rc servo hakında başlangıç bilgisi istiyorum

Başlatan erkan614, 30 Temmuz 2008, 17:37:03

erkan614

İyi günler arkadaşlar,

rc servolar hakkında bir çalışma yapmam gerekiyor bu doğrultuda daha önce bu motorlardan kullananlar bana tecrubelerini aktarırsa sevinirim.
1)nasıl çalışırlar,
2)ne ve nasıl bir sinyal ile sürülür,
3)kg/cm tam olarak mN mudur,
4)güçleri nasıldır,
5)dişli (gear) tam olarak ne işe yarar,
6)dişlileri arasında boşluk varmı,
7)dişli mekanizması gücü ne ölçüde düşürür,
8)hızları ne alemde
9)bu motorlar tam tur atabiliyorlarmı yoksa iki yöndede belirli bir limitleri varmı?
10) analog ve digital olarak iki gruba ayrılıyorlar peki bunların farkı nedir?
bu konuda üstünkörü olarak bildiğim
tamtur atamadıkları ve uygulanan pwm duty'sine göre bir pozisyon aldıkları
konu ile alakalı bir iki resim

herkese şimdiden teşekkurler

ferdem

Alıntı Yap1)nasıl çalışırlar,
2)ne ve nasıl bir sinyal ile sürülür,

-Dediğiniz gibi 20ms periyotlu PWM işaretinin "duty cycle" ını 1ms ile 2ms arasında değiştirerek 0 ile 180 derece arasında pozisyon verirsiniz, bazı hobi servolarda bu zamanlar 600us ile 2400us arasında da olabiliyor, ben deneyerek buluyorum(katalogu bulamadığımda).
Bu forumda bir arkadaş açının verilmesinde önemli olanın darbenin genişliği olduğunu söylemişti, 20ms periyodun sadece yenileme sıklığı olduğunu söylemişti, denemedim.
Alıntı Yap3)kg/cm tam olarak mN mudur,
Mile 1cm uzunluğunda çubuk bağlarsanız bu çubuğun ucuna bağladığınız X kg ı dengede tutabilir veya 2cm ye X/2... Nm de diğer bir söyleyiş tarzı, çok yüksek rakımda çalışmıyorsanız 1N u 0.1kg olarak kabul edebilirsiniz.

Alıntı Yap5)dişli (gear) tam olarak ne işe yarar,
Dişliler kuvvetten kazandırır, yoldan kaybettirir, yapılan iş değişmez. Hızlı ama yük süremeyen bir motor mu yoksa yavaş ama yük sürebilen bir motor mu? 2. ise dişli sistemi yardımıyla devri düşürür, kuvveti arttırsınız.

Alıntı Yap6)dişlileri arasında boşluk varmı,
!!! Boşluk olmaması için dişli kutusu çok sağlam dizayn edilmelidir.

Alıntı Yap7)dişli mekanizması gücü ne ölçüde düşürür,
Gücü düşürmüyor, sadece devri düşürüyor. Devri ne ölçüde düşürdüğünü bilmiyorum. İçteki DC motorun devri ile servonun milinin devrini kıyaslamak lazım.

Alıntı Yap9)bu motorlar tam tur atabiliyorlarmı yoksa iki yöndede belirli bir limitleri varmı?
0 ve 180 derece sınırlarında motor içinde fiziksel bir engel vardır, bu sınırları geçemezsiniz.

İyi çalışmalar.

tayyar

270 derece menzili olanlarda piyasada mevcut tam tur attırmak için "servo hacking" başlıgını gogılda aratınız.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

bugun metal dişli sistemli 12 kg/cm lik bi servo aldım analog kontrollu yalnız çişliye aparatı takıp elle bir yöne doğru hızlı bir güç uyguladım son sısmına çarpıp pat diye bi ses çıkardı ve 110 d kısıtlamalıo olmasına rağmen 360 dereceyi devretmeye (dakka 1 gol 1 bozduk deneme bile yapamadan diyae duşundum) başladı içini açtım. 110 d kısıtlama pini yerinden çıkmış onu yerine taktım bide inceleme yaparken dişli mekanizmasına bağlı küçük bi devre gördum ki buyuk ihtimal encoderidir. fakar dişliyi döndurduğumde kart da bi noktadan sonra dönüyor galiba iyi sabitleyememişler yada ben bozdum bu problem oluşturmaz mı?
ne önerirsiniz? enkötü ihtimal sıcak silikon sıkıp daha sağlam sabitlerim