Akım sensörü

Başlatan sdonmez, 02 Haziran 2008, 22:42:28

sdonmez

mosfetli devre üzerinden 100A akım ölçmem gerek.  Hall effect sensör ile düşünüyorum ama besleme akü olacak yani tek kaynaktan.  Bildiğim kadarıyla Open loop sensörler tek kaynaktan beslemeli oluyor fakat bulmak zor.  Bikaç yere sordum, bulamadım.  Closed loop ile tek kaynaktan beslemeli bir sistem olabilir mi?  Ya da 100A seviyesinde paralel mosfetlerin Rds direnci üzerinden akım ölçümünü ne kadar sağlıklı ve nasıl yapabilirim?

Daha önce forumda bahsi geçmiş olan bu sayfadaki akım sensörlerini kullanan var mı?  

Paralel mosfetlerin herbirinin akımı eşit şekilde paylaştığını düşünürsek toplam akım yerine tek bir mosfetin üzerinden geçen akımı bu sensörlerle ölçsek nasıl olur?

Erol YILMAZ

bu konuda Zetex in ürünleri var.
"High side current measurement" diye geçer.

timpati

akım trafosu veya LEM'in özel sensörlerini kullanabilirsin. LEM'ler özdisan'da var.
why mr. anderson, why ?

sdonmez

özdisan'da bildiğim kadarıyla hep closed loop dual beslemeli akım sensörleri var.  Bana +12V veya +5V da kullanabileceğim tek kaynaktan beslenen sensör lazım.  Honeywell'in CSLA serisi ürünleri gibi ama o da yok.  Özdisandaki FPS serisi soic kılıftaki entegre akım sensörlerini inceledim biraz. Lem'in sitesinde örnek kit devreleri var. Misal  buradaki gibi.  Ama aklımda bazı soru işaretleri oluştu. Bu ürünü daha önce kullananlar var mı?

tyildizak

Hocam, hazır ürün kullanmayı düşünüyorsunuz sanırım fakat bunlar maliyetli komponentler. Ben tasarladığım devrelerde hep şaseye bağlı wattlı dirençler kullandım, PWM ile sürülen kollarda dahi gayet iyi sonuçlar aldım çünkü sonuçta adc, kapasitör şarjı ile ölçülüyor. Dikkat edilmesi gereken, wattlı direncin ısınmayacak değerde seçilmesi, sanırım paralel mosfetlerden sadece birinden ölçüm yapmayı düşünmenizin sebebi de bu.

sdonmez

evet paralel mosfetlerin eşit akım dağılımıyla çalışacağını düşünürsek sadece birinden akım ölçsem de bana yeter.Toplam akım/paralel mosfet sayısı kadar akım akar sonuçta.  Fakat bir mosfetten tam yükte 30A kadar akım geçecek ki kart üzerinde bunu ölçmek için direnç de kullanmak istemiyorum açıkcası.  wattlı direnç malum ebat olarak büyük olacak.  Aslında mosfet üzerinde düşen gerilimden de bulunabilir bir şekilde ama nasıl?? PWM'in ON olduğu durumda mosfet iletimdeyken Rds(on) dirençi olacak sadece.