Devrenin krozyona karşı korunması

Başlatan einstain90, 07 Ağustos 2008, 20:52:35

einstain90

Arkadaşlar elimdeki yaptığım bazı devrelerin plakası krozyonlandı ve lekelendi.Acaba bunu önlemek için neler yapılabilir.Endüstride devreyi yeşile boyuyorlar ama sanırım bu iş bizim için pahalı ve zor olur.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

tayyar

Sprey vernikler var onunla kaplanması uygun olabilir hem parlak gözükür :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

taner-e

Ben kendi yaptığım devreleri üzerine sıvı flux sürerek koruyorum hem lehim alması kolay oluyor hemde flux devre üzerinde vernik misali bir tabaka oluşturduğundan korozyonu önlüyor.

mustafa_cmbz

eğer yapacağınız devrede çok ısınan bir malzeme yok ise nalburlarda satılan vernikler işinizi görür ben şahsen böyle yapmaktayım...

ama devrenizde ısınmakta olan bir malzeme var verniği tavsiye etmem...

terspolarma

Linkte baskı devre çıkarma ve kaplama anlatılıyor.Sonuç güzel.

"It's important to tin your board because copper is sensitive of oxidation (in some months, bare copper gets rusty). I use a soldering paste from Rothenberger named Rosol 3. This contains S-Sn97Cu3 and you can transfer the tin to your board by heat. To tin your board apply the soldering paste to the board, and put it in an warmed up oven (about 200oC. Actual time needed is something you'll find out after you try, since the timing depends on the oven temperature totally. In a pre warmed up at 200oC oven, the process should complete in 120 seconds at most. Don't leave the board in high temperature for more time, and don't try to cold the board with water. The board will curve due to sudden change of temperature. Let it cold by it self and then clean the residues with water and something soft like a sponge."

http://diypcb.googlepages.com/index.html

sigmoid

bu pasta karaköyde bulunuyor mu? bizde bu pastanın adı ne olarak geçiyor.

taner-e

Ben daha önce Bauhaus'tan almıştım biraz pahalıya geldi fakat aşağıdaki adreste bakabilirsin.
http://www.trpazar.com/productDetail.aspx?lngProductID=3440