmiyorum ama neredeyse toshiba tasarımcıları kadar bu entegre hakkında bilgi sahibi oldum :D

bu arada size yapacağım yoruma  ise
yukarıda son verdiğiniz fotoda dikkat edin
orada kondansatörlerin arasında 3 adet dikey açıda duran küçük PCB devreler var.o devreler olmadan o devre maalesef çalışmaz :(
yani biraz daha araştırmanızı öneririm

kck

Alıntı yapılan: "madenturgut"
tam baskısı bulabidinizmi?

madenturgut

küçük devreyi de yaparız.Ben bu konulara yeni başladığım için fazla deneyimim yok yaptıkça öğreniyorum forumdan ve webden faydalanıyorum.bir cnc makinasını bir kiş A dan Z ye uygulaması çok zor bizde bu zorluğa göğüs germeye çalışıyoruz.

madenturgut

Yukarda verdiğim plaket resmi üzeerinden tam boyutlarda çizimini yeni bitirdim plaket baskısı nı yapacağım veya delik içi kaplamalı yaptıracağım.orijinal eagle çizimini bulamadım.

ugurtelefon

bakın aşağıdaki linkte daha detaylı fotolar var.
http://myblog.blog.dianyuan.com/blog_comment_list.php?blar_id=70365

biraz çince ama ne yapalım,bolca devre ve mekanik çizimleri ve fotoları var