Basınç sensörleri eğrileri

Başlatan Maxim, 24 Haziran 2008, 14:16:49

Maxim

benim bildiğim genelde linear bir eğriye sahipler ,

elimizde değerleri olmayan sensör için nasıl bir formül uygulamalıyızki hangi basınçta? çıkış voltajı nedir diye bulalım ?

veya düzgün bir şekilde vakum ve basınç uygularsak sensörün girişine ve çıkışını ölçsek ? onu nasıl kullanırım pic içindeki formulde ?

örnek :
1 bar da yani ucu açık iken atmosfer basıncında kaç volt çıkış verdiğini not edelim .

-1 bar vakum uygulayalım ve kaç volt verdiğini görelim ?

+2 bar basınçlı hava verelim ve kaç volt verdiğini görelim ..

bu 3 değer bizim işimizi görmezmi ? eğer sensör çıkışı linear se ?

daha iyi yöntem varmıdır ?
nasıl formulize edebilirim bunu ?

selamlar

Maxim

mesela sensörü ölçtük ,

-0.9 bar da bize 0.3 volt veriyor

1bar da bize 4.8 volt veriyor

bunun linear bir forumü olmalı ,
algebraic bir linear formulden bahsediliyor

hunter

Oncelikle negatif basınç olmaz :)

y=ax+b

formulu lineer bir dogru denklemidir.
Burada a dogrunun egimini,
b ise y ekseni uzerinde ne kadar kaydıgını gosterir.
Elinde veriler varsa buna en basit sekilde en kucuk kareler yontemini uygularsın ve elindeki ornek degerlere en iyi yaklasan dogru denklemini bulursun.

Excel de soyle yapabilirsin;

http://rapidshare.com/files/124721108/lineer_fit.rar.html

İyi Çalışmalar

Gurkan-Demirbas

Alıntı yapılan: "hunter"Oncelikle negatif basınç olmaz :)
Eminmisin?  8O
Şu an çalıştığım fabrikada bulunan bir vakum sisteminde yaklaşık -2,2 bar basınç var !...

Google'da şunları bir araşttırabilirmisin? acaba kaç adet link çıkacak.
Vacuum pressure guage
Suction Pressure Guage
Negative pressure guage

Bu siteyi bir incelermisin @Maxiboost?
http://www.sensorsone.co.uk/.

Ya elindeki sensörün (yada muadilinin) datasheet'ini bulup linearitesine bakacaksın; yada çok iyi ve de ideal ölçüm ortamı hazırlayıp, sensörün değişik basınçlarda kaç volt (veya ohm) verdiğine bakacaksın. bir kaç ölçümle linearitesini bulamazsın bence.
Genel anlamda basınç transdüser'lerinin karakteristiklerini incelemek fikir verebilir.

Kolay gele;

hunter

Alıntı yapılan: "Gurkan-Demirbas"
Alıntı yapılan: "hunter"Oncelikle negatif basınç olmaz :)
Eminmisin?  8O
Şu an çalıştığım fabrikada bulunan bir vakum sisteminde yaklaşık -2,2 bar basınç var !...

Google'da şunları bir araşttırabilirmisin? acaba kaç adet link çıkacak.
Vacuum pressure guage
Suction Pressure Guage
Negative pressure guage

Google'a bakmaya gerek yok ortaokul'u başarı ile geçmiştim ben : )
Soz konusu fiziksel bir büyüklük, bu nedenle sizin fabrikanızdaki ölçü aletlerine bakmak yerine basıncın vektorel mi yoksa skaler mi olduguna bakmak daha dogru olmaz mı? Veya basıncın fiziksel anlamına?
Belki de sizin fabrikanızdaki sensorler belirli bir noktaya set edilmistir o noktanın altını çıkarma ile negatif gösteriyordur. Ya da genel olarak yapılan uygulama gibi buna vakum diyoruz(goreceli olarak dusuk basınc)

Simdi ben diyorum ki  basınç skaler. Siz de buna bakın isterseniz.

Bir ek:
Basıncın ölçümü için bir elektronik devre düşünülüyor ise aynı basıncın farklı sıcaklıklarda farklı ölçülecegi de önemli. Sıcaklık kompanzasyonu yapmak gerekir.

İyi çalışmalar.

ErsinErce

Konu başka yöne sapmadan devam edelim...
Bu arada vakum yapılan ortamda basınç eksiye düşebilir

Herneyse elinizdeki sensörden 4 yada 5 noktadan referans alıp bi grafik yaratın aradaki farklara göre lineer olup olmadığı çıkar, lineerse o grafiğe göre bir formül çıkartırsanız işinizi görür. Değilse Allah kolaylık versin benzer bir olay 1 hafta önce 3 günümü yedi :)

( Önemli NOT: Basıncı sabit tutarak maksimum çözünürlükte referans alın )

Maxim

arkadaşlar çok yardımcı oldunuz ,
özellikle @hunter excel örneğin harika .

bende aynı zamanda araştırma içindeydim ve öğrendiğime göre ,
Linear Relationship diye bir hesaplama yöntemi varmış ,
y=ax+b formulü ile aynı işe yarıyor ,

a-en düşük basınç
b-en düşük çıkış voltajı
c-en yüksek basınç
d-en yüksek voltaj
girilerek hesaplanabilen bir yöntem ,

bunu bilen varmı aramızda ?

slm

ErsinErce

Eğer lineerse en basitinden böyle bişeyde yapılabilir...

