hdd'yi harici bellek olarak dışarıdan kullanmak

Başlatan ilker_32, 06 Ağustos 2008, 14:59:17

ilker_32

Merhaba, masaüstü bilgisayarlarda bulunan hdd'leri harici bellek olarak dışarıdan kullanmak istiyorum. Bunun için ne tür değişiklik yapılabilir.

microcozmoz

Her tür HDD yi harici bellek olarak kullanmak için satılan adaptörler var.. Yazıcıoğlu pasajı hemen girişte sol tarafta bulunan dükkandan temin edebilirsin..

Ben Laptop HDD mi bu şekilde kullanıyorum..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

ilker_32

Alıntı yapılan: "microcozmoz"Her tür HDD yi harici bellek olarak kullanmak için satılan adaptörler var.. Yazıcıoğlu pasajı hemen girişte sol tarafta bulunan dükkandan temin edebilirsin..

Ben Laptop HDD mi bu şekilde kullanıyorum..
Ben masaüstü bilgisayarlardaki hdd'den bahsediyorum.
Bu hdd'lere de uyar mı ?

Bu adaptör dediğiniz alet yerine power supley kullanılamaz mı ? Çünkü,
+5 - (-5) - +12 - GND ihtiyacı var.
USB'den beslenemez.

Belkide yanıtınızı anlamadım. Ya da siz beni anlamadınız. :)

microcozmoz

Her tür HDD içerisinde tabiki masaüstü HDD de var..Fakat belirttiğiniz gibi masaüstü HDD ler için ayrı bir güç kaynağı var.. Laptop HDD ler ise USB den besleniyor.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

ilker_32

Ben yine besleme olarak power supley kullanayım.

Peki bu 40'lı flat kablodan(adı aklıma gelmiyor) ayarlamaları nasıl yapmalıyım. Bu kablonun bağlantı şeması var mı ?

Bir ucu anakart'da bir ucu hdd'de olan kablodan bahsediyorum.

Daha doğrusu paradan kaçmıyorum. Satın almak istemiyorum kendim yapmak istiyorum.

timpati

eskiden (win95-98 zamanları) mainboard'lardan mı bios'dan mı yoksa işletim sisteminden mi bilmiyorum, 2. bir HDD takılınca önce onu bios ayarlarından PC'ye tanıtmak gerekiyordu (IDE üzerinden takıldığı sürece hala geçerlidir herhalde). usb üzerinden takılan bu harici HDD'ler gibi istediğiniz zaman takıp çıkarmaya kalkarsanız (PC çalışırken) makina resetlenebilir. ancak PC kapalı iken takıp çıkarmanız gerekecek diyor tecrübelerim. bir de bu harici HDD'yi mutlaka "slave" konumuna almış olmalısınız. geriye kalansa PC'nin ön panelindeki boş bir kapak üzerine yerleştirilmiş bir "IDE" konnektörü ve içinde +5V, 0V, +12V (-5V yok, o nerden çıktı?) bağlantıları bulunan PS konnektörü eklemekten ibaret. yani yaptığınız kabloları uzatmış olmak sadece. yanlışım var mı üstatlar?
why mr. anderson, why ?

microcozmoz

Benim kullandığım sistemde tüm olay USB üzerinden yapılıyor.

http://www.hemalhemsat.com/Shop/Auctions/AuctionDetails.aspx?AuctionId=5568784

Biostan herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor , eğer dışarıdan bağladığınız HDD den sistem açacak iseniz o zaman Bios ayarları gereklidir.

ilker_32

Şimdi arkadaşlar,

@microcozmoz elimdeki hdd'ler sata değil. Hdd'yi USB'den kullanmak istiyorum. Laptop'da da kullanabilmeliyim.(Bunun için işlemci muhakkak olabilir) Masaüstü bilgisayara hdd'yi tak çıkar gördü ya da görmedi gibi olay olmasın derim. IDE'nin açıklamalı bir dökümanını bulursam bu işi çözebilirim.

IDE voltajları aynen dediğiniz gibi ben power supley'den bahsetmiştim pardon. Neyse bir yanlış anlaşılmadır olmuş.

Cvp'lar için teşekkürler,