PC buzzer

Başlatan bymrz, 11 Temmuz 2008, 10:57:16

bymrz

Arkadaşlar bildiğiniz PC buzzerından gelen sesi daha fazla artırmak için biraz yükselterek 18-22 ohm arası 0.5 W bir hoparlöre vermek istiyorum.
Bunun için aşağıdaki gibi bir yükseltici kısım işimizi görür mü?

Yada ne tür bir şey yapmalıyım.Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim...

timpati

LM386 pilli küçük cihazlar için tasarlanmış yani ses tatmin etmeyebilir, üstelik verimi düşüktür, 12V versen fazla gelir (çok ısınır, bozulabilir), pc'deki diğer gerilim 5V olduğuna göre onda da çıkan ses fan gürültülerini bile bastıramayabilir. tabii denemeden bilemezsin, bu biraz kişisel bir durum. bence TDA2002 veya 2003 tarzı bir IC kullan, HP emdedansını da istediğin gibi belirleybilirsin o zaman, güç de hayli yeterlidir ve bu IC'ler zaten 12V için düşünülmüştür.
why mr. anderson, why ?

bymrz

Peki hocam bu anfi devrelerinin ohmaj ve güç değerleri ve hoparlörlerin ohmaj ve güç değerleri arasındaki ilişki nasıldır?
Mesela 5W lık bir anfiye 0.5W lık bir anfi bağlandığında ne olur, yada ohamj değerleri farklı olursa ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?

Bir de bu yukarıda bahsettiğim sistem için önerebileceğiniz bir devre şeması var mı?

files

ben bunu öneriyorum. deneyip neticeyi görünce burada bildirin. başkalarına da lazım olur. Amplifikatöre ihtiyacınız yok.

Maxim

beep sesi için anfiye gerek olmadığına bende katılıyorum ..

bymrz

Evet denedim, 5 Volt yerine 12 verdim hoparlör yandı :D

Ya bide benim tam olarak anlayamadığım hoparlörlerde güç meselesi.
Mesela bahsi geçen hoparlör 0.5W...
Buna göre bu hoparlörlerin bir nominal gerilim değeri var mıdır, ve varsa bu nominal gerilim değrinde etiket değerindeki gücü aşmaması için hangi teknikle akımı sınırlayabiliriz, vs... vs...

files

önce bir 5 volt ile deneseydiniz keşke. bu 5 volt bile fazla gelir.  5 volt verseniz bunu sürekli kare dalga ile sürsek 25 / 8 = 3,125 watt eder. kare dalga olduğu için ayrıca yarısnı alırsak 8 ohm hoparlörü 1,5625 watt olarak sürmüş oluyoruz. ki  0.5 watt hoparlör bu şekilde rahtlıkla yakılabilir. (yukarıdaki çizimi yaparken hesaplamamıştım. kusura bakmayın)

5 volt ile beslerken bile hoparlöre 20-30 ohm seri olarak bağlamak gerekebilir.

yada hiç bir şey yapmadan pcdeki 32 ohm buzzer yerine 8 ohm takın ses 4 kat artacaktır. ( hoparlöre seri 10 ohm ile beraber deneyelim önce)

bymrz

hocam hesaplarıma göre 72 ohm 0.5W lık bir direnci seri bağlarsan bu basit transistörlü devreyi kullanabilir gibiyim...

Uygun olur değil mi?

files

5 volt için geçecek en fazla akım

5/  ( 75 + 8 ) =0,060 A

bu seri direnç ile 8 ohm hoparlörde oluşacak maks güç = 0,0288 W eder
ki buda  az bir ses demektir işini görmeyebilir. sesi kare dalga gibi düşünürsek oluşacak ortalama güç aslında  bunun da yarısıdır. böylece çok daha az bir ses eder. Kesin olarak PC üzerindeki buzzerden daha az ses çıkar. o buzzer 32 ohm oluyor.

seri bağlı 10 ohm kullanırsanız

hoparlördeki  ortalama güç 0.3 Watt civarı olur. bu ses, ofis ortamı, ev gibi yerler için yeterlidir.
10 ohmluk direncüin gücü 1 watt civarı olması uygundur. (0.5 W da olur)

timpati

bu sayfada anlatılanlar bir piezodan özel durumlarda çıkacak birkaç bip sesi için. peki, hangi durumda (neyin eksikliğinde) ne tür sesler çıkar, bunların anlamları nelerdir? biri de bunları açıklasa ya...
why mr. anderson, why ?

files

pc içindeki buzzer, bildiğimiz piezo gibi değildir. 32 ohm hoparlör olarak düşünebiliriz. bobin+piezo olabilir.  fakat + ve- ucu oluyor ters bağlayınca çalışmıyor.

Bazısında gerçek hoparlör vardır. Meraklısı için burdan çıkan seslerin bir tablosu vardır.  uzun kesik ses ram hatası (salladım),  2 kısa bir uzun olursa zzt hatası gibi bir tablo vardır.

bymrz

hocam hoparlörde bi değişiklik oldu. Yani 18-22 ohm arası 0.5 w bir hoparlör.
5 volt için hesapladığımda 11.63 ohm gibi ibr seri direnç bağlamam gerekiyor. Tabi buda dediğiniz gibi kare dalga oldugundan 6 ohm gibi bir direnç uygun oluyor..

Değil mi :)  transistör olarakta BC327 gibi bi transistör işimi görür sanırım...