Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

akin_taskapili

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katılanlardanım size bir sorum olacak,
Mach3'de 5 eksen tanımlayabilirmiyim? Mach3'ün kurulum manuallerini inceledim 4 eksene kadar tanımlandığını gördüm ama yanılıyo olabilirim, 5 eksen tanımlanabiliyorsa nasıl yapabilirim?  Tanımlayamazsam 5 eksen tanımlayabileceğim başka bir arayüz programı varmıdır?
Sorumun cevabı daha önce forum içerisinde konuşulduysa bağışlayın, bu konudaki bütün yazıları okudum ancak aradığım cevabı bulamadım.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

haciman

@ teknikelektronikci

Bilyalı milleri isterseniz normal yani işlenmemiş, istersenizde işlenmiş olarak gönderirler. Ebay satıcısının ismi linearmotionbearings2008. Çok ilgili bir satıcı gayet memnun kaldım. İstediğim uzunlukta istediğim kadar ürün için hemen bir item açtı sağolsun Chai kardeş. Satıcının feedbacklerini oku ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

Boylesine agir ve ebatli malzemeler gumruge takilmadan nasil geldi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Selam,

100-200 eu'luk malzemelerin gümrüğe takılması çok da sorun değil. Firma adına değil şahıs adına isterseniz; gümrük memuru ile de dalaşmazsanız, kıymeti üzerinden %10 vergisini ödeyip malzemeyi alabilirsiniz. Bu arada çinli satıcı C7 toleranslı malzeme satıyor ve fiyatlar gayet uygun. @teknikelektronikci ve haciman tebrik ederim sizleri.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

haciman

@ bunalmis

Hocam ben deneme maksatlı sadece Z ekseni için sipariş verdim. Hem ürünü merak ettim hemde gümrük olayı nasıl olacak diye. Neyse ben paypaldan ödemeyi geçtim. Daha öncede çinden ürün aldım 2 ahftadan aşağı geldiğini görmedim hiç. Neyse paypal ödememin altıncı günü postacı getirdi eve. Şok oldum resmen, acayip hızlı geldi. Karton bir kutunun içine güzelce paketlenmiş geldi.

Bu gazla X ve Y içinde 65cm lik siparişi verdim ve oda 7. gün ptt kargo ile geldi. Pakete hiç bakılmamış bile. Ben anlamıyorum bu gümrük saçmalığını. Ben ticari bir işletmemiyim yüzlerce almıyorumki. Chai ile mailleşirken aynen şunu dedi "sana kaç metre lazım" :D Adam çinden amerikaya metre metre gönderiyor. Cnczoneda bakıyorum adam kocaman router için sipariş vermiş, gümrük lafı geçmiyor bile.

Bunlarda benim malzemeler tamamı çinden geldi
[IMG]http://img52.imageshack.us/img52/8830/1004637g.th.jpg[/img]

“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

haciman

teknikelektronikci

hocam mallar kaliteyer benziyor :D tesekkürler link icin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mucit23

Arkadaşlar ortalama olarak ufak çaplı bir CNC router tümüyle ne kadar mal oluyor.

---------
Ebayda 500$ bile bi tane CNC  buldum. Çalışır halde videolarıda var.
http://cgi.ebay.com/Panther-210-CNC-Router-Engraver-mill-milling-Machine-/230577997971?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35af850893
500$ demişler ama bunu türkiyeye getirmek 1000tl yi bulur herhalde. Videolarda Yumuşak plastik türü Teflon ile çalışmışlar. Acaba bu makina Alimümyum gibi yumuşak metalleride işleyebilirmi. 

haciman

@ mucit23

Bu makineyi tavsiye etmem şahsen. Hem fiyatından dolayı, hemde üzerindeki malzeme seçimlerinden dolayı. tüm eksenlerde boşluksuz somunlar var demiş. Biz C7 sınıfı bilyalı mil aldık, adam bize satarken sıfır boşluksuz demedi. Şimdi bu elemanlar bildiğimiz düş diş saplama kullanmış, dikkatinizi çekerim trapez vida bile değil. Pazarlama adına kıvırıyorlar resmen.

Ben makinamı yaparken piyasa acemisi olduğum için bazı lüzumsuz masraflar yaptım. Ama bugün tekrar makina yapacak olsam bu masrafları yapmam. 2009 yılı yazında kendi makinam için malzeme (Gövde+elektronik) ve CNC işlemleri dahil 1.300 lira harcadım.

