optoizolatör için Yardım

Başlatan batuhanayyuzlum, 04 Haziran 2008, 16:52:47

batuhanayyuzlum

Merhaba Arkadaşlar Siteye yeni üye oldum o yüzden konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın

benim sorum  ben paralel port ile bilgisayar üzerinden bir lambayı yakıp söndürmek istiyorum.lambam 220 v olacak benim isteğim bilgisayar sadece anahtar görevi görecek. Bunu hangi parçalar kullanarak  ve nasıl yapabiliriz. çok fazla elektronik bilgim yok. Bu iş için programı buldum paralel porttan 5 v çıkış sağlıyor program konusunda yapabiliirim.Optoizolatör diye bir parça duydum belli bir  Volt elektrik verince anahtar görevi yapıyormuş bu benim işime yarar galiba bunların 5v için olan modelleri falan varmı.Bir elektronikçiye sordum numarasını istiyor o parçanın, bende anlamıyorum.ACABA 5V elektrik alınca devreyi tamamlayan optoizolatör modeli nedir.?  
                                          Yardımlarınız için teşekkürler...

OG

http://www.fairchildsemi.com/ds/MO/MOC3041-M.pdf
MOC3041 ve bir triyak işini görür. Örnek şemaları nette rahat bulabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

batuhanayyuzlum

Yorumun için teşekkür ederim Triyak dediğine baktımta ac-dc elektrikler verildiğinde ac de sabit bir elektrik doğrusu olmadığından  hatalar oluşabiliyormuş.
 paralel porttan gelen 5v  dc heralde sabit geliyordur. optoizolatör nasıl bişey peki  hangisi benim için daha uygun olur bir de fiyatları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  MOC3041  model dediğin bir triyak mı optoizolatörmü dediğim gibi elektronik bilgim yok.ayrı ayrı  optoiolatör ve triyak almak gerekir sanırım.
            Teşekkürler

OG

Hiç elektronik bilgin yok ise yaparken ve enerji uygularken bilen birisinden yardım al. Can ve mal güvenliği açısından önemli.

MOC3041 optokuplördür, benzer başka tipler de olabilir, triyak ise piyasadan bulabileceğin 400V 3-5Amper herhangi bir triyak olabilir.

Triyak yerine röle de kullanabilirsin fakat röle için ayrı bir DC kaynağa ihtiyacın olur. Veya 5V luk röle bulur paralel port daki 5V dan besleyebilirsin, onun da mahsurları var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

batuhanayyuzlum

Teşekkür Ederim.yardımların için.  tekrar sağol