anahtar görevi Yapan Eleman Lazım

Başlatan batuhanayyuzlum, 06 Haziran 2008, 18:49:08

batuhanayyuzlum

Merhaba Arkadaşlar
  Size Bir kaç soru daha soracağım  
    1-bilgisayarlarda bulunan paralel port tan çıkan 5voltluk elektrik doğru akım mı-alternatif akımmı? Doğru Akım Sanıyorum ama bir bilgi bulamadım.
2- 5V elektrik ile anahtar görevi yapan ekonomik ve sağlam aynı zamanda basit bir elektronik parça varmıdır adı nedir?
yani  1 ucuna 5volt elektrik verince başka bir devrenin anahtar görevini yapacak.
 yani amacım  paralel porttan alacağım 5v elektrik ile en basit yönden
bir 220V lamba yakmak olacak. En basit Yönde Olması Gerekiyor.
 triyak ve optoizolatör gibi parçalar duydum fakat bana lazım olacak en basit en kullanışlı 5vluk bir tetikleme ile anahtar görevi yapan devre elemanı lazım   yardımlarınız için teşekkürler......

remzi

paralel porttan doğru akım akar. yani dc. Bu gerilimide 1K bir direnç ile transsistörün beyzine verirsin transistör ile röle çektirip 220V lambanı yakabilirsin...

batuhanayyuzlum

Teşekkürler bunu ne şekilde bağlarım hepsini basit bir şekilde gösterebilirmisiniz.   paint v.s ile gösterebilirmisiniz. basit bir şekilde .
    TEkrar teşekkür ederim. farklı Yöntemleri ve fikirleri olan arkadaşlarda yorumlarını eksik etmezse sevinirim..

forsa1975

Optoizolatör kullanırsan paralel portuna zarar verme olasılığın azalacaktır.

Opto CNY17  yada 4 pinli TLP521 olabilir.

Ankaralı

Merhaba;
Paralel porttan 8 çıkış alabilirsin.

Çıkış lara bi tane uln2803 at ulnnin çıkışlarınada 100 ohm at istediğin anahtarlamayı röle, transistör, triyak ne istersen yap kardeşim.Bunla ilgili arayüz ve devre vardı bulamadım.Bulursam yayınlarım.Kolay gelsin.
@ NEXYS2

ipek

paralel portan 5 volt alabilirsin fakat akım alamazsın burada önerilen röle ayrıva bir voltaj ile beslenmeli sizin icin en uygun yöntem MOC3041 ile bir adat tiriac gerekiyor MOC3041'in datasını indirdiğinizde içinde uygulama devresi bulunmaktadır..

timpati

bilgisayarın sadece giriş beslemesi AC (220V) tur, kullanılabilecek tarzda olan tüm gerilimler DC'dir ve sadece +3.3, +5,-5,+12,-12V'tur. başka gerilim olmaz. varsa da siz kullanamazsınız, onu PC'nin kendi kullanır.

port çıkışları fazla akım vermez ama rahatça bir röleyi çektirebilirler. piyasada tam da 5 ve 12V röleler var zaten. port çıkışlarını zorlamamak adına röleyi doğrudan sürmek yerine bir transistör arcılığıyla sürmek daha akıllıca olur. röle, beslemesini DC kaynaktan alır (PC güç kaynakları 5V'da ortalama 40A ve 12V'da 15A civarında akım verebilirler, tabii bunun büyük bölümü PC'de kullanıldığından çok yükklenmemek gerekir).

usb çıkışlarından en fazla 500mA alabilirsiniz, diğerleri (seri-paralel port) için sayısal değerler veremeyeceğim, uzman arkadaşlar anlatsın.
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

Çok Teşekkürler Sağolun Arkadaşlar.Triyak ve Röle yi biraz araştırdım Tetikleme Verince 5voltluk anahtar görevini yapıyormuş ancak tetikleme kesildiğinde anahtarlama devam ediyormuş.Benim İstediğim Tetikleme Kesildiği Anda Anahtar görevi Duracak Optoizolatör ve Triyak ile bu mümkünmü ... Tekrardan Çok Teşekkürler

POWER

arkadaşım forsa1975 arkadaşın verdiği devre hem basit hemde işini görebilecek bir devre.Dc de triac bir kez iletime geçince durumunu muhafaza eder.O yüzden sana en uygun devre  arkadaşın vediği opto lu devre.
TB6BKG

timpati

Alıntı yapılan: "POWER"...Dc de triac bir kez iletime geçince durumunu muhafaza eder..

triac değil o, dediğin tristör için geçerli olmalı.
why mr. anderson, why ?

cenkara

Hazır eleman olarak SSR ler var 5 V giriş ile 220 V anahtarlayabilirsin.

POWER

timpati kardeş dc gerilimin yönü ve şiddeti değişmediği için bir kez iletime geçirilince sürekli iletimde kalmazmı triac.ben öyle biliyorum.
TB6BKG

timpati

hayır, tetikleme kesilse de iletimde kalan tristördür.

merak edenler için, tristörle (thyristor) ilgili herhangi bir site yazısı:
http://www.fsf.cc/trist-rler-t6171/index.html

ve triyak (triac):
http://www.fsf.cc/tr-ak-diac-t6170/index.html
why mr. anderson, why ?

aslan_korhan

Optopkoppler ve Triac ile mümkün. Sonuçta 220V AC'de kullanacağından ilk elektrik verdiğinde lamban yanık kalmaz. Yani tam istediğin gibi çalışır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.