Pc ile Kontrol

Başlatan batuhanayyuzlum, 08 Temmuz 2008, 15:55:52

batuhanayyuzlum

Merhaba Arkadaşlar Daha Öncede Paralel port ile ev gereçleri kontrol etme üzerinde bilgi edinmiştim.Şimdi aynı şekilde paralel port üzerinden  Yalnızca Nötr Uçları Anahtarlamayı Öğrenmek İstiyorum
ör: Bir Pil ve Bir Lamba Yakmak İçin Pilin eksi uçları ile iş yapmayı öğrenmek istiyorum.
yada bir Kapı Zilini Bilgisayardan Kontrol Etmek İstiyorum
bundan önce optokuplör ile yapmıştık.
Ancak bunda elektrik geçmeyecek nötr uçlar ile anahtarlamayı hangi devre elemanları ile yapabilirim.Uln2003 Entegresi Duydum Ancak Bağlantısını ve Yapısını Tam olarak Anlayamadım.Ne Şekilde Bağlandığını ve Çalıştığını Öğrenmek İstiyorum
        Yardımlarınız İçin Teşekkürler

mucitotomasyon

uln serisi sürücü entegreleri girisine verilen  pozitif  gerilimle cıkısında - aldıgı gerilimi anahtarlar

timpati

mühendislik fakültelerinde en az 4 yıl boyunca hatta her yarıdönemde verilen dersin adı matematiktir. böylesi teknik konularda matematik tüm dünya ulusları için ortak bir dil gibidir. matematik disiplini yanında onunla atbaşı giden kavramsa notasyon veya standardizasyondur.

bu kadar uzun girişin nedeni, sayın arkadaşım, işin başında temel kavramları oturtmadan öğrenmenin tam olmayacağını vurgulamak istememdir. yazında sıfır, eksi ve nötr terimlerini aynı anlamda kullanıyorsun, oysa hepsi de başka başka kavramlardır.

nötr, alternatif akım devrelerinde (örneğin şebeke geriliminde) kullanılır. DC gerilimde (+) dediğimiz yüksek potansiyelin referansı 0 volttur, bir de ayrıca referanstan (sıfır volttan) daha düşük potansiyel gerilim varsa ona (-) gerilim diyoruz. bu üçü birden söz konusuysa simetrik beslemeden konuşuyoruz demektir. yalnızca 0 volt ve (+) gerilim varsa ona asimetrik gerilim diyoruz.

bilgisayar portuyla nötürü doğrudan anahtarlamaya kalkarsan PC kartları havaya uçabilir. eğer galvanik yalıtım sözkonusuysa istediğin gerilimi (AC, DC, alçak-yüksek gerilim) anahtarlayabilirsin, bunun için ihtiyacın olan tek malzeme basit bir röledir. ama PC'nin kullandığı DC gerilimin ortak uçlarını (0 volt, +5, +12 vb) kullanacaksan sadece DC koşullarda çalışman gerekecek demektir.
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

Öncelikle Yorumlarının İçin teşekkürler. evet tam olarak elektrik bilgim yok hobi olarak bişeyler yapmak istiyorum. Dediğim gibi Dc ile Çalışan elemanları Nasıl Yönetebilirim.  eksi (-)  uçlar ile anahtarlama. röle kullanmak istemiyorum. Bundan Önce AC ile çalışan elemanları yönetebilmiştim.Optoizolatör ve Triyak ile Yaptım.  röle kullanmamıştım. Şimdide Küçük Bir  Dc Devreyi Harekete Geçirecek Bişey Arıyorum.    Bir 1.5 volt pil ve 1.5 v ampulu yakmak istiyorum.Led Değil   amacım Bilgisayar Çıkışındaki Gücü de Kullanmak değil Tek amacım  Bana Anahtarlama Yapması ve eksi Uçları Kullanmam Uln 2003 Devresi Duydum  Acaba Bu İşe Uygunmudur. Yada Başka Bir Çözümü Varmıdır.
          yorumlarınız ve yardımlarınız İçin Teşekkürler

timpati

uln2003 IC'sinin bu iş için uygun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kataloğuna bakmak. aklımda kaldığı kadarıyla naçizane anlatayım ama sen mutlaka kataloğunu incelemeye çalış.

