GPRS Modül Tasarlamak

Başlatan fatihvelid, 10 Temmuz 2008, 12:40:21

fatihvelid

Hazır GPRS modüllerin fiyatı çok pahallı, araştırdığım kadarıyla 50€'dan başlıyor. Bende bir GPRS modül yapabilir miyim diye düşünmeye başladım. GPRS modül yapmaya kalksam nelerle karşılaşacağımı henüz bilmiyorum.

Yanılmıyorsam GPRS; GSM haberleşme üzerinde TCP/IP haberleşmesine dayanıyor.

O halde işe GSM modülü hazır projeleri incelemekle başlamak lazım. Bu konuda uğraşı olan ve ilgiarkadaşlar varsa birlikte hareket etmek isterim.

Konuyla ilgili GSM hazır projeleri araştırıyorum.

http://www.iec.org/online/tutorials/gsm/

www.pulsewan.com/data101/gsm_basics.htm

www.gsm-technology.com/gsm.php/en,unlock,subpage_id,basics.html

Texas Instrument'in GSM,GPRS ile ilgi bazı ürünleri de var

http://focus.ti.com/general/docs/wtbu/wtbugencontent.tsp?templateId=6123&navigationId=11964&contentId=29961
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

controller

Alıntı yapılan: "fatihvelid"

Yanılmıyorsam GPRS; GSM haberleşme üzerinde TCP/IP haberleşmesine dayanıyor.

tam olarak böyle olduğunu sanmıyorum. amaç internete erişmek ise bu gprs özelliği olmadan gsm üzerinden wap ilede yapılabilir. wap data call yapar. bağlı olduğunuz sürece ücret ödersiniz. gprs packet switching yapar. yaptığınız veri transferi kadar ücret ödersiniz. dial-up bağlantı ile adsl bağlantı arasındaki fark gibidir. konu biraz dağıldı ama şöyle toparlayayım. donanım olarak gprs özelliği olmayan bir gsm modeme gprs özelliği kazandırılamaz bence. yani nasıl desem, gprs gsm üzerine bindirilen bir şey değil, ayrı bir teknoloji.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

fatihvelid

@Controller, Sanırım o konuda haklısın. Konuyla ilgili ilk araştırmalarımı yapıyorum.

GSM/GPRS modül geliştirmek için bulabildiğim, Freescale'in RFX250,TI'nin TCS2315,Infineon'un  SMARTi SD2(PMB6271), NXP'nin AERO4205,Hitachi v.s ürünler var.

SMARTi SD2 ile daha çok kaynak bulabiliriz sanıyorum.

leblebitozu

Modül için bandrol gerekliliğini de unutmaman lazım, gprs modül üretilebilir elbette ama bandrol meselesi nasıl hallolur bilmem

fatihvelid

Bandrol derken kastettiğiniz IMEI midir?

armys2000

RF cihazı tasarlamak ve yapmak için devletten alacağın lisans( telekominikasyon kurumu ilgileniyor bununla) ticari şekilde düşünüyorsan bir firma olarak buna mecbursun