cisim takip eden göze sensör

Başlatan burak450, 27 Temmuz 2008, 01:46:53

burak450

arkadaşlar elimdeki kağıdın yerini görecek ve onu sola götürdüğümde sola sağa götürdüğümde sağa dönecek bir göz dizayn etmek istiyorum.Ne kullanmamı tavsiye edersiniz.pazartesi günü  parça almaya gitcem acil fikir lazım    :? (LDR demeyin hiç hassas diil diye biliyorum)

picusta

webcam ile güzel olur.
Veya hareket ettirdigin cismin üzerine ivme ölçer koyacakasin.

burak450

ivme ölçer koyamam.projem color tracker yani elimdeki sadece mavi,yeşil yada kırmızı el işi kağıdı olcak :) webcam de olmaz bana delikli pertinaksa koyabileceğim kağıdı takip edip  görecek  bi  sensör gerek.bu arada gözün dört yanını ledlerle aydınlattım ama yukarı aşağı sağ ve sola hangi sensörü koyacağımı bilmiyorum :(

debi

Alıntı yapılan: "burak450"ivme ölçer koyamam.projem color tracker yani elimdeki sadece mavi,yeşil yada kırmızı el işi kağıdı olcak :) webcam de olmaz bana delikli pertinaksa koyabileceğim kağıdı takip edip  görecek  bi  sensör gerek.bu arada gözün dört yanını ledlerle aydınlattım ama yukarı aşağı sağ ve sola hangi sensörü koyacağımı bilmiyorum :(

8051 ile yapılmış istediğin projenin tamamı.. biraz incele istersen..

edit ::: link--video

burak450

o projeyi biliyorum fakat bir tek fotodiyot kullandım işe yaramadı çok az voltaj değişimi mesela sola götürdüğümde   0.01 gibi ne yapmam gerek daha fazla fotodiyot mu kullanmalıyım? Ben başka bir sensörlede yapabileceğimi düşündüm o yüzden bu soruyu sormuştum  :?

ilker_32

Bir ara 238 adet proje vermişlerdi onun içinde var.

burak450

1- yukardaki linkteki hangi uygulama benim işime yarar yeniyim o yüzden bimiyorum?
2-cisim izlemede fotodiyot işe yaramadıysa fototransistör kullanabilir miyim?Netteki araştırmalarıma göre fotodiyot gibi mikroamper diilde miliamper geçiriyomuş.Ne dersiniz????

burak450

yok mu arkadaşlar bi fikri olan parçaları bi tek pazartesi alabilirim o yüzden bana acil lazım fikriniz  :(

burak450

fototransistör bulamadım ama alıcı led diye bişey aldım herhalde aynı şey diye düşünüyorum umarım işimi görür....