Optoizolatör nedir?

Başlatan burak450, 05 Ağustos 2008, 00:07:42

burak450

Arkadaşlar projemde servo motor ve pic16f877a kullanıyorum.İnternetteki araştırmalarıma göre servo motor çok büyük akım veriyormuş ve devreyi bozma ihtimali varmış.Optoizolatör diye bişey kullanılıyomuş galiba.Optoizolatör tam olarak nedir?Elimde CNY17 ve 4n35 var.Bunlardan birini kullanarak nasıl bir devre kullanmam gerekiyor?

Tagli

İzolatörler bildiğim kadarıyla PIC'in sinyal çıkışları ile sürücü devre (veya entegreler) arasına konuluyor. Açıkçası henüz onları kullanmamı gerektirecek büyüklükte bir işe girişmedim (Bu işlerin acemisiyim hala). Ama eğer kullanacaksan sanırım kontrol ve sürücü devresini tamamen ayırman daha doğru olacaktır. İzolatör kullanmayacaksan bile motor ve PIC aynı devrede ise devreye bir miktar (mesela ufak bir motor için 22uF, ben tamamen sallama yaptım ama şu ana kadar kurtardı :) )kapasitör koyman lazım, yoksa motor çalışmaya başladığında ve durduğunda harcanan akım miktarındaki ani değişiklik PIC'in resetlenmesine sebep oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

erkan614

kolay gelsin
pcb tasarımında picin kullandığı +5v ve GND ler tamami ile sistemden bağımsız olmalı yani girişe çok iyi filitre elemanları koymalısın.
bunu yaptıktansonra i/o kısımları opto kullanarak izole edip pici korumaya alırsın forumda bununla alakalı birkaç konu var "picli input output kart" die biarama yap.
ayrica adc kullanıyorsan kesinlikle harici kullan ve kablosu blendajlı olsun pcb deki gnd lerden hariç toprak alanıyla bağlantısını yapmayı unutma.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.