7 Segment Display

Başlatan agora_meyhanesi42, 03 Ağustos 2008, 16:19:03

agora_meyhanesi42

4 adet ortak anotlu 7 seg displayi birbirine paralel olarak baglayarak (yani
displaylerin a ucu a ucuna b ucu b ucuna şeklinde) pic16f84 ile bir saat devresi yapabilen arkadaşlar varmı yada bu mümkünmü :(
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

ilker_32

4 displeyin a,b,c,d,e,f,g,dp birleştir ne gerekiyorsa data göndermek için anot yada katot ucu hangi displeyi kullanacaksan taramayıda oradan gerçekleştirirsin.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: "ilker_32"4 displeyin a,b,c,d,e,f,g,dp birleştir ne gerekiyorsa data göndermek için anot yada katot ucu hangi displeyi kullanacaksan taramayıda oradan gerçekleştirirsin.

Teşekkür ederim ama sorunum bunlara nasıl bir kod yazacagım

ete

İşin temel mantığı şöyle;
- Elinde diyelimki 1234 şeklinde bir sayı ve 4 adet display olsun. Şimdi 4 rakamı en sondaki displayde , 3 rakamı bir öncekinde, 2 rakamı ikincide ve 1 rakamıda 1. ci displayde görülecektir.
- Öncelikle 7 segment bilgi hattına 4 rakamına ait bilgiyi vereceksin ve yalnızca 4.cü displayin ortak ucunu (anot yada katod) aktif hale getireceksin. Bu konumu ise en az 1-10 ms. civarında aktif tutacaksın. SOnunda ortak ucu de-aktif edeceksin.
- Sonra 7 segment data hattına 3 rakamına ait bilgiyi vereceksin ve hemen 3. displayin ortak ucunu aktif edeceksin. Bu durumda 3 . cü displayde 3 rakamı görülecek ve bunu 1-10 ms süre ile göstereceksin ve displayi kapatacaksın.
- sonra 7 segment data hattına 2 rakamına ait bilgiyi vereceksin ve yine 1-10 ms süre ile displayin yanık kalmasını sağlayacaksın.
- sonra 7 segment hattına 1 rakamına ait bilgiyi verecek ve bu displayi 1-10ms süre ile yanık tutacaksın.
- BU aşamadan sonra aynı işlemleri en baştan yeniden tekrarlayacaksın.

Program içinde yapacağın başka işler var ise iki peryot arasında onlarıda yapacaksın. Diğer işler çok zaman almıyor ise bahsi geçen 1-10ms lik displaylerin aktif olma süresini 50 ms ye ye kadar artırabilirsin. Burada temel fikir 1 saniyede en az 20 kere bu display leri çalıştırman gerek.

Bu anlatım üzerinden gerekli kodları yazabilirsin her halde artık.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

agora_meyhanesi42

Tamam herkese teşekkürler bi deneyeyim yapamazsam yine gelirim.
:)
sağol un

agora_meyhanesi42

FxDev cok sagol hepiniz sagolun arkadaşlar

nurim

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"4 adet ortak anotlu 7 seg displayi birbirine paralel olarak baglayarak (yani
displaylerin a ucu a ucuna b ucu b ucuna şeklinde) pic16f84 ile bir saat devresi yapabilen arkadaşlar varmı yada bu mümkünmü :(

Arkadaşların,açıklamalarını görsel olarak da desteklersem olay daha iyi anlaşılır sanıyorum....21 sayısını görüntülersek....

Birler hanesindeki (1) rakamının görüntülenmesi.......

Burada bir (1) rakkamının elde edilmesi için gereken data bilgisi "b"  ve  "c"  data uçları üzerinden dört display'e de yollanır.Aynı pin uçları (a,b,c....f.g) birbirine paralel olarak bağlı olan dört display'de de görünmesi gerekirdi.Ancak, biz tarama uçlarımızdan sadece birler hanesinin ortak ucunu/uçlarını aktif ettiğimiz için; bir (1) sayısını bu displey'de görebiliyoruz.Diğerleri sönük durumdadır.

Onlar hanesindeki (2) rakamının görüntülenmesi......

İki rakkamına ait  data bilgimizide "a","b","d","g","e" data uçlarından yine dört display'e göndeririz.Bu data ile aynı anda da tarama uçlarımızdan,bu defa onlar hanesini aktif ederiz.Böylece iki (2) rakkamını onlar hanesinde görmüş oluruz.

Bu şekildeki tarama yöntemiyle diğer  100'ler,1000'ler.....10000'ler..vb. hanelerindeki sayılarda görüntülenir.Tarama ilk displeyden son displeye kadar sırayla yapılp tekrar başa dönülüp aynı işleme devam edilir.Dikkat edilmesi gereken nokta tarama hızıdır.Tarama hızımız 1/20 saniyenin üstünde olmalıdırki gözümüz titreşimi hissetmesin; bir ve iki rakkamlarını ayrı ayrı yollamamıza rağmen aynı anda  " 21 " yanıyormuş gibi görelim.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

agora_meyhanesi42

arkadaşlar sabahtan beri pic basic proda bu verdiğiniz bilgilerle bir saaat yapmaya calısıyorum işin mantıgını kaptım ama kafam iyice şişti nasıl programlayacagımı inanın çözemiyorum. Tamam hepsini anladım ama saati yapamıyorum :)

Bu arada verdiğiniz bilgilerden dolayı allah razı olsun hepinize teşekkürler