triod home made hall efekt sensör yapımı?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2008, 13:26:58

mustafa_cmbz

arkadaşlar hala üzerine çalışmaka olduğum bir proje var bu proje de dinamodan gelen dc akımı ölçmem lazım bunun için de hall efekt sensörüne ihtiyacım varmış...fakat fiyatları oldukça pahalı ve bulması zor...nette araştırdım ve gördüm ki bunu home made olarak yapabilme imkanı varmış fakat mantığını anlayamadım yani kömür nüvenin üzerine bakır tel felan sarılyıor 3 uç çıkartılıyor fakat bu uçların bağlantıları nasıl olacak o konuda bir bilgim yok...

birde böyle bir şeyde ölçmek istediğimiz akım arttıkça bu sensörün ölçülerini nasıl arttırmalıyız bir hesabı varmıdır?

stlg

Sevgili kardesim

Neden kalınca bir bara yapıp, akımı buradan gecirip ,uzerinde dusen gerilimi olcerek ,akım olcumu yapmıyorsun
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mustafa_cmbz

hocam dediğiniz yöntem sanırsam şönt ile akım ölçmeye benziyor..fakat o tarz bişey de ilk başta çok uğraştıracağa benziyor...eğer bu tarz bir bobin vs. yapabilirsem bu devreyi isteyen kişi bibnajcı olduğu için kendi imal etme imkanları da olduğundan seri üretimde sorun çıkmayacak...ama dediğiniz yöntem şönt gibi değilse bu yöntemi biraz açabilirmisiniz?

Tagli

Aradığın şey olduğundan emin değilim ama acemice bir deneyimimi paylaşmak istedim: Ben de zorlanan bir motoru kapatmak için akım ölçmeye ihtiyaç duymuştum ve bunun için halka gibi birşeyin etrafına bobin sarıp oluşan manyetik alanı hall effect sensor ile tespit ettim. Benim bahsettiğim sensor pahalı değil ama. İnternetten UGN3503 diye arat. Ben 1,5 YTL'ye almıştım. Sonra da böyle birşey yaptım:

Ama hiç de hassas olmadı. Akımı ölçüp sayısal bir değer vermek bir yana motorun zorlandığını anlamada bile pek etkili değildi (tabi sorun yazılımdan kaynaklanıyor da olabilir). Yine de denemeye değer bence, özellikle de benimkinden daha iyi bir sargı yapabilirsen.
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa_cmbz

hocam sen işlemi yanlış yapmışsın zaten o aldığın sensörü motora yaklaştırdığında ölçüm yapabiliyor ayrıca bobın sarmana gerek yoktu gibime geliyo mantıken öyle çünkü motorun içinde de bobınler olduğundan çekeceği akıma göre manyetik alanda buna göre değişecektir sende bunu direkt sensör ile okuyabilirdin...aslında benim tam olarak yapmaya çalıştığım şey aynen böyle bişey...

devrede akünün kutbuna bağlı olan kırmızı şey bu akım sensörü...

buda ev yapımı olanını görüntüsü

bu tarz bir bobini sarmak için nasıl bir yol izlenecek ben onu merak ediyorum...

ipek

mustafa bunlar  switch yani halleffekt transistorünün içinde schmit trigger devresi mevcut logic olarak ya 1 yada 0 verirler akım ölçme için lineear hall gerekiyor KMZ10 gibi ben resimde görülen Allegro micro lineear hall sensor bulamadım özdisandan 15ytly LEM LA55P aldım işimi çözdüm...

mustafa_cmbz

yorumlardan anladığım akdarı ile bu bahsettiğiniz sensörlerden bulursam ve bu yukarıdaki devredeki gibi bir op-amp'lı devre yaparsam benim işim olur diyorsunuz yani...

bende program kolay olsun diye akımın var olum olmadığını 1-0 olarak algılatmayı düşünüyorum...belki belli aralıkları okutabilirim...

stlg

Evet kardes aynen dediginiz gibi sont turu bir akım okuma yapabilirsiniz uzerinde cekeceginiz akıma dayanıklı bir sont tel olacak ,uzerinde dusen gerilimi bir opampla kuvvetlendirip ,picin bu analog degeri okuyabilecek bir seviyeye getirmek
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.