Basit CNC mekanizması

Başlatan madenturgut, 15 Haziran 2008, 14:59:34

teknikelektronikci

arkadaslar merhaba
her seyi hazir olan (islenmis vaziyette rulmani v.s icinde) olan bir firma buldum fiyatlari sayfada yaziyor bana uygun geldi fiyatlar hakkinda ne düsünüyorsunuz ?

http://www.kugelgewindeshop.de/

1 metresi islenmis vaziyette 2 tane rulman yatagi (16/05) 188 Euro ediyor ne dersiniz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Acoustica

Merhabalar,

Forumda yeniyim ama konuya şöyle bir baktığımda 400-500 usd verip bu zahmeti çeken arkadaşlara çok üzüldüm ,
tam ölçülerini bilmiyorum ama 550 dolara hazır cnc kiti vardı.Farnell de görmüştüm bu hafta içerisinde.O kadar para verilerek bu iş olmaz.
Gider para verip alırsınız sağlam ve stabil oldğundan da şüpheniz olmaz.
Herkesin ortak düşüncesi yazıcı ve tarayıcının eksenlerini kullanarak çok pahalı olmayan bişey yapmak .Ben öyle anladım yada.
Ama malzemeler toplamına ve işcilikle beraber haracayacağımız meblağ o kadar yüksek ise 550 dolara onu almak daha mantıklı gibime geliyor.
Dahilerin yüzde biri hüner, yüzde doksan dokuzu da terdir. "Thomas Edison"  Eski "TufanHan"

malpaslan1979

Alıntı yapılan: gerbay - 22 Ocak 2011, 00:30:37
çinlilerin yaptığı alet (ben çok beğendim);
http://www.ourdev.cn/bbs/bbs_content.jsp?bbs_sn=3355500&bbs_page_no=1&bbs_id=1027

bu da CopperCam ile yaptıkları bir kazıma (BGA kılıftaki flash için adaptör yapmış eleman);

http://www.ourdev.cn/bbs/bbs_content.jsp?bbs_sn=3695894&bbs_page_no=1&bbs_id=1027

sonucunu mutlaka görmelisiniz

@TufanHan bey örneklere bir bakınız bga kılıflar için pcb nasıl hazırlanmış.

bu arada özellikle @haciman dostumuzdan şunu öğrenmek isterim yukarıdaki sitede görülen pcb hassasiyetinde ürünler çıkartmak için yapılacak cnc de ne tür ayrıntılar önemlidir yani mekanik tasarımda ne tür bileşenlen kullanılmaldır?

Analyzer

Alıntı yapılan: haciman - 12 Şubat 2011, 21:33:11
@ mucit23

Bu makineyi tavsiye etmem şahsen. Hem fiyatından dolayı, hemde üzerindeki malzeme seçimlerinden dolayı. tüm eksenlerde boşluksuz somunlar var demiş. Biz C7 sınıfı bilyalı mil aldık, adam bize satarken sıfır boşluksuz demedi. Şimdi bu elemanlar bildiğimiz düş diş saplama kullanmış, dikkatinizi çekerim trapez vida bile değil. Pazarlama adına kıvırıyorlar resmen.

Ben makinamı yaparken piyasa acemisi olduğum için bazı lüzumsuz masraflar yaptım. Ama bugün tekrar makina yapacak olsam bu masrafları yapmam. 2009 yılı yazında kendi makinam için malzeme (Gövde+elektronik) ve CNC işlemleri dahil 1.300 lira harcadım.

Makinamın kısa bir test videosu

Kendiniz tasarım yapabilirseniz, çok daha güzel ve kafanıza göre bi CNC niz olabilir.
Selam,

Tekrarlanabilirlik testine bakmanızı tavsiye ederim. Malzemelerin boşluksuz (boşluksuz malzeme yoktur, nispeten az boşluklu malzeme vardır diye düzeltelim) olmasının yanında iyi işçilik çok önemli. Bir ara cnczone'da backlash olayını azaltma adına iki somun ve araya sert yay kullanan kullanıcılar vardı. Tekrarlanabilirlik testleri gerçekten çok başarılıydı (400 mm de +-0.01 den az) Bu arada bahsi geçen makineyi ben beğendim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Mucit23

Alıntı yapılan: Analyzer - 13 Şubat 2011, 14:30:01
Alıntı yapılan: haciman - 12 Şubat 2011, 21:33:11
@ mucit23

Bu makineyi tavsiye etmem şahsen. Hem fiyatından dolayı, hemde üzerindeki malzeme seçimlerinden dolayı. tüm eksenlerde boşluksuz somunlar var demiş. Biz C7 sınıfı bilyalı mil aldık, adam bize satarken sıfır boşluksuz demedi. Şimdi bu elemanlar bildiğimiz düş diş saplama kullanmış, dikkatinizi çekerim trapez vida bile değil. Pazarlama adına kıvırıyorlar resmen.