ULN2003 ailesinin diğer üyeleri yanında temel  olarak 5V'luk sistemler için düşünülmüş. yani giriş sinyalleri 5V veya 0V'luk lojik sinyaller olmalı. anahtarlama yapacağı çıkış gerilimi ise 50V'a kadar ve verebileceği akım ise 500mA (yarım amper).

entegrenin içinde 7 adet invertör var, bunları örneğin CD40106 CMOS'u veya SN7414 TTL inverter kapı entegresi gibi düşünebilirsiniz, tek fark çıkışının 50V'a kadar anahtarlama yapabilmesi. ancak...

ancak önemli bir konu var: çıkışlar open kollektör yapıda. yani yükünüz bu çıkışlar ile (+) besleme arasına konabilir sadece ve devre, yükselen darbe biçiminde bir tetikleme aldığında yükün alt ucunu aşağıya (şaseye-0 volta) çeker. kısacası (-) çıkış verir.

aynı aileden (aile dediğim "transistor array" grubu oluyor) (+) çıkış verenleri de var, birinin adı UDN2803.

şimdi sen söyle: bu IC yani ULN2003 sorununu çözecek mi?
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

yorumun İçin çok teşekkürler.
      Peki Uln2003 entegresi ve röle dışında bir öneriniz varmı.
birde ben bu uln 2003  entegre kullanımını  Uzaktan kumandalı arabayı bilgisayardan yönetmede görmüştüm  birazda basitti o yüzden soruyorum ben dediğim gibi  bir kapı otomatiği açtıracağım mesela bilgisayardan apartmanın kapı otomatiğini açtıracağım. Eve gelen buton daki 2 kabloyu bir şekilde paralel port ile bilgisayara bağlayacağım. Aynı işlemi göreceğini sanmıştım.Önerebileceğiniz Bir Devre Varmı Basit yada entegre  eğer farklı bir öneriniz varsa lütfen şemasını da yollayabilirmisiniz

rc araba kontrol devresi

timpati

şemanda "kumanda" yazan kutunda ne var bilemem ama ULN2003'ün 9 numaralı pinini boş bıraktığın sürece hiçbir şey olmaz.
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

timpati

ULN2003 kataloğunu incelersen göreceğin gibi, 9 nolu pininin anahtarlama yapılacak çıkış geriliminin (+) beslemesine bağlanması gerek.

şemada da bir terslik var: scarttan hangi sinyal (D0...D3) gelirse gelsin, bir önemi yokmuş gibi çünkü çıkışlar kısadevre edilmiş. sonuç olarak herhangi bir kumanda sinyali olması durumunda tuşlardan hangisine basarsan bas, çıkış alırsın.
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

peki  yüksüz uçları nasıl anahtarlayabilirim.
yani bir telefon mesela redial tuşuna karşılık gelen 2 iletkeni nasıl birleştirme yapabilirim.
devrede ne kullanmam gerekir.

timpati

yüksüz uçları anahtarlamak dediğin nedir? redial tuşu için devrenin tam içeriğini bilmediğimden genel olarak konuşacağım:
telefon tuş takımı okutmak için özel entegreler var, bunlar satır-sütun matrisi oluşturup ilgili tuşa/butona basılmasıyla kısa devre olan pinlerine göre tuşu tanırlar ve kristal frekansı bölme değerine karar vererek ona göre çıkışa yansıtırlar. ayrık elemanlarla yapılacaksa yine birer buton kullanılır ama yolun tamamını kısadevre etmemek için her noktaya birer diyot eklenir.
why mr. anderson, why ?

batuhanayyuzlum

dediğim gibi sadece 1 butonun altındaki 2 iletken bunları birleştirecem.röle ile yapılabilir galiba ama röle ile yapmak istemiyorum.
Birde redial olayını şöyle böyle çözdüm sayılır. Bana tek gereken artık telefonun açılması olayı ölçtüm. telefon ahizesininin altındaki 2 iletken birinde elektrik var birinde yok elektrik değerini tam ölçemiyorum ama var bunu nasıl yapabilirim.
Uln2003  artık bu işime yarayabilirmi.yani artık devremde elektrik var.2 iletken birinde elektrik var diğerinde yok bu uçları port çıkışıyla nasıl birleştiririm.

M_B

Merhaba
Bir tane BC serisi (NPN ) transistorle yapabilirsin.
kollektore voltaj va dedıgın ucu baglarsın.
Emitere ise diger kısmı baglarsın.
Beyz ucuna ıse İşlemcinden 5V gonderirsin
gonderdiginde Transistor iletime gecer ve voltaj olan ucla dıger uc arasında akım akısı olur. Bu da sanırım sızın ısınızı gorur.
Kolay gelsın.
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

batuhanayyuzlum

teşekkürler m_b  peki bu  Dc  de  Çalışırmı