(en yüksek voltaj - en düşük voltaj )
_______________________________ = k
(en yüksek basınç - en düşük basınç )

Basınç * k = okunan voltaj

ferdem

Eğri uydurma işi en son ve en kolay iş, edindiğiniz verilerin sayısı ve niteliği önemli. Eldeki veriler yetersiz olduktan sonra %0 hatayla eğri uydurulsa ne olur!  Gurkan olayı özetlemiş aslında:
Alıntı yapılan: "gurkan"
Ya elindeki sensörün (yada muadilinin) datasheet'ini bulup linearitesine bakacaksın; yada çok iyi ve de ideal ölçüm ortamı hazırlayıp, sensörün değişik basınçlarda kaç volt (veya ohm) verdiğine bakacaksın. bir kaç ölçümle linearitesini bulamazsın bence.

Eğer elinizde sensörün katalogu yoksa güvenilir bir referans kullanıp mümkün olduğunca fazla ölçüm yaparak iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz. Bu iş için nasıl bir ekipman kullanılır bilmiyorum ama sensörünüzün hangi basınçta hangi çıkışı verdiğini gösteren mümkün olan en fazla örnek alınmış bir tablo hazırlayın derim.

Eğer siz sensörün doğrusallığından eminseniz -ki doğru uydurmak istiyorsunuz- sadece 2 nokta alıp ax+b doğrusunu kullanabilirsiniz.

Verdiğiniz 2 noktaya göre bir doğru uydurmak istersek. Nokta1(endüşük basınç(a), en düşük voltaj(b))
Nokta2(enyüksek basınç(c), en yüksek voltaj(d)) ise doğrumuz:
(y-d)/(x-c)=(d-b)/(c-a) eşitliğinden y=mx+n doğrunuzu bulabilirsiniz. x basınç, y voltaj.
İyi çalışmalar.

Klein

Şu zamana gadar gördüğüm tm basınç sensörleri linear. Muhakkak ki linearizasyon bozukluğu vardr. Ama Endüsride bu pek sorun olmuyor. Ancak laboratuvar , kalibrasyon vs.. cihazları için linearizasyon sorun olacaktır.  Eğer endüstriyel bir cihaz yapacakasanız ve özel bir sensör kullanmayacaksanız, linearizasyona takılmanıza gerek yok.

Basıncın negatif olup olmaması aslında göreceli bir kavramdır. Eğer vakum yaparsanız  basınç negatif olur. Ama gerçek değeri hiçbir zaman negatif olmaz. Uzayda bile 0 olur. Bizim ölçtüğümüz değerler , basınç ve vakum dediğimiz şey aslında atmosfer basıncı ile arasındaki farktır. Bu durumda temel birim olarak atmosfer basıncını alırsak , vakum için negatif basınç demek çok da yanlış olmaz. Negatif basıncın olabileceği en uç değer ise teorik olarak -1 olacaktır. ama bu uzay basıncı olduğu için pratikte buraya kadar inilememiştir. Bildiğim kadarı ile inilebilen en uç değer 10^-9.

Maxim

@cynetron ve @ferdem ,
arkadaşlar sizin formul bana doğru sonucu vermiyor ? nerede yanlış yapıyorum ?

mesela dedimki ,
en yüksek basınç 5 bar
en yüksek voltaj 4.8 volt
en düşük basınç 0.3 bar
en düşük voltaj 0.2 volt

-0,1 çıkıyor

excel de ise   y = 1,0217x + 0,0957 çıkıyor ,bu tamam

ferdem

Ben değişkenlerin yerini ters düşünmüşüm, aklım örnek tablosu hazırlanmasında kalmış. Noktalar belli  4.8, 5 ve 0.2,0.3. Bu noktalardan geçen doğruyu
(y-5)/(x - 4.8 )=(5-0.3)/(4.8-0.2) ile bulabiliriz ki verdiğiniz denklem çıkıyor. Yanlışlık için özür dilerim.

karbal656

Merhaba ; yazılımda kulanabileceğiniz formül şöyle olabilir :

Basınç=Okunan değer x En yüksek Basınç / En yüksek Voltaj

Yani:
        Basınç = Okunan değer x 5 / 4,8

Şeklinde bir formül işnizi görür diye düşündüm. Tabi liner bir durum söz konusu ise. Başarılar.

timpati

çalıştığım sektörde de (doğalgaz- bacalar) iki tip basınçtan sözediliyor: negatif ve pozitif. ilki emme (çekme) basıncı diğeri basma (itme) basıncı. dolayısıyla bunların tipine göre manometrelerde okunan değer - veya + işaretli oluyor.  hadi biz yanlış söyledik diyelim, uluslararası standartlara sahip cihazlar da hatalı olacak değil a?
why mr. anderson, why ?

Klein

O gördügünüz negatif basınç  fark basınç olmasın?  Referansımızı uluaslararası firmaların cihazlarından değil, bilimsel çalışmalardan , bilim adamlarından almanın daha doğru bir yaklaşım olduğu inancındayım. Saygılar.