Ben makinamı yaparken piyasa acemisi olduğum için bazı lüzumsuz masraflar yaptım. Ama bugün tekrar makina yapacak olsam bu masrafları yapmam. 2009 yılı yazında kendi makinam için malzeme (Gövde+elektronik) ve CNC işlemleri dahil 1.300 lira harcadım.

Makinamın kısa bir test videosu

Kendiniz tasarım yapabilirseniz, çok daha güzel ve kafanıza göre bi CNC niz olabilir.
Selam,

Tekrarlanabilirlik testine bakmanızı tavsiye ederim. Malzemelerin boşluksuz (boşluksuz malzeme yoktur, nispeten az boşluklu malzeme vardır diye düzeltelim) olmasının yanında iyi işçilik çok önemli. Bir ara cnczone'da backlash olayını azaltma adına iki somun ve araya sert yay kullanan kullanıcılar vardı. Tekrarlanabilirlik testleri gerçekten çok başarılıydı (400 mm de +-0.01 den az) Bu arada bahsi geçen makineyi ben beğendim.

Analyzer
Dediğinizde haklısınız..
Zaten tekrarlanabilirlik olmasa robotların veya cnc nin bi anlamı olmaz. Malzeme kalitesini düşürür. Geçen yaz bi almanya gezimiz olmuştu. Bir ay boyunca Almanyada Robotik üzerine seminerlere katıldık. Almanyada Kuka Robot üretim tesislerini gezdik. Robotlar gerçekende yaptığı işi tekrarlamada çok iyiler. Üstelik robotların yapamıyacağı iş yok gibi.  Milimetrenin yüzde biri hassasiyetinde işler yapabiliyor ve bu hassasiyeti 2 sene boyunca hiç bozmadan yaptığı işi tekrarlayabiliyorlar. Robotik konusunda Almanya sınırlarını zorluyor. AR-Ge bölümünde Robotik üzerine dehşet çalışmalar var.
Doğrusunu söylemek gerekirse CNC dede bu tarz bir hassasiyetin olmasını isterim. :)

haciman

@  Analyzer

Hocam bahsettiğiniz somun sistemini biliyorum. Hatta resmi bile var elimde

[IMG]http://img511.imageshack.us/img511/893/zerobacklashnut2.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Şimdi ben bunu şu nedenle söyledim. Sıfır boşluk yok malum, satıcı kurnazlığı demek istemiştim. O framede somunlar görünmüyor. Belki sizin dediğiniz gibi boşluğu azaltmak için iki somun araya yay kullanmış olabilir. Aslında yine cnczone sitesinde çok kullanılan bir somun var dumpstercnc firması tarafından üretiliyor

Cnczone sitesine çok girenler bilir joecnc2006 isimli bir kullanıcının makinası var joe 4x4 hibrit. Mesela o makinada bilyalı mil kullanılmıyor. Bu bahsettiğim dumpstercnc nin somunları ile yerel tedarik ettikleri acme screwleri kullanmışlar. Makinanın boştaki hızı 1200 İPM  :o Öyle kaba bir hassasiyeti felanda yok gayet hassas. Ben güzel memleketimde ovalama ile trapez vida açtırmak istedim, fiyatı duyunca kan beynime sıçradı  >:(
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

haciman

@ malpaslan1979

Hocam kendi makinamı pcb kazıması için tasarlamadım açıkçası. Zaten istesemde o spindle ile zor, kazırım ama kaliteli sonuçlar ortaya çıkmaz. Pcb kazıyacaksanız tatminkar bir hassasiyet, titreşimsiz rijit (seviyorum bu kelimeyi) bir gövde, iyi bir spindle motora sahip olmalısınız diye düşünüyorum, bilmem ustalar ne der.

@ mucit23

Görev nedeniyle başka ilde çalıştığım için makinamla bi türlü ilgilenemiyordum. Bu sene tayinim memlekete çıktı, artık makinaya tam bir el atmam gerekecek. Tam manasıyla çalışınca, bu foruma bi başlık açacam A dan Z ye anlatacam başımdan geçenleri.

Cncmi yapacaksınız sanayiye gideceksiniz ve sürekli şu sorularla karşılacaksınız "kaç yüz tane lazım", "napacan sen bu makinayı ticari mi?", "Demek cnc yapacaksın, eee madem yapabiliyorsun biz niye bu makinaya 75000$ verdik  ;D ;D".

