pwm-dc motorkontrol özel durumu 24V 30A KONTROL EDECEK

Başlatan network, 11 Kasım 2003, 21:26:57

network

DOĞRU AKIM MOTOR HIZ KONTROLÜ VERİMLİ ÇALIŞAN SİVİÇ MODLU Bİ ŞEMA YAYINLARSANIZ SEVİNİRİM ARKADAŞLAR ÇÜNKÜ BU KONUYU ARAŞTIRMADIĞIM ÜNİVERSİTE KALMADI SAYGILAR :!:

ask83

www.electro-tech-online.com
forumlar kısmında işine yarayacak şeyler var...beimde birkaç sorum olacak..
.proje konusu olarak 3 fazlı denetimli doğrultucu yapacağım ..Ancak giriş gerilimi çok yüksek olmayacak..pic kullanarak tristörleri farklı faz açılarında kontrollü tetiklemeyi düşünüyorum..devre çıkışına küçük güçlü bir DC motorda bağlanabilir..bilgilendirirsen sevinirim..tritör yerine IGBT veye tranzistor kullanabilir miyim..sürücü devresi nasıl olmalı?
ask83

z

Tek yonde donecek DC motorun hiz kontrolunu cok basit guc kati ve pwm teknigi ile kolayca yapabilirsin.

Bunun

icin guzel bir mos sec, drain ve besleme voltaji arasina motorunu koy, motor uclarina rolelere kondugu gibi paralel ters diyod bagla. Bu diyodun da guclu olmasi gerekir secimini sen

yaparsin.

Mos icin guzel bir surucu devresi tasarla bunun icin IRF nin guzel ve ucuz surucu cipleri piyasada bolca var. Bunlari kullanirsan basin hic agrimaz.

Anahtarlama

frekansini min 5KHz max 20Khz arasinda herhangi bir deger secmek suretiyle 8...10 bitlik PWM sinyali motor devrini istedigin aralikta cok guzel kontrol edecektir.

Verdigim ve degeri

kesin olmayan sayisal degerler, motor gucune bagli olarak degisim
gosterir. Sadece genel uygulama araligindan bahsettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com