Elektronik(dijital) pusula nasıl yapılır?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ağustos 2008, 15:26:55

ipek

Eizo,Nanao,FlexScan diye tüplü 26" tüplü monitörler vardı . bu markaları son kullanıcılar pek bilmez,çünki fiyatları pek adil değildi.94 senesinde 10.000USD 'den pahalıydılar.bunların tüpleri Süper Fine Trinitron sony .Yada Samsung Fine pitch Diamondron idi.geçen yıllar ve teknoloji bunları depoya çürümeye sevk etti.
aldım takım kutusunu ya nedir bunların cakası fiyakası sonuna kadar dağıttım.tam tüpün altında yatay ve arka kapakta dikey duran Matsushita firmasına ait iki adel modül kart duruyor ortalaranda manyak bir bobin ve bir sürü KMZ10 hall effektler vardı.eizo olan monitor nasıl olduysa sağlam kalmıştı.ben bunu sökmeye kalkarken önde bir düğme ezilip basık kalmış,elektrik verdiğimde servis modu yada mühendislik
modundan açılıp ekranda bir sürü parametre yazmıştı.masda uyduruk bir pozizyonda duruyordu elimle düzelteyim dedim ekrandaki değerler x ve y mag yazan satırlar deli gibi değişti .dikey olarak oynadığımdada değişti.ya bu neydi şimdi şaşırıp kaldım.TRT'den bir abimizi aradım onun bu konuda bilgisi üst düzeydeydi renkler bozulmasın diye dünyanın manyetik alanı ölçülüp düzeltmeler yapılıyordu.
emekli olalı 5 yılı geçti ama iki üç ayda bir sıkılıp uğruyorum.eğer sana böyle bir düzenek gerekiyor ise modülleri çıkarıvereyim.nasıl olsa envarter hurdası kimseye hesap vermem.

picusta

O kadar ugrasmislar demek o zaman. Daha degauss dügmesi icat edilmemisti herhalde ?

ipek

vardı degasus coil.bunuda bir röle konrol ediyordu.ilk açılışta tık edip duruyordu.bu konuda bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum.bunlar Deflection Coil'lin dibinde başka bir bobin daha var bunu kontrol ediyorlar.