Son olarak ben CNC yapmak istiyorum ama bütçem kısıtlı diyenler. Çimento demirdemi bulamazsınız  ;D ;D ;D ;D 

[IMG]http://img25.imageshack.us/img25/1425/p10100391.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

SiVRiSiNEK

sadece PES diyorum :)
bunu yapan arkadaş evin kolonlarındaki demirlerle irtibatı sağlamışmı acaba daha rijit olur belki :)

helal olsun ama herkesin aklına gelecek birşey değil

teknikelektronikci

arkadaslar bir konuda yardiminiza ihtiyacim var

http://cgi.ebay.com/1antibacklash-ballscrew-RM1605-1020mm-BK-BF12-coupler-/250621175796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5a2fa7f4

linkdeki seti almak istiyorum fakat bu antibacklash RM1605-1020mm+BK/BF12+coupler   dedikleri resimdeki gibi sonsuz disli + somun oluyor öyle degilmi ? ve islenmis vaziyette gönderiyorlardir öyle degilmi? bu chinli arkadasdan alis veris yapan oldumu ? yarin siparis verecem bu konuda tecrübenizi paylasirsaniz memnun olurum tesekkürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

akin_taskapili

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 16 Şubat 2011, 23:51:42

http://cgi.ebay.com/1antibacklash-ballscrew-RM1605-1020mm-BK-BF12-coupler-/250621175796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5a2fa7f4

linkdeki seti almak istiyorum fakat bu antibacklash RM1605-1020mm+BK/BF12+coupler   dedikleri resimdeki gibi sonsuz disli + somun oluyor öyle değilmi ? ve islenmis vaziyette gönderiyorlardir öyle değilmi? bu chinli arkadasdan alis veris yapan oldumu ? yarin siparis verecem bu konuda tecrübenizi paylasirsaniz memnun olurum tesekkürler

Evet,
Ballscrew yani vidalı mil (RM1605) 1020mm boyunda işlenmiş 6.35mm rulman için 10mm kaplin için
BK/BF12 12mm çapında ön (BF12) ve arka (BK12) vidalı mil sabitleme rulanı.
coupling kaplin.

haciman

@ teknikelektronikci

Senin tasarımındaki eksen uzunluklarına uyumlumu bu set? Step motorlarının şaft çapı 6.35mm mi? Bence önce Chaiden teknik çizimini bi iste bu setin. Eğer benim çizimlerime uygun diyorsan hiç tereddüt etmeden alabilirsin. Chai sağlam adamdır.

teknikelektronikci

evet hocam 6.36 set sanirim uygun belki 5-6 cm kisa gelecek ama masayi biraz kisaltcam bu chinli amcamdan almak daha ucuza maal olacak :S ama eger öyle diyorsaniz siparis edecem tesekkürler

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: akin_taskapili - 17 Şubat 2011, 00:13:25
Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 16 Şubat 2011, 23:51:42

linkdeki seti almak istiyorum fakat bu antibacklash RM1605-1020mm+BK/BF12+coupler   dedikleri resimdeki gibi sonsuz disli + somun oluyor öyle değilmi ? ve islenmis vaziyette gönderiyorlardir öyle değilmi? bu chinli arkadasdan alis veris yapan oldumu ? yarin siparis verecem bu konuda tecrübenizi paylasirsaniz memnun olurum tesekkürler

Evet,
Ballscrew yani vidalı mil (RM1605) 1020mm boyunda işlenmiş 6.35mm rulman için 10mm kaplin için
BK/BF12 12mm çapında ön (BF12) ve arka (BK12) vidalı mil sabitleme rulanı.
coupling kaplin.

hocam cevabinizi yeni gördüm tesekkürler
dedigim gibi benim tek teredüt ettigim vidali mil+ somun olmasi ama vidali mil diyorsa sanirim sorun yokdur

Analyzer

Selam,

linearmotionbearings2008 istediğiniz boyda kesip hazırlayıp gönderebiliyor. Ancak şu var, bu satıcı kaba tabirle uyanıklık yapıyor. Uzakdoğudan genelde ucuz gelen kargolar, bu satıcıda kolayca 100 dolar üzerine çıkabiliyor. (Ancak kargo o kadar tutacağını sanmıyorum, muhtemelen kendisi alıyor) Kargo fiyatını da ekleyince Türkiye'deki firmaların fiyatlarına yaklaşıyor. Bir de gümrükte muhtemelen ödenecek %10'luk masraf var. Garanti durumunu da göz önüne alırsanız, cazibesi kalmıyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Analyzer - 17 Şubat 2011, 23:20:16
Selam,

linearmotionbearings2008 istediğiniz boyda kesip hazırlayıp gönderebiliyor. Ancak şu var, bu satıcı kaba tabirle uyanıklık yapıyor. Uzakdoğudan genelde ucuz gelen kargolar, bu satıcıda kolayca 100 dolar üzerine çıkabiliyor. (Ancak kargo o kadar tutacağını sanmıyorum, muhtemelen kendisi alıyor) Kargo fiyatını da ekleyince Türkiye'deki firmaların fiyatlarına yaklaşıyor. Bir de gümrükte muhtemelen ödenecek %10'luk masraf var. Garanti durumunu da göz önüne alırsanız, cazibesi kalmıyor.

Analyzer

selam hocam uyariniz icin tesekkür ederim su an daha siparis etmedim hafta sonuna biraktim
ayrica ben isvicredeyim Türkiyede olsam kesin ankaradaki ceocnc den siparis vercem cünkü daha ucuz ama o adamlarin isciligi berbat yinede sagolun