otopark araç var/yok sensörü

Başlatan halukece, 17 Temmuz 2008, 17:51:48

halukece

Selam arkadaşlar.

Otoparklarda araçların park yerlerinde tavanda bulunan araç var/yok sensörlerinin türü nedir. Böyle birşey için ne kullanmam gerekir.

Teşekkürler.

tayyar

infrared ile yapılabilir aslında
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

tyildizak

Piyasada en sık kullanılan:
    Loop detector ;  zeminde aracın denetleneceği kısma yaklaşık 1x2 metre ölçülerinde dikdörtgen şeklinde(çerçeve) birkaç cm derinlikte çizgisel bir kanal açılır, 3-5 tur 1 veya 1'5mm2'lik kablo döşenir, yani bir bobin oluşturulur, kablonun uçları cihaza girilir. Yerdeki bu bobinin üzerine belli yoğunlukta bir metal kütle (araç) yanaştığında cihazın röle çıkışı kontak verir.
Yeni sistemlerde
  Ultrasonik mesafe ölçüm cihazı:Aracın denetleneceği noktanın üzerine takılır, gerisi malum.. Ayrıca bunlar otoparkın kapsamına göre lokal veya genel bir ünite ile rs485ile haberleşebiliyor.

marinayelken

en basiti ultrasonic olanlar, profesyonel yardıma ihtiyacınız olursa haber verin.

Erkut Ergil

upayi

En basiti ultrasonik olan ama sensörü bulabilmek zor her yerde bulunmuyor  eger ultrasonik sensör bulmazsan infrared kullan daha kolay temin edersin
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

arslan74

Merhaba,

Ben daha önceleri bunula ilgili bir çalışma yapmıştım. Sana kısa özetini söyleyim. Tepeden algılamak istiyorsanız. bu iş için Ultrasonic sensör kullanılır. Sensorleri temini kolaydır, fiyatlar cok değişkendir. Ancak cok çeşitli sensörler vardır. Acık alanlar için kullanılacaksa sensor acık alanda çalışan cınsten secilmeli. Yani yağmurdan ve tozden etkilenmemeli. Hatta bununla ilgili örnek denemelerimde oldu. Sonuc gayet olumlu idi. Ancak daha sonra isteyen kişi ile anlaşamadığımız için yaptığım proje o şekilde atıl durumda kaldı.

Eğer elektronik bilgin fazla değilse yapmakla hiç uğraşma cinliler yapmış. Hazır ürünü almak daha basid olur.

Selamlar

halukece

Cevaplar için teşekkürler.

arslan74

Yeterli elektronik bilgim var. Ama sadece en basitten ne çözüm olabilir diye sormak istedim. Sanırım en basit çözüm olarak IR ile yapılcak.

arslan74

Alıntı yapılan: "halukece"Cevaplar için teşekkürler.

arslan74

Yeterli elektronik bilgim var. Ama sadece en basitten ne çözüm olabilir diye sormak istedim. Sanırım en basit çözüm olarak IR ile yapılcak.

Merhaba,

IR ile bu iş sağlıklı olmaz. Onun yerine Ultrasonic sistem kullanman daha doğru olur. Piyasada yapılmış bir cok örnek devreler var. Hepside ultrasonicle yapmışlar. Ultrasonic rangemeter devreleri incele senin işini çözecektir.

Selamlar

stlg

Otolarda kullanılan ultrosonik park sensorlerini kullanabilirsin mesafe ayarına gore yanan ledlerden herhangi birisinden  cıkıs alabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Aman mesafe ayarını iyi yap recep ivedigin bis ini gormeyebilir  :lol:
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

US olanlar egzost ile kolay deforme olur sanıyorum, silme imkanı da yok, yanılıyormuyum?

Çinlilerin hazır ürünleri hangisidir, örnek link varmıdır, iç piyasada bulunurmu?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet2004

Bu sistemin adı ingilizce: parking guidance system

Evet söylediğin gibi sensör önleri açık.

Sensör özellikleri
Voltage rating:          DC12~24V
Current rating:          30MA
operational principle:   Ultrasonic
communication port:      RS 485
detection range:         0.5-3.5M
detection range setting: Range tolerance 0.5m
Max error:               0.05M
detection angle:         15?
response time:           30ms
Size:                    10 (diameter)?2.3(height)
Shell material:          ABS

kostebek

Bunlardan istanbulda kozyatağına yeni açılan OPTİMUM'un parkında görebilirsiniz. Çok güze yapmışlar. Boş olan yerler ışıklarla gösteriliyor

eistain_54

arkadaslar iyi hesaplama yapıldığı takdirde sharp sensörü ile de yapılabilir bence ultrasonic sensörlerde birer harika ama onları programlaması pic basic proda çok zor nasıl yapıldığı konusunda bilgisi olan arkdaslar varmı
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

NecroCapo

Arabayı park ederken kullanmak için park sensörü arıyorum, yalnız ultrasonik sensörler biraz tuzlu geldi. Araştırırken şöyle birşeye rastladım:

http://www.bigboxstore.com/car-accessories/parking-sensors/cheap-price-parking-sensor-system-with-color-led-digital-display.html

Bu adamlar 4 ultrasonik sensör + devreyi nasıl $22.00 'a verebiliyorlar ? Sadece sensörleri vermiş olsa bile tanesi 5$ yapar. Bu sensörlerin cinsinden, modelinden haberdar olan var mı ?