pil veya akü şarz durum göstergesi

Başlatan james, 06 Kasım 2003, 20:44:17

james

cep telefonlarında pillerin şarz durumunu göstergesinden anlayabiliyoruz.bunu nasıl yapıyorlar?
ARAMIYORUM , BULUYORUM

es-es

Pilden gelen gerilim sinyalini bir ADC ile okuyorlardır heralde. Örneğin 12 v vir akü tam şajlı iken 13.5 v tur. ADC 13.5v okuyosa şarjı full gösterebiliriz. Akü kullanıldıkça tabiki gerilimi düşecek, 13v, 12 v derken yavaş yavaş düşecek, burada atıyorum 11v da iken şarja sıfır diyebiliriz.

digitech

bu işlemi pic yada benzer bir mcu ile yapılabilir  bunun  bir ornegini  asagıda  yazıyorum  

define         ADC_BITS             8        
DEFINE     ADC_CLOCK          3  'A/D CEVRIMINDE KULLANILACAK OSILATORUN SECIMI  
DEFINE     ADC_SAMPLEUS  50 uS OLARAK ORNEKLEME SURESI
------------------------------------------------------
adsonuc  var byte
-----------------------------------------------------
'Başlangıç işlemleri

trisd=%00000000         'portd (led) çıkıştır
trisa=%11111111         'a portunun  tum kanalları giriştir
adcon1=%00000100     'a portunun giriş olarak atanan tum kanalları analog olarak yapılandırılmıstır

portd=0                             ' tum ledler sonuk

anadongu:
adcin 0, adsonuc             ' 0.analog kanalı oku ve sonucu adcsonuc degişkeninde sakla .

portd=adcsonuc           'sonuc u portd ye baglı ledlerde goruntule

goto anadongu              '0. kanalı surekli oku ve portd ye baglı ledlerde goruntule

end
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

james

her pil için mimimum gerilim farklımı peki?
ARAMIYORUM , BULUYORUM

digitech

BU DURUM  DAHA COK  PIL  ILE  DEGILDE  CALISTIRACAGINIZ  DONANIMLA  ILGILI  BENCE  DIGER  GOSTERGE KISIMI  ILE  BAZI  ARTIMETIK  ISLEMLER  ILE  5 E 10 A  GIBI  BOLME  OLAYLARI  ONLARI  ARTIK  SENIN HAYEL  GUCUN  BELIRLIYOR MIN  - MAAX  OLAYI  ISE  PILDEN  ZIYADE  SENIN  DONANIMININ EN AZ KAC  VOLT  LA  CALISTIGINI  BULUR  ONA  GORE  BUNA  YAKIN  BIR  GERILIMDE  ISE  SARJ  A  BASLATIRSIN  MAX  ISE  HER  PIL  ICIN  DEGILDE  HER  DEGER  ICIN  FARKLIDIR  TABIKI  ....
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)