rüzgar tribünleri için şarj kontrol devresi?

Başlatan mustafa_cmbz, 05 Temmuz 2008, 18:59:26

mustafa_cmbz

arkadaşlar rüzgar tribünlerinde kullanmak üzere bir şarj kontrol kartı tasarlamam gerekli bu 5-6 gün içerisinde bitmesi gerekiyor fakat takıldığım bir nokta var...

şimdi pervane dönerken aküyü şarj edecek akü dolduğunda (belli aralıklar ile kontrol edeceğiz) akü ile pervanenin bağlantısını keseceğiz ve tribün boşa dönmesin diye sisteme ilave edilen bir rezistansı çalıştıracağız...rezistans için pwm kontrol ve şarj içinde damlama sistemli bir ufak kodlar yazdım ama beni zorlayan kısım belli aralıklar ile akünün voltaj seviyesini ölçmek mesela akünün voltajı 10v'un altına düşmemesi gerek çünki convertör kendini kapatıyormuş... max. 12.8 olması gerekliymiş bu aralıkları nasıl ölçe bilirim mantıken bana basic te  veya proton da yazabileceğim kod örneği vs. konusunda yardımcı olursanız bende en kısa zamanda projeyi bitirmeyi düşünüyorum...bu ADC lerde bölme işlemlerindeki açıklamalar benim kafamı karıştırdı...

veya bu işlemleri lm324 ile nasıl yapabilirim?

erkan614

mustafa_cmbz

hocam bu kon ile ilgili biraz bilgi verebilirseniz bende kendii çabalarım ile bir çalışma ortaya koyacağım...akşam ete hocanın derslerindeki adc uygulamalarına göz attım fakat tam anlayamadım...lütfen yardım edin hocam...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mihri

Selam,

Aküye yükün bağlı olduğu durumda şarj işlemi sabit gerilim yöntemiyle yapmak en mantıklısı. Akü gerilimini sürekli ADC'den okuyorsun gerilim 14.1 V' un üzeine çıktığı anda şarj işlemini kesiyorsun. Bu gerilim değerinden sonra akü dolduğu için akü sıvısında buharlaşma olmaya başlıyor.( GOOGLE = Constant Voltage Charging Method)

İnvertörlerin çalışma gerilimleri bu kadar dar bir aralıkta olmaması lazım yani  12.8V ile 10V çok küçük bir aralık. İnvertörlerin giriş gerilimleri genllikle 15-10V aralığındadır.

ADC'den gerilim okuma işlemi için forumda birsürü örnek bulabilirsin. ETE hocanın notlarından faydalanabilirsin. LM324 yerine birkaç dirençle gerilim bölücüde yapabilirsin.

Rezistansa gelince, rüzgarın çok fazla olduğu zaman mesela fırtınada türbinin kendisini korumaya alması gerkiyor. Her türbinin max dönme hızı var bu hız aşıldığında türbin kendini parçalıyor. Rezistans sayesinde türbin kendini frenleyerek hızını düşürüyor.
"Eppur si muove!"