Makinamın kısa bir test videosu

Kendiniz tasarım yapabilirseniz, çok daha güzel ve kafanıza göre bi CNC niz olabilir.

z

Yanlislik oldu silinebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Haklısınız. Malzeme sıkıntısı olmazsa kesinlikle kendim yaparım. Videoda çok güzel görünüyor. Fakat videoda sadece bir taraftan bakabiliyoruz. Ayrıca CNC de Boşluk olması çok kötü bişey hassalığı azaltacaktır. Siz kendi makinanızda kontrol için nasıl bir sürücü kartı kullandınız. internette mach3 çok popüler. Acaba sizdemi mach3 kullandınız yoksa devre tasarımı bile pc programını komple sizmi yaptınız.

haciman

@ mucit23

Hocam videoda arka planda Mach3 çalışıyor bilgisayar üzerinde. Motor sürücüsü olayına gelince. Şimdi alüden gövde, liner rulman ve bilyalı mil kullanılan bir CNC de tutupta L297+L298 ikilisi kullanılmaz benim kanımca (yaptım ordan biliyorum :D). Toyotaya murat 124 motoru koymak gibi bişey olur. Bu işler için mikrostep sürücü biçilmiş kaftan. Cnczone sitesi bir derya. Ve orda dünyanın dört bir tarafından CNC yapan kişiler genellikle kendini ispatlamış bir sürücü kullanıyorlar "Geckodrive". Bende kendi makinam için deneme maksatlı bir tane gecko G251s aldım. Sonra iki tanede İMS İM805 (bu sürücüler ikinci el). İMS firması endüstriyel kontrol üniteleri üretiyor ve İm805 çok pahalı bir sürücü. Sonra ben oturup bu üç sürücüyü test ettim. Benim 45 dolarlık mütevazi G251s sürücüm bu endüstriyel İm805 lere resmen kafa tuttu.

İşte test videosu

teknikelektronikci

ya haciman hocam sizden ricam biraz mach3 icin motor ayarlarindna bahsedermisiniz ? ben bir test yapayim dedim motor kitleniyor veya cok kötü titreyerek dönüyor nerde hata yapiyorum acaba ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

akin_taskapili

Alıntı yapılan: haciman - 13 Şubat 2011, 00:47:10
@ mucit23

Hocam videoda arka planda Mach3 çalışıyor bilgisayar üzerinde. Motor sürücüsü olayına gelince. Şimdi alüden gövde, liner rulman ve bilyalı mil kullanılan bir CNC de tutupta L297+L298 ikilisi kullanılmaz benim kanımca (yaptım ordan biliyorum :D). Toyotaya murat 124 motoru koymak gibi bişey olur. Bu işler için mikrostep sürücü biçilmiş kaftan. Cnczone sitesi bir derya. Ve orda dünyanın dört bir tarafından CNC yapan kişiler genellikle kendini ispatlamış bir sürücü kullanıyorlar "Geckodrive". Bende kendi makinam için deneme maksatlı bir tane gecko G251s aldım. Sonra iki tanede İMS İM805 (bu sürücüler ikinci el). İMS firması endüstriyel kontrol üniteleri üretiyor ve İm805 çok pahalı bir sürücü. Sonra ben oturup bu üç sürücüyü test ettim. Benim 45 dolarlık mütevazi G251s sürücüm bu endüstriyel İm805 lere resmen kafa tuttu.

İşte test videosu

@haciman merhaba,

Size bir sorum olacak Mach3'de 5 motor kontrol edebiliyormuyuz? Ben 5 motoru kontrol etmek istiyorum Mach3 ile veya başka bir yazılımla nasıl yapabilirim beni bilgilendirebilirmisiniz.
Teşekkürler.

Mucit23

Alıntı yapılan: haciman - 13 Şubat 2011, 00:47:10
@ mucit23

İşte test videosu

Ne diyeyim hocam. Bu işte Tecübe konuşuyor işte:D Sizin tecrübeleriniz başkalarına yol gösterici oluyor.
Peki hocam mekanik aksamı yaparken hangi yolları izlediniz karşılaştığınız zorluklar nelerdi. Hangi materyalleri kullandınız.