s7200 haberleşme kablosu yapımı

Başlatan smyomekatronik, 05 Ağustos 2008, 18:36:41

smyomekatronik

S.A. s7200 haberleşme kablosu yapmak istiyorum,orjinali 150€yu hak etmiyor .İnternette araştırmalarımda iki tane şemaya rastladım,ikisi arasında kararsız kaldım.Sitede birinci şema için çalışıp çalışmadığı hakkında kesin bir yorum yok,ikinci şema için yorumlarınızı alabilirmiyim bu gece ona göre ikisinden birini yapmaya başlayacağım.

1.şema

2.şema

yas

Selam smyomekatronik arkadaşım
Bende bir adet S7-200 haberleşme kablosu var ama bu iki şemadanda çok farklı duruyor. İçini açıp inceledim. Üzerinde 4 adet dip swicth var bu swicth ile baud rate ayarlanıyor. Birde bu verdiğin şemalara göre daha kalabalık bir devre. Verdiğin şemalar direk Rs232 to Rs485 çevirici iş görürmü bilmiyorum. Eğer kabloya geçici olarak ihtiyacın varsa 1 kaç günlüğüne gönderebilirim. İstersen şemasını çıkarıp kendin yap. Hemde istersen burdan paylaşırsın başkalarınında işine yarar. Acelesi yoksa daha sonra bende çıkarabilirim açık şemayı ama şu anda bunun için vaktim yok. Bendeki orjinal kablonun üzerindeki devrede
-1 adet 75176
-1 adet Max222
-1 adet 74hc4060
-1 adet 74als251
-1 adet Lm2574hvm
-muhtelif bağzı diyotlar dirençler kondansatörler vs.
bulunmakta.
Kolay gelsin.

erkan614

simens hiç kullanmadım ama şoyle diyebilirim ki (duz mantık) herhangi bir rs232>rs485 çevirici işini görür bende telemeqanic ara kablosu var kendisine 90$ verdiğime pişmanım sıradan bir usb>rs485 çevirici çünkü :)
çalışırsa ikiside işini görür yalnız üstteki şema daha fazla çalışır gibime geliyo
tek yapman gereken çalışan bir rs232>rs485 yapman

madpic

ben 1. devreyi yaptım gayette memnunum.
zun süreden beri kullanıyorum hiç problem çıkartmadı.
yanlız DI1 DI2 ve R2 ve R3 ü koymadım.

smyomekatronik

S.A.

@YAS

hocam ALLAH(C.C.) razı olsun çalıştığım fabrikada orjinal kablo var ve bende merak edip içini açtım içinde dediğiniz elemanlar var,plaket çift yüzlü basılmış o yüzden açık şemasını çıkartamam.Hiç şüpheniz olmasın çalışan kablo yaptığım zaman burada paylaşacağım.

@erkan614

Hocam bende aynı mantıkla gittim onun için ikinci devreden biraz ümitliyim çünkü forumda üstteki devre için @Klein hocamız şu yorumu yapmış
Alıntı YapBu devre standart bir 232-485 çevirici. çalışmamasının tek bir sebebi olabilir : 75176 TX moduna geçmekte biraz yavaş kalıyodur. 75176'nın TE-RE ucunu monostable ile sürmeyi deneyin. büyük ihtimalle çalışacaktır. Direnç-zener devresi yerine 5v regülatör koyup. bir kapasitör bağlayarak RCV moda geçmesini biraz geciktirebilirsiniz. ama en sağlıklısı monostable.

@madpic
Hocam sitede devrenin çalışmadığı yazıyor siz nasıl çalıştırdınız,devre üzerinde modifiye yaptınızmı.

madpic

Hayır birebir aynısı hatta delikli pertinaksa yapıp birkaç arkadaşada vermiştim hiç şikayet gelmedi.
Yanlız şunu belirteyim bizdeki plc lerin hepsi 214 başka modelde denemedim.
ilk fırsatta devre resmini yollamaya çalışacağım.

madpic

smyomekatronik

S.A. 2.Şema çalışmaktadır

anahtarların konumları şu şekilde olacak
s1.1=on
s1.2=on
s1.3=off
s1.4=off

Devrenin çalıştığını gösteren ufak bir video ekledim görüntü biraz bozuk ama anlaşılıyor.

http://www.metacafe.com/watch/1602384//

S7200 pin uçları şu şekilde

3 nolu pin rs485-A
8 nolu pin rs485-B

7 nolu pin +24V
2 nolu pin GND

madpic

Biraz dikkatli inceleyince iki devrenin hemen hemen aynı olduğunu gördüm.
1. şemada rs485 için koruma ve gecikme devresi yani hct123 yok pull-up ve pull-down dirençleri ise direk verilmiş.
2. şemada bunlar ilave edilmiş ve s1 ile gecikme zamanı s2-3 ile pull-up ve pull-down s4 ilede 485 ağı için sonlandırma direnci konulmuş.
1.şemada ise R1 direncini ben 1,5K olarak kullandım.

smyomekatronik

S.A.

Haberleşme kablosunun yeni baskılı devresini çıkardım,baskılı devre için yorumlarınız nedir.Hatalarımı bilirsem ilerde çizeceğim baskılı devrelerim daha güzel olur.

http://smyomekatronik.googlepages.com/s7.LAY

islam_joker

bu resimler tam çıkmıyor tekrar verirmisiniz

smyomekatronik

Alıntı yapılan: "islam_joker"bu resimler tam çıkmıyor tekrar verirmisiniz

S.A.

Resimler benim bilgisayardan gözüküyor.