Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

nurican

sevgili madenturgut kardeşim ;

Kimseyi yerden yere vurduğumuz yok. :D Burda amacımız bilgimizi paylaşmak. Biz sana bir konuda bir şeyi olmaz diyorsak, sen bunu illa ki olamaz, imkansız, yapılamaz şeklinde anlama lütfen. Benim lügatımda imkansız yazmaz.
Ama isterim ki sen boşa kürek çekmeyesin, ben senin yerine çektim çünkü :D
Bu yüzden üşenmeden yazıyorum bunları. Bu işi yapan profesyonel de olsa amatörde olsa o makinadan bişiler ümid edecek.
Sen hoguz kardeşimin dediğini dinle. Al çanak anten motorunun millerini. Kur mekanizmanı sağlan bi şekilde. Al ondan sonra tadını çıkara çıkara kullan. Ne kendini üz nede başkalarını yanlış yönlendir.
İllaki amatörüm diyede sıradışı işler yapmaya çalışma canım kardeşim. İstiyorsan söyle bana başka isteyenlerde olursa biraz çoğunluk sağlanırsa, ben herkese yardımcı olmak adına bir kaç proje hazırarım burada bir başlık altında paylaşırım herkes faydalanır. Saygılar...
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

madenturgut

Arkadaşlar haklı ,aslında olmayacak şeylerle uğraşıp boş yere vakit kaybetceğimize adam akıllı bir proje yapıp kullanmak daha hayırlı olur.Benim basit bir şey yapalım dan kastım demo olarak basit malzemelerle hazırlayıp çalıştırdıktan sonra esas makinaya girişmekti.Bu forumda hepimiz makine mühendisi değiliz.her ne kadar çizimler yaparak
makine tasarlasakta uygulama sırasında hata yapıyor ve o malzemeyi tekrar alarak maddi kayıplara uğruyoruz.veya bu aldığım miller ince geldi kasılıyor demeye başlıyoruz.onun için iyi düşünüp öyle karar vermekte fayda var.Ben bu cnc işine 5-6 aydır uğraşıyorum .benim fikirlerimi dikkate almayın,vebal altına girmek istemem. Ustalar doğru söylüyorlar.Basit malzemeyle ortaya abukı subuk bir şey çıkar.Yapmışken 5 fazla masraf edip adam gibi bir şey ortaya koymak lazım.Forumda bana cevap yazanları üzdüysem özür diliyorum.

sezgin05

İmkansızlıkları çok iyi bilen birisi olarak bende katılayım dedim muhabbete. Tabii bir gerçek varki edinilmiş tecrübelerden yararlanmamak bile bile lades demektir.
Şunun için söyledim en amatörünüde yapsak mutlaka iyi bir masraf ediyoruz.Yapmışken güzel birşey olsun diyorum..
Sizce en hesaplı cnc ne kadara patlar? Hemen söyleyeyim   10ytl  :) inanmadınızmı..

Aşağıdaki resimlere iyi bakın eleman en kısıtlı imkanlarla CNC yapmış.

kck

forumu hep takip ediyorum aklıma gelen şey şu....
buradaki kafadarlar bir araya gelse neler yapar acaba

nurican

buradaki kafadarlar bir araya gelse dünyayı yerinden oynatır. :D:D:D:D:D:D
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

nurican

Bu robotun üzerindeki servo motorları bul bizde uğraşalım arkadaşım...

nurican

Sevgili @madenturgut kardeşim ecnebinin ne işler yaptığına imreneceğine sen bizim ne işler yaptığımızı sor. Allahımıza şükürler olsun ki akıl ve kabiliyetle donatılmış bir milletiz. Ama gel gör ki parasızlık ve imkansızlıklar yakamızı bırakmıyor. Biraz rahat olabilsek bizde konuştracağız teknolojimizi ama malum nedenler işte anladın sen onu :D:D:D:D

Tamamen kendi tasarımım olan bir cnc tezgah iş parçası söküp takma robotudur. Tam olarak bitmediği için nasıl çalışacağı biraz kafa karıştırabilir ama genel hatları çalışma şeklini belli ediyor. Örnek olarak otomobil fabrikalarındaki robotları gösterebilirim....

madenturgut

Bilmezmiyim.İçmizde ne cevherler olduğunu , dediğin gibi imkanlar kısıtlı genede yılmadan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Elimizdeki 3axis cnc leri bitirelim de şunun gibi  5 axis lere başlayalım.

nurican

Tam içimden geçen konunun üstüne bastın biliyormusun. Böyle bişi yapmayı bende çok isityorum. Mekaniğini aslanlar gibi yaparımda elektronik ve kontrolde zıçarım die korkuyorum....:D:D:D

madenturgut

Bakarsın bir gün elele verip böyle bir şey ortaya çıkarmışız .neden olmasın

umutakin1979

buradaki kafadarlar bir araya gelse neler yapar acaba

Ne yapar biliyormusun .. Devlet hepimizi toplu mezara koyar..

Bunlar çok akıllı veya üretken diye. Hemen imha ederler bizi..

Yada koç, sabancı , zorlu gruplarından birisi.

umutakin1979

Bu robotun üzerindeki servo motorları bul bizde uğraşalım arkadaşım...

O motorlar RC (Remote kontrol) işinde kullanılan maket motorlu oyuncakların motorları piyadsada tanesi 20 ytl gibi.

3 kablosu var  1. +   2. -  voltaj üçüncü ise data sinyalinin gönderildiği uç

1 ms lik kare dalga 5 volt sinyal geldiğinde cihaz servo 60 derece kadar geriye gider. 2 ms lik kare dalgada ises 60 derece ileri gider.

1,5 ms civarında ise ortada kalır.

santazonta

Arkadaşlar Amatör cnc yapımına meraklı olanlar Kesinlikle kimsenin Küçümseme ve sen yapamazsın triplerine aldanmasın ve bildikleri yolda yılmadan devam etsinler zaten bizde Hobi cnc nin gelişmemesi bizlerin kendimize olan güvensizliğimizden kaynaklanıyor Bu işle ilgili biraz bilgisi olanlar da ya kendini naza çekiyor yada sen yapamazsın çok zor iş tripleriyle insanların şevkini kırmaya çalışıyorlar.Ben bu konudaki birikimlerimi Facebook'da açtığım Hobi Makine sayfasında http://www.facebook.com/pages/Hobi-Makine/129979843694679 paylaştım.Meraklılarını Bilgi birikimlerini aktarmak ve sayfayı geliştirmek için bekliyorum

ahmet2004

*santazonta *

bu forma gelseniz nasıl yapıldığını parçalarını elektronik devrelerini anlatsan bu foruma biraz katkınız olsa daha

ve daha fazla insan bu konuda bilgi sahibi olsa çok iyi olur bence.