Tek nokta enjeksiyon için LPG

Başlatan hademe, 11 Haziran 2008, 02:54:20

hademe

Tek nokta enjeksiyonlu araçlar bildiğiniz üzere çok nokta enjeksiyonlu araçlar gibi çeşitli sensörler ve ECU vasıtasıyla 1 enjektörü kontrol ediyorlar. Enjektör üzerindeki sinyallerde zaten aracın anlık ihtiyacına göre yakıt miktarı için referans noktamız mevcut bu sinyaller bir mcu tarafından capture ile yakalıp belli bir oranda değiştirilip lpg enjektörüne pwm yada başka bir teknikle aktarılsa nasıl bir sonuç çıkar ortaya. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

Klein

Mümkün olabilir.  Tek enjektör bile olsa , sonuçta ECU vardır. Bu da map veya maf  sensörü, vuruntu sensörü sıcaklık sensörü gibi sensörlerin var olduğu anlamına gelebilir. Eğer böyle ise; benzin enjektöründen bilgi alınarak gaz enjektörünün kontorol edilmesinde bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

hademe

ilk aşamada denemeleri bagaja koyacağım piknik yada mutfak tüpü ile yapacağım bu aşamada havalar sıcak olduğundan sanırım motor suyu ile gazı ısıtmaya ihtiyaç kalmayacaktır değil mi? Birde tüpteki gaz basıncını belli bir değere düşürmek gerekiyor sıralı sistemlerde enjektörlere verilen gazın basıncı hakkında bilgiye ihtiyacım var buna göre bir regülatör kullanacağım testler için. Yani biraz teknik bilgiye ihtiyacım var anlayacağınız.  :oops:

Klein

LPG sıvılaşma basıncı 7 bar civarıdır. Enjektöre uygulayacağınız basınç, Enjektörünüzün nozzle büyüklüğü , enjektör hızı vs.. gibi parametrelere bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk testler için 1.5-3 bar aralığında başlayabilirsiniz.

hademe

@klein

Bilgi ve tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

Sormak istediğim bir iki husus daha var. Birincisi benzin enjektör sürelerinin üstüne %15 kadar ilave edip lpg enjektörünü sürmek gerekiyor denmişti başka bir başlıkta bu konudaki düşünceniz nedir. Diğer bir husus benzin karışımı için kullanılan lambda sensörünü lpg ye geçildiğinde ecu dan ayırıp kendi kontrol devremize verip motorda lpg kullanırken lpg karışımını ayarlamak için kullanabilirmiyiz? Yani benzinli çalışmadaki lambda 1 lik değeri aynı voltaj değerinde lpg de yakalayabilirmiyiz yoksa lpg de çalışırken benzindeki 1 değerine göre voltajda sapma olurmu. Yoksa lpg için daha farklı bir lambda sondasımı kullanmak gerekli.

Merak ettiğim bir hususta tek nokta enjektörlü araçlar için neden enjektör sistemli lpg kitleri üretilmiyor. Eğer ciddi bir sıkıntı varsa sebep olabilecek boşada kürek çekmek istemiyorum. Aracımın enjektör zamanlamaları teknik dökümanlarında 0.6-1.2 ms diye geçiyor ve bazı lpg enjektörlerine baktığımda 1.25ms den daha hızlı açıp kapanamadıklarını gördüm. Lpg için hızlı enjektör bulmak mümkünmüdür.

Teşekkürler.

Klein

GAz için farklı bir lambda sondası kullanmana gerek yok. Hatta benzin ECU' sundan ayırmana da pek gerek yok. Çünkü temel zamanlamayı benzin ECU'sundan alacaksın. Zaten ölçülen lambda değerine göre benzin ECU'su  zamanlamaları değiştirecektir. Bu benzindeki kadar iyi işlemese de , yine de gayet iyi işler. Ama yine de kendin kontrol edebilirsin.

Benzin enjektöründen aldığın zamanlamaya ilave edeceğin süreyi, kalibrasyonla ayarlaman daha doğru olur. Önce rölanti devrinde  benzine geçirip zamanlamayı almalısın. Sonra Yine rölantide gaza geçip aynı devir sayısını yakalayacak gaz süresini ayarlamalısın. Daha sonra yaklaşık 3000 devirde benzinde ve gazda aynı işlemi tekrar etmelisin. Bu sana kabaca oranları verir. Eğer daha iyi bir ayarlama yapmak istersen bu işlemleri dinamometre üzerinde ve yükte yapmalısın. Eğer daha da iyisini istersen , manifold basıncını ölçerek çeşitli devirlerde ve çeşitli map değerine göre kalibre etmelisin.  

Gaz için , piyasada daha hızlı solenoid bulman pek mümkün görünmüyo.
Milano veya e-gas marka araçlar için üretilmiş bir enjektör bloğu vardı. Diğerleri gibi solenoidler dışarıda değil , alüminyım bir bloğun içindeydi.  Onlar diğer enjektörlere göre yaklaşık %50 daha hızlıydı. Ama 1600 cc hacmin üzerindeki motorlarda çok yüksek devirlerde , enjektör çok uzun süre açık kaldığı için arızalanıyordu. Bu yüzden şu an kullanılmıyor ,diye duydum. Ama belki  milano ve egas bayilerinin elinden arızalıları bulabilirsin. Dördü birden arızalanmış olma ihtimali düşük. Sana bir kanal yeteceği için sanırım işini görür.

Okuduğum çeşitli makalelerde tek nokta enjetörler için dönüşüm kiti olduğundan bahsedildiğini hatırlıyorum. Ama piyasada olup olmadığı konusunda hiç fikrim yok. Ama varsa da sağlıksız çalıştığını da zannetmem.

hademe

Sizin gibi birisine rastladığım için kendimi şanslı sayıyorum gerçekten çok değerli bilgiler verdiniz yolumu aydınlattınız. Allahta sizin yolunuzu açık etsin çok sağolun.