Pic e atılan proramın ömrü sınırlımıdır?

Başlatan Chan86, 20 Temmuz 2008, 20:41:52

Chan86

Arkadaşlar bir duyum aldım pic e atılan program 1 yıl sonra siliniyor diye doğru mu bu acaba?

tayyar

ilk senden duyuyorum, olacagınıda sanmıyorum
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Chan86

Şimdi ben piyasa sürmek için bir program hazırlıyorum geri sayıcı trafik lambası için malum montaj yapılınca sök tak olmaz böyle bir söylenti duyunca da sizlere danışmak istedim

tayyar

Demo vari bişey olabilir rtc vardır, zamanı sürekli kaydediyordur eproma
atıyorum o zaman trial programlar gibi 1 sene calıs sora dur diyebilirsin
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

picusta

Benim bildigim o dedigin 1 yil değil ama 40 yil (datasheete böyle bir not düsmüsler).
Asiri manyetik alana veya kozmik isinlara maruz kalirsa bu süre kisalacaktir.

Chan86

Çok teşekkür ederim arkadaşlar yardımcı bilgileriniz için

mucitotomasyon

bazı durumlar var program silinmiyorda sapıtıyor .zatenbunlar programcılıgın püf noktalarıdır. örnegin analog cevrimde kullandıgımız pic in hızına göre analog cevreim hızını ayarlamassak o program belirli bir zaman sonra puflar cöker .ancak boyle seyler olabilir.

mmuslubas

Evet datasheete bakatsanız picin içindeki yazılımın ömrü 40-50 yıldır

My75

10 yildan beri sorunsuz çalisan devreler duydum,benim korkumda acaba sürekli döngü içinde çalisan bir program bir süre sonra kafasi dönüp çökermi..Anladigim pic 'in uzun ömürlü olmasi ve saglikli çalismasi  tamamen programcilik teknigi ile ilgili çünkü Paradox alarm sistemleri hemen hemen tüm ürünlerinde pic serisini kullaniyor demekki güveniyor o yüzden benimde içim biraz rahat...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Erol YILMAZ

En basitinden otobüslerdeki birçok saatte PIC veya 8051 serisinden
mcu kullanılıyor. Örneğin Mercedes 403 lerin saatleri mcu lu tasarımlar.
Senelerce takılı kalıyor. Sapasağlam çalışmaya devam ediyor.

2 sene 1 ay sonra bozulanını ne zaman yapacaklar ben de merak ediyorum :D

papsukkal

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"bazı durumlar var program silinmiyorda sapıtıyor .zatenbunlar programcılıgın püf noktalarıdır. örnegin analog cevrimde kullandıgımız pic in hızına göre analog cevreim hızını ayarlamassak o program belirli bir zaman sonra puflar cöker .ancak boyle seyler olabilir.

bana bu konuda biraz bilgi verirmisin (üzerinde çalıştığım devre adc temelli. sonradan tongaya düşmeyelim)

stlg

Analog cevrim ile ilgili ve silinmeyle ilgili boyle bir durum soz konusu değildir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

trafik ışıkları için geri sayaç mı yapıyorsun bence hiç uğraşma benim çalıştığım şirket trafik ışığı işi yapıyor ihalelere girip belediyelerden iş alıyor..çerkez köy taraflarında tam 7 kavşak yapıyoruz ama sana bişey söyliyeyim mi o ledli lambaları kendin yapmaya kalktığında eğer arkanda sağlam bir şirket yok ise bi icrat yapamazsın maliyeti çok büyük belki seri üretim yapar da elinden çıkartmayı başarırsan para kazanırsın ama yoksa bişey yapamazsın...

eğer pcb yi kutusunu felan da sen tasarlıcaksan kutuyu su geçirmicek şekilde tasarla yoksa içine su girerse çok acayip şekiller alıyor ledler...her ışıkta durup içini sökmek zorunda kalıyorum :D millet habire ne yapıyo bu diye gülüyor...benden tavsiye yapacaksan birilerine iyice danış...kolay gelsin...eğer ucuza maal edersen senle iş yapabiliriz :D

Chan86

Benim amcam ankarada trafik lambaları tepe lambaları ve siren sistemleri üzerine çalışıyor ostimde firması var benim çabam dışarda almayıp benim tasarımım olan geri sayıcıları kullanmaları malum dışardan alınca tuzluya patlıyor malum kendi üretiminle dışarıdan almak bambamkaşka oluyo

yas

Selam arkadaşlar
Program silinmesi veya bozulması benim hiç başıma gelmedi 300 aşan ve birbirinden farklı yerlerde ve ortamlarda çalışan cihazların içinde programladığım Mcu lar senelerdir çalışmakta.
Ama başıma 2 defa ilginç bir olay geldi. Onu paylaşmak istiyorum
Bu sorun yazılan kodun değilde pic in içerindeki dahili epromun içerisindeki bilgini değişmesi idi.
Tasarladığım cihazlarda açılışta gerekli bağlantıyı sağlarsanız setup moduna giriyor ve burada bazı konfigürasyonları set edebiliyorsunuz. ve cihaz tekrar başlatılınca değiştirdiğiniz şekilde çalımaya başlıyor. Bu bilgiler dahili epromu içerisinde duruyor. Cihaz her açılışta gerekli adresleri okuyor ve buradan aldığı değerleri değişkenlere yüklüyor. Buraya kadar herşey normal eğer okunan veri tanımsız veya $FF çıkarsa o adrese program tarafından default veri yazılıyor. Her ne oluyorsa bir şekilde epromdan okunan veri yanlış okunup default hale geliyor. Hatanın nasıl doğduğunu tam olarak çözemedim. Ama şimdiye kadar 2 defa başıma geldi. Eğer yıllar sonra yine aynı yerleden aynı sorun gelirse diye kafamdan bir kaç çözüm ürettim birini uygularım herhalde.