serigrafi baskı

Başlatan madenturgut, 03 Temmuz 2008, 12:54:41

madenturgut

Sürücü devrelerini serigrafi yöntemiyle yapıyorum.Lazer baskıdan daha temiz iş alıyorum.resimdeki plaketler TA8435  li devrenin plaketleri , elimde bu plakettende bi polar motorlardan da var. Ayrıca L297-L298 sürücüsünün plaketleride ,montajlı hali de var . İsteyen arkadaşlar varsa yollayabilirim  mesaj atsınlar.

madenturgut

tayyar

TA8435 ü kenara bi yere koysaydın keşke soğutucu takılması gerekirse zorluk çıkartabilir gibi duruyor.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

madenturgut

Plaket dizaynı bence iyi ,diyotlar ve direnç soğutucunun altında kalıyor.Alm. soğutucu malzemeye değmeyecek şekilde bağlanırsa sorun olmaz.Devre çok basit az malzemeyle yapılıyor olması iyi kolay montaj  yapılır.Yalnız TA8435 biraz fiyatlı.

ahmet2004

madenturgut:

"serigrafi yöntemiyle" PCB yapmada kullanılan malzemeleri,

nerelerden alınabilineceği ve aşamaları resimleri vb.. gibi bir başlık açıp

yazabilirmisin?Bu konu es geçiliyor.Tabii yazmak istersen.

Bizlerde bu yöntemi ve pratiğini öğrenmiş oluruz.

Saygılar sevgiler.

madenturgut

Serigrafi baskı  yöntemiyle pcb yapmak için gerekli malzemeler ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilirim.Tabiiki bu konu kısa bir yazıyla anlatmak çok zor.Size aralıklı olarak nasıl yapılacağı hakkında bildiklerimi anlatacağım.
İlk önce elimizde bu işi yapabilmek için malzemeleri sayayım.
1-Serigraf emisyonu  ve katalizörü (bikromat)
2-İpek elek
3-Rakle kauçuğu
4-Pozlamak için ışık kaynağı (florasan veya metal halide )
5-Baskı yapılacak devrenin aydınger çıktısı
6-Serigraf boyası
7- Maske atılacaksa özel çift karışımlı boyası
8-Baskıdan sonrası için asit  (tuzruhu+perhidrol)
9-Delik delme aparatları
10-Reçine (en son plaket üzerine sürülür.kolay lehim yapabilmek için)
11-Selülozik tiner (temizlik için )
Malzeme listesi olarak aklıma gelenler bunlar.

madenturgut

1-Serigrafi emisyon ve katalizörü:
Emisyon elekteki gözenekleri tıkamak için kullanılan malzemedir.
emisyonun içine 1/10 bikromat karıştırılır.karışım ışığa hassas hale gelir.ipeğin üzerine sürülür ve kurutulur,bu işlem loş bir yerde yapılır. eleğin üzerine konan filmin üzerinden yeterli ışık verildiğinde işlem tamamlanır ve tazyikli suyla elek yıkanır.Burada ışığı görmeyen yerler suda  temizlenir gider,ışığı gören yerler ise suya direnir elek üzerinde kalır.Güzelce yıkadıktan sonra kurutulur ve baskıya hazırlanır.Burada basılacak yerler suda döküldüğü için boş kalmıştır.baskı yaparken bu kısımlardan boya geçer diğer yerlerden geçmez.Resim olayını sırası gelince yayınlarım.

2-ipek elek:
--------------
1cm içinde 50 ile 150 adet yatay ve dikey çok ince ipliklerle dokunmuş bir kumaştır.genelde isviçrede dokunur.plaket baskıda 100 veya 120 lik ipek yeterlidir.bir çerçeveye gerilerek uygulanır.Gergin olması işin daha temiz çıkmasını sağlar.üzerine emisyon sürerek yapılacak işe hazırlanır.

trademy

hocam bu emisyon-bikromat ve ipek kumaşı nereler satar.kimde aramalıyız bu malzemeleri...

madenturgut

Ben istanbulda bu malzemeleri genelde reklam malzemeleri satan veya serigraf malzemeleri satan yerlerden temin ediyorum.bayrampaşa-cağaloğlu-topkapıda çeşitli yerlerde var internet üzerinden aransa da bulunabilir.Serigraf yapabilmek için bulunması gereken malzemeler..
çerçeveye gerilmiş ipek kumaş,emisyon,ışıklı masa,rakle dediğimiz kaucuk lastik,serigraf boyası,tiner v.s.

sigmoid

Ben geçen sene malzemeleri Karaköy Arastan aldım. Selanik pasajının az yukarsında, bankalar caddesini girişinde.
web adreside http://www.aras.com.tr/

Boya çeşitleri bakımından da http://www.serisan.com.tr/ çok zengin. Aradığınız her türlü boyayı bulabiliyorsunuz.