Optokuplör sorusu

Başlatan batuhanayyuzlum, 05 Temmuz 2008, 19:24:24

batuhanayyuzlum

merhaba arkadaşlar ben paralel port üzerinden  triyak ve optoizolatör aracılığıyla bir ac cihazı aç kapa yaptım.
       bunun hakkında bir soru sormak istiyorum.
 ben bu şekildeki devreyi Dc bir motora  bağlasam aynı şekilde çalışırmı yani istediğim zaman açıyıp kapatabilirmiyim.ac de istediğim gibi çalıştırabiliyorum.ör: lambayı istediğim şekilde yakıp söndürebiliyorum.
 1-Dc  ile çalışan bir cihazı çalıştırabilirmiyim.ör: 1 pil ve bir motoru
 2-elektriksiz Sadece Anahtarlama görevi yaptırabilirmiyim.ör:tv kumandası
dediğim gibi yukarıdaki 2 olayı  ac de çalıştırdığım gibi  moc3061 optokuplör   ve triyak ile kullanabilirmiyim..
                     Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...

stlg

Sevgili kardesim

Daha once triyaktaki  yuk bagladıgın yere bir kopru diyot yerlestir koprunun + ve - uclarına dc motorunu bagla, tabi burada dc motorun 220v olmalı, senin motor daha kucuk gerilimlerdeyse ozaman moc serisi optoyu kaldırıp ,4n35 turu bir opto ve ilave bir transistor uzerinden dc motorunu calıstırabilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

batuhanayyuzlum

peki üzerlerinde elektrik olmayan 2 iletkeni nasıl anahtarlarım. ör: tv kumandasındaki bir numaradaki kanalı

stlg

Cmos analog anahtarla CD4016,CD4066 V.s
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.