Süper İletken tel yapıldı

Başlatan Ankaralı, 30 Mayıs 2008, 18:44:28

Ankaralı

Bor'dan süperiletken tel yapıldıTürkiye'nin hazinesi bor'dan "süperiletken tel" üretildi. Bor temelli süperiletken tellerin üretimini yapacak olan ve tamamen yerli tasarım ve teknoloji ile üretilen cihaz, dünyadaki örneklerinden çok daha üstün teknolojik donanıma sahip.

Ankara Üniversitesi araştırmacıları, dünyada yalnızca birkaç ülkenin yapabildiği ve 5 milyar doların üzerinde pazar payına sahip bor temelli süperiletken tellerin üretim sırlarını çözdü. Araştırmacılar, tellerin üretimini yapacak cihazı tamamen yerli teknoloji ile üretti. Dünyadaki örneklerinden çok daha üstün özelliklere sahip cihaz, yurtdışından ithal edilen elektrik şebekelerinde kullanılan kabloların Türkiye'de de yapılmasını mümkün hale getirdi. Kayıpsız enerji nakli sağlayan süperiletkenler, manyetik rezonans görüntüleme cihazlarında, cep telefonu haberleşmesinde ve elektrik enerji şebekelerinde kullanılıyor. Şebekede verimi ve güvenilirliği arttıran temel unsurun süperiletkenler olduğunu belirten araştırmacılar, elektrik kesintilerinin ve frekans kararsızlığının çok olduğu Türkiye'de bu dengesizliklerin fabrikalarda üretim süreçlerini etkileyerek milli ekonomiye büyük zararlar verdiğini belirtiyor. Süperiletken teknolojisinde elmas kadar değerli olduğu belirtilen bor elementi, diğer süperiletken gruplarına göre kısa vadede ve uygun maliyette üretim sağlıyor. Dünya bor rezervinin yüzde 72'sine sahip olan Türkiye'de, borun teknolojiye katkısının yüzde 1'in altında olduğu ifade edilirken, dünyada süperiletkenlikle ilgili pazar payının da yıllık 5 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Tamamen Türk mühendis ve işçilerin katılımı ile geliştirilen cihaz ile süperiletken üretiminde tekelin kırıldığı ve mevcut teknolojilerin de önüne geçildiği ifade ediliyor.
@ NEXYS2

unalmustafa_85

hayırlı uğurlu olsun....
ne zaman faliyete gececek ????

piedos

çok ilginç

Türkiye'de böyle bir gelişme var ve bizim çok izlenen kanallarımız haberlerinde yer bile vermiyorlar!
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

mcan

eğer haber doğruysa yakında araştırmayı yürütenler intihar etti diye haberler çıkar

Ankaralı

TÜRKLERİN yapacakları bunlarla sınırlı olmaması lazım.Daha da ileriye...
@ NEXYS2

KAZIMUGUR

Sinan Aygün gibi her önünüzden kaçanın peşinden koşmayın.
...%72 den geriye kalan bir çok ülkede var ve o miktar tüm dünyaya çooook uzun yıllar yetecek kadar.Önemli ve ticari olanı bor kullanarak üretilen teknolojik malzemelerdir.
70-80milyon insanın ülkesinde 3-5 telefatla bilgiler sıfırlanacaksa sallayın gitsin.

Dünya , özellikle canlılar dünyası "karbon dünyasıdır" denir.Karbon dış yörüngede 4 elekronu ile en çok kombinasyona sahip elemettir.Hem verir hem alır...
Periyodik tabloya bakarsanız komşuları da aynı özellikler de ve veya yakınıdırlar.Bor komşudur.

Yollarda ölüsü bulunan veya uçağı düşenler medyatik olanları.(Bu cümle , asla onları ve çalışmalarını kücümsemek olarak algılanamaz !)
Bu ülkede onların hocaları düzeyde olanlar ve kulağı geçen boynuz misali yüzlerce gencimiz var.
Kendinize acıma hastalığından kurtulun kendi başınıza başaramazsanız hekimlerden yardım alın kurtulun .Hayıflanmak hastalıktır.Zırzır edeceğinize daha çok çalışın.Bilim öğrenmek ve tanımak için medyadan değil akademik yayınlardan medet umun.
Günümüz teknolojilerini takip için günde 5 saatten fazla uyuyamazsınız.
Gazete tv gibi manipulasyon araçlarına bakamazsınız.
Keyfi arkadaşlıklar kuramazsınız,arkadaşlarınızla bilimsel etkinlikler dışında eylemlerde bulunamazsınız.Mesleğinizle ilgili en küçük bilgiyi dahi küçümseyemezsiniz....
Bütün bunların sebebi günün 24 saat oluşu ve bilim adamına gereken sürenin daha fazla olmasıdır.
Yayınlanmayan her bilgi değersizdir-akademik değildir.

Bir çalışmada bir hocamızın acizane ufak bir asitliğini yapıyorum.Linke bir göz atarsanız bor ve ya başka şeyler hakkında nasıl iddialı şeyler yazabildiğimi anlarsınız.

http://www.mme.itu.edu.tr/staff/cv/okan_addemir.html

Bu vesile ile başlığa konu arkadaşları tebrik ediyorum ve bizi haberdar eden arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

Bu satırların sahibi 53 yaşındadır...

controller

yakında bor'u ekmek arasına koyup yiyeceğiz herhalde.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

Klein

Haberi biraz magazin medyası haberine benzettim.  Süperiletken tellerin elektrik şebekesinde kullanıldığını düşünebilecek kadar da konudan habersiz bir arkadaş yazmış sanırım.  Daha önce de Bilkent üniversitesinde üretilen beyaz led için de magazin basınında bisürü yazı çıktı , televizyonlarda bisürü haber yapıldı. Öyle bir anlatıldı ki bilmiyor olsanız , beyaz ledin ilk kez bulunduğunu zannedersiniz.  Teknik insanlar olarak bu tür haberlerin üzerine hemen atlamamamız gerektiğini düşünüyorum. Keşke bilimsel makaleleri takip edebilen veya onlara ulaşabilme şansına sahip olan bir arkadaşımız olsa da , makalesini burada yayınlasa. Biz de işin gerçek yüzünü , yapılan süperiletkenin özelliklerini burada görsek ve onun üzerine daha gerçekçi tartışmalar yapabilsek.

erhanzeynel

Alıntı haberi dikkatle analiz ederseniz

(medyamızın ağır basan magazin ve manupilasyon alışkanlığı nedeniyle dikkatli okumak da yetmiyor, analiz etmek zorunda kalıyoruz ne yazık ki.)

İcad edilen şey süper iletken değil, süper iletken üretim makinesidir. Üretilen süper iletken daha önceden icad edilmiş, makinesi de daha önceden icad edilmiş, ancak bizim bilim adamlarımız daha yüksek teknolojili ve daha verimli bir "süper iletken imalat makinesi" icad etmiş.

Haberin özü bu. Yani bil-kent in beyaz ledinin tıpkısının aynısı. sadece bu parlak olanı :D

Ama helal olsun. Teknoloji böyle yavaş gelişen birşey zaten. Bundan 10 yıl önce power-led lerden bahsetseydiniz ya erenköy'deydiniz ya da bakırköy'de.