Vantilatördeki Motorlar

Başlatan debi, 09 Temmuz 2008, 15:26:05

debi

Arakadaşlar vantilatörlerde bulunan motorların cinsi nedir? Pervanenin dönüşünü sağalayan ve de sağa sola dönüşü sağlayan? AC motor ise bu motorların Kontrolü(hız) nasıl sağlanıyor?

Aslında vantilatörü açtım fakat kafam karıştı birşey anlayamadım.. 220 DC ile çalışıyordur herhalde deyip kapadım.. Size sormak istedim bir de?

Maxim

Ben hiç açmadım ama %100 220 voltluk motordur ,

Hız kontrolününde basit bir elektronik düzenekle ama daha çok o motorun kendi diğer sargıları ile yapıldığını düşünüyorum .

Sağa-sola dönme işlemi gene aynı motor üzerinden dişli vasıtası ile mekanik olarak yapıldığını biliyorum .

Logan

Bildiğiniz gibi vantilatör motorları 3 devirdir 1-2-3. Üzerinde kart veya hız kontrolü yapabilecek herhangi bir devre mevcut değildir. Hız kademelerini ise iç içe sarılmış 3 farklı sargı sayesinde ayarlıyor...
İmza.

husnu

Yardımcı sargılı veya gölge kutuplu motorlar kullanılır. Bunun sebebi tek yöne dönmesi içindir. Hız da kutup sayısı değiştirilerek ayarlanır şeklinde hatırlıyorum.

yas

Evet husnu arkadaşımızın dediği gibi
2, 4 ve 6 kutuplu sargı bulunur. 2 kutuplu olan sargı ile motor çalıştırılırsa en yüksek devirde döner kutup sayısı artıkça devir sayısı düşer.
Kolay gelsin.

debi

Teşekkürler arkadaşlar,, 220 ile oynayarak mı yapıyorlar acaba diye kafamı kurcalamıştı..

KAZIMUGUR

Hani şu tavandaki dönen , birde sehpası olan evler de-camiler de kullanılan şeyleri diyorsanız,duvara bağlı kutuda ve ya sehpasının bir yerinde aşağıdaki gibi şey (zavazingo) var. :)
Yakın zamanındakiler de ayaklılar da kademeli dimmer var.