Step Motor Hız Hontrolu Yardım!

Başlatan onecrazy, 21 Temmuz 2008, 10:07:15

onecrazy

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle şunu söylemeliyim kendi CNC'imi yapmaya daha yeni başladım. Yani aranıza yeni katıldım. Özellikle elektronik bilgimin az olması sebebiyle hata yapmış olursam kusura bakmayın. Sizden öğrenmek istediğim bir şey var. basitcnc adresindeki motor sürücülerini ve PC bağlantısını kullanarak bir CNC yapmak istiyorum. Fakat aklıma takılan ve forumda bulamadığım bir şeyi sizlere sormak istiyorum. Ben bu sürücüleri kullanarak motorları kontrol edecegimde bu motorların hızlarını nasıl kontrol ederim. Bildiğim kadarı ile motor sabit hızda dönüş yapıyor. Bunun hız kontrolu konusunda beni biraz aydınlatır ve bir fikir verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

erkan614

bipolar step motor ayrıntıları başlığında istediğini bulabilirsin.
verdiğin frekans hızı belirler frekansın pals sayısı ise hareket miktarıdır

hoguz

Arkadaş CNC yapmak için demiş anladıgım kadarıyla bu durumda hızı vs. kullanacagın program belırlıyor.

onecrazy

eger program kontrol ediyosa hızı o zaman hiçbir problem yok. çok teşekkür ederim.

hoguz

ete

Sorunuzun basit cevabı şöyledir.
Step motor verdiğiniz palslerin frekansına göre hızlanır veya yavaşlar.
Yüksek frekans hızlandırır düşük frekans yavaşlatır.
Örnek vermek gerekirse;
1,8 dereclik adımlara sahip bir step motor tur başına 200 pals ister.
Bu durumda 200 Hz.lik bir sinyal bu step motora 1 sn de 1 tur attırır.
Frekansı 400 Hz yaparsan 1 sn de 2 tur atar. 800 hz verirsen 1 sn de 4 tur atar. Bu sınır yaklaşık 5000 Hz lere kadar uzanabilir.  Bu motorları genelde düşük hızla kaldırıp sonradan hızlandırmak gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

onecrazy

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

umutakin1979

Mach 2 Bütün Her şeyi halleder.
HIZ , Hızlanma , Rampalama vs. Bütün herşey Mach2 tarafından hallediliyor.