Röle'ye Transistör

Başlatan berkay_yalan, 01 Ağustos 2008, 11:01:17

berkay_yalan

Selamlar,

Arkadaşlar PIC ile röle bobini 5V olan röle süreceğim. Röle bobininin bir ucunu gnd'ye bağlayacağım Diğer ucuda PIC'den çıkacak. Ben bu PIC ile röle arasına transistör koymak istiyorum. Kılıf problemim var TO220 kılıf büyük geliyor bana BC tipinde koyabileceğim bir transistör önerebilirmisiniz. Darligton da olabilir. Yada bağlantı şeması olan,

ete

Pic den 1K lık direnç ile çık ve direncin diğer ucunu BC547 (NPN) transistörün Beys ucuna gir. Transistörün Emitter ucunu GND ye bağla ve Collector ucunuda röle bobinin bir ucuna bağla. Röle yönlü bir röle ise (içinde kendinden diyot var ise) bobinin negatif besleme ucuna bağla.
Rölenin diğer ucunu ise +5V ta bağla.
Bu bağlantı ile pic pininden HIGH çıkardığın zaman röle çeker. Pin den LOW çıkardığın zaman röle bırakır. Bu şekilde yaklaşık 100 ma kadar akım çeken bir röleyi kontrol edebilirsin. Kullandığın röle daha fazla akımçekiyor ise 800 ma lik  (BC337) transistör kullanabilirsin.

Sen röle ucunun birini direk GND ye bağlamayı düşünmüşsün. Bu durumda transistör üzerinden  +5V vermek gerekir. İllaki bu şekilde yapmak istersen ;
- yine pic pininden 1K ile çık ve BC327 (PNP)  transistörün B sine gir. Transisörün E sini +5V ta bağla C sinide röle bobin ucuna bağla. Pic pininden LOW çıktığın zaman röle çeker High çıktığın zaman röle bırakır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mucitotomasyon

uln 2003 kullanmanı tavsiye ederim . icerisinde rolenin
üretecegi
paraziti yok edecek diyotta
var

terspolarma

ronaldo888

hocam anlamadığım birşey var. herhangi bir tranzistörden 800ma çıkış alabiliyorsak neden uln kullanıyoruz. devrenin karmaşıklığı azalsın diye mi? maliyet daha az olur diye mi?

xenix

Çok sayıda röle çektireceksen ULN2003 mantıklı, az yer kaplar, pratik olur. 1 taneyse transistör derim.