Elektronik(dijital) pusula nasıl yapılır?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ağustos 2008, 15:26:55

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar bu konuda bilgiye ihtiyacım var hatta pic ile yapılabilir mi? Yani bu işin mantığı nedir? Diye sorlarda kafamda dolaşıyor. Şimdiden teşekkürler.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mucitotomasyon

ccs kullanıyorsan simd hatırlamıyorum pusula driver  vardı

KaraBekir

Cevabı: Evet PIC ile yapılabilir ( ve yapılmışını gördüm ).

İncelemeni öneririm: Electronic Compass Design using KMZ51 and KMZ52
http://www.nxp.com/acrobat_download/applicationnotes/AN00022_COMPASS.pdf

ipek

www.robot-electronics.co.uk/htm/cmps3doc.shtml
birde vector x1
ve vector x2 digital modul olanlar var
www.vermontficks.org/compassd.htm
dandik gps 'tende yapılmış

LukeSkywalker

Cihan hocam GPs modül ile yapılabilir diye düşünüyorum. Modülün ürettiği mesajların birinde yön bilgisi de mevcut.

wosvol

1490 dijital compas sensörü var eğer türkiyede bulabilirsen çok hoş olur piklede çok rahat tasarlana bilir ama ben bu sen sörü bulamadım

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "maytere"Cihan hocam GPs modül ile yapılabilir diye düşünüyorum. Modülün ürettiği mesajların birinde yön bilgisi de mevcut.
Hocam gps i düşündüm ancak projede gps kullanılmaması gerekiyor.
Hatta projenin amacı bir çeşit yapay gps tasarlamak pusulaya ondan ihtiyacım var  :)
Tavsiye edilen diğer sensörleri bir inceliyecem ama bulunabileceğini sanmamakla birlikte aklıma başka bir fikir geldi.
Biraz üçkağıt gibi olcak ama piyasada satılan elektronik pusulanın birini alıp ekran datalarından picle okuma yaparak pusula işlevini gördürmeye çalışıcam.  :o
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

picusta

Ekran datalarini nasil okuyacaksin ? her segmentin üzerine foto-diyot koyup sonra da çözecekmisin?

XX_CİHAN_XX

Hocam displayin sürülüş biçimine bağlı olarak direk displaya giden yada display sürücüsüne giden dataları pice girip okumayı düşünüyorum.
Displayin sürülüş şekline göre bu yöntemle uygun program yazılırsa amaca ulaşılmış olunur diye düşünüyorum.

z

Sinyallerini okuyacagin display LCD ise bayagi bir isin olacak.

Neden mekanik bir pusula ibresinin pozisyonunu olcup daha sonra elektronik olarak gostermiyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

XX_CİHAN_XX

Hocam ölçüm yöntemini biraz açarmısınız.

z

Ledlerle havaya yazi yazma projesini tersten dusun.

Basit bir yontem vereyim. Mantigi her turlu mekanik ibreli olcu aletini elektroniklestirmede kullanabilirsin.

Step motor mili ile pusula mili ayni eksende olacak sekilde pusula govdesini motor miline bagla.

Milin 360 derece donusunde ozel bir noktayi algilayan optik sensorun olsun. Ilk enerji verildiginde motor donsun ve bu noktada dursun. (Printer kafasinin en saga yada en sola gidip durmasi gibi)

Pusula govdesine optik bir sensor koy. Bu sensor ibre tarafindan kesildiginde sinyal uretsin.

Simdi motorumuz 0 referans noktasinda bekliyor (Bu nokta, motor govdesine gore degismeyen ancak kuzeye gore herhangi bir deger alabilen gezgin referans).

Motoru dondurmeye basladik. Pusula govdesi donuyor, ibre ise kuzeye yonelmis durumda.

Govde uzerindeki sensor ne zaman ibre ile ayni konuma gelse sinyal uretecegi icin bu andaki pozisyon kuzey pozisyonudur.

Gezgin referans ile kuzey arasindaki aci motor govdesi ile kuzey arasindaki acidir.

Isin icine motor girdigi icin motorlari celik blok icine gommelisin ve pusulayi en az etkileyecek sekilde konumlamalisin.

Ibrenin iki tarafi var biri kuzeye digeri guneye bakiyor. Sensor hangisin onunde sorununa cevabi da sen bul.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

XX_CİHAN_XX

Yöntem akıllıca. Dediğiniz gibi her türlü ibreli aksama uygulanabilir. Ancak pusulanın etkilenme durumu beni düşündürüyor.Dediğiniz gibi motoru çok iyi izole etmek gerekir.Birde Bu düzeneği sağlam bir şekilde kurmak baya uğraş gerektirecek gibi. Açıkçası mekanik yöntemler beni herzaman korkutur. Sistem arazide çalışacak. Darbelere kötü hava koşullarına maruz kalacak. Bu nedenle mekanik yöntemler biraz risk oluşturabilir. Elektronik okuma yöntemi nedense bana daha basit ve güvenilir geldi. Ancak şimdi elimde iki alternatifim oldu teşekkürler hocam.

LukeSkywalker

hocam aşağıdaki linkten iletişime geçerek Amerikadan getirtebilirsin sensörü. Kullanımı baya kolay gibi...
http://www.dinsmoresensors.com/index.htm

KAZIMUGUR

Nokia nın eski modelllerinden birinde aynı sensor vardı.