PIC ile rms değer nasıl ölçülür

Başlatan 707yunus, 01 Ağustos 2008, 15:37:44

707yunus

slm arkadaşlar PIC ile rms değer ölçen varmı mantığını bilen var mı? örnek bir uygulama lazım.ölçüm  mantığını anlamak için..

mucitotomasyon

pic ile olcdügüntepe degeridir. bunuda olcdügün degeri karekökikiye bolersen rms verir.

mucit otomasyon

Salih

Alıntı yapılan: "mucitotomasyon"pic ile olcdügüntepe degeridir. bunuda olcdügün degeri karekökikiye bolersen rms verir.

mucit otomasyon

Ölçülen sinyal dalga şekli sinüs eğrisi içinse geçerlidir.

KAZIMUGUR

karakök ikiyi veren , 1 periyodun altındaki alanın değeri değilmiydi (sinüs için)?
Dalga şekli ne olursa olsun sınırı belirleyip integralini (ikinci derecemiydi neydi)almak yeterlidir.

707yunus

arkadaşlar aslında şöyle bi algoritma yaptım .bütün sinyaller için doğrumu acaba.

mantığı şu:analog girişe sinyal ne olursa olsun köprü diyottan geçirilip an0'a uygulanıyor.sonra okunan 1000 değerin karesi teker teker alınıp toplanıp 1000' bölünüp karekökü alınıyor. kodu aşağıya verieyim bi inceleyiniz bütün sinyaller için doğrumu diye....

unsigned int16 i;
int32 bilgi=0,ang=0;
float voltaj,bilgit;

for(i=0;i<1000;i++)
{
 ang=read_adc();
 ang=(ang*ang);
 bilgi=(ang+bilgi);

}

bilgi=(bilgi/1000);// örnekleme sayısı  kadar bölüm yapılıyor
bilgit=sqrt(bilgi);
voltaj=(bilgit*5)/1023;//bilgit  değeri ham analog değer olduğu için linerlikten voltaja dönüşüm yapılıyor.

}

yorumlarınızı bekliyorum..selamlar...

zafzaf82

Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....

707yunus

dostum çok güzel bi çalışma yapmışsın.iyice inceledikten sonra anlaşılmadık yer kalmadı.açıklama satırlarında çok işe yaradı.Teşekkür ederim.başarılarını dilerim..ama donamınsal olarak bi sorum olacak.rb0 için zero cross kullanmışsın.peki an0 için kullandğın devre ne devresidir?   selamlar..

bmutlu

arkadaşlar link ölmüş tazeleyebilirmisiniz lütfen ?

ground

Alıntı yapılan: "FxDev"http://rapidshare.com/files/134838373/Ac_gerilim_oel_uemue.rar.html

http://rapidshare.com/files/214700598/Ac_gerilim_oel_uemue.rar

Buyrun  8)

http://picproje.4shared.com  

1.2 yıldır kapanmaması için premium şeklinde aldık burayı şu zamana kadar sorun çıkarmadı unutmayalım burayı arkadaşlar :)

birgün başkalarınında ihtiyacı olabileceğini unutmayalım..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

ground

bende açamadım ilginç.

sabaha açılır inşallah..

edir: şuanda açılıyor site..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

aliveli

bu devrede
Devrede sıfır geçiş dedektöründe yer alan potların tam olarak fonksiyonu nedir? devreden ölçtüğümüz değeri avometreyle ölçtüğümüz değere denk getirip sabitlemek mi amaç?
sıfır geçiş dedektöründe opamplı yapı yerine direk bir kaç mohluk direnci b0 pinine vermekle aynı ölçümü sağlayamazmıyız?
veya kapısı ne için?

voltaj ölçüm kısmında yer alan precision rectifier yapısı neden ?adc için tam olarak 0-5v aralığını sağlamak içinmi?
bu yapıdaki direç değerleri doğrumu çünkü aynı devreyi farklı yerlerde farklı direnç değerleriyle gördüm

birde son olarak direk fazdangerilim almak yerine şekildeki devreyide besleyecek olan trafonun sekonder çıkışlarını kullanamazmıyız?