profesyonel cnc router

Başlatan madenturgut, 20 Haziran 2008, 11:34:56

nurican

trapez diş vidalı mil çift somunda varmış. çift somun biribirine yay ile sıkıştırılarak boşluğu alınırsa cnc de ciddi anlamda hassasiyet sağlanır. taysiye ederim arkadaşlar... :D
Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.....

sbkeskinli

merhaba arkadşlar bende üzerinde çalıştığınız gibi bir proje ile uğraşıyorum
a4 boyutu plaketi işleyecek pcb makinası.tam olarak makineye başlamadım.gördüğüm kadarıyla sizde küçük bir makina yapacaksınız.ben sonsuz mil yerine paslanmaz tij kullanmayı düşünüyorum siz ne dersiniz. hem hassasiyete göre bence tij küçük makinalarda sonsuz mile göre daha avantaj sağlayabilir.ayrıca bilyeli arabalar kullanıcağım tabi alternatif(ucuz)bir malzeme bulamazsam.sürücüleri motorları almadan yapmıştım hem sağlıklı çalıştıramadım hemde unipolar kart tı bulabildiğim motorlar da bipolar.elinizde evde cıkartabilceğim devreler varsa gönderirseniz sevinirim.ayrıca bende ki bilgisayarın paralel cıkışı yok bir kaçtane usb-parelel aldım ama çalıştıramadım.xp sürücülerini bulamadım bu konuda bilgisi olan varmı.sürücü cd sinde sling felan var galiba bilgisardan bilgisayar veri atmak için neyse arkadaşlar yardım bekliyorum ,yardımcı olmak istiyorum .hotmail adresim sbkeskinli@hotmail.com

solto

merhaba.
elektroniğe yeni merak sarmış biri olarak.

ben makina tasarımı yapıyorum. her türlü mekanik konusunda yardımcı olabilirim.

madenturgut arkadaşım resimlerini verdiğin devrelerin en sonundaki devreyi(   http://pminmo.com/3axis/3axis.htm  ) bende yapmaya çalıştım ama bi türlü çalıştıramadım. o devre çalışıyormu?
çalıştırabildiysen anlat şunun püf noktasını nerdeyse 2.5 aydır uğraşıyorum bi türlü çalıştıramadım.

herkese kolay gelsin.
EN GÜZEL HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞENDİR

usalman

İlk denememde o devreyi ben de çalıştıramadım. ama son iki tane yaptığım devre çalışıyor. Akım sınırlayıcı devresini çalıştıramadım henüz, onun üzerine çalışıyorum. Yoksa taş dirençlerle kullanmak zorunda kalacağım, Nema 23 step motorlarla bu devrede en fazla yapılabilen işleme hızı dakikada 1500 mm/dakika, ben daha hızlı nasıl çalıştırabilirim diye yeni bir devre yaptım amacım bu devreye 24 volt akım vererek daha hızlı çalıştırabilir miyim? sorusuna cevap arayacağım.
Püf noktası şu bence, entegre ayaklarındaki bakırlar bir birine çok yakın ve ince entegre ayaklarında bir yerinde bile kısa devre olduğunda, kırmızı lamba yanıyor yani devre çalışıyor sanıyorsun ama en ufak kısa devre bile motorların çalışmasını engelliyor.

cetinkaya

aslinda nurican kardes pic proje ailesi olarak hobi amacli kücük boyutta bir ufak cnc makinesi yapsak ve burda herkez bildigini paylassa nasil olur sizce ??