step motorlar surulmuyor

Başlatan onecrazy, 09 Ağustos 2008, 10:50:51

onecrazy

arkadaşlar merhaba;

sizlere bahsetmiş oldugum deniz elektronikten almış oldugum devre ile yapmış oldugum cnc kontrol unitesinin butun baglantılarını yaptım.devreye ilk defa akım verdiğimde motorlar hareketleniyor yani kasıyor. ama nedense mach programını kuruyorum ayarlarını yapıyorum ve motorlara hareket vermeye calışıyorum nedense olmuyor. mach programı pc ile uyumsuzluk yapma gibi bir durumu varmı.çünkü arc-cnc'den Fatih bey ile yapmış oldugumuz çalışmada sürücüyü vede motorları kendisine gönderdim devreyi kurdu ve motorların döndüğünü söyledi fakat kendi bilgisayarıa taktıgımda mach programı hiçbir şekilde motorlara komut göndermiyor.lpt bağlantılarınıda kontrol ettik ama yinede durum aynı. fatih bey'in kendiside durumun tuhaf oldugunu belirtti. bu neden yapmış olabilir herhangi bir fikri olan varmı?.bu arada unutmadan şunuda belirteyim programı çalışmıyor diye pc'ye format atıp tekrar yukledim ama yinede olmuyor. herhangi bir fikri olan varmıdır acaba. neden böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

KONYALI

Bilgisayarım->Sağ tık Özellikler->Donanım->Aygıt Yöneticisinden lpt portları tanımlı mı bi kontrol edin yanında sarı ünlem işareti varsa lpt kontrol edemezsiniz bide lpt port numarası H378 gibi bi rakam olur biostan kontrol edin sizinki faklı olabilir

onecrazy

merhabalar arkadaşım. butun kontrolleri yaptım fakat yinede olmuyor. mach3 programı yuklu pc'de program hiçbir şeye cevap vermiyor. başka bir pc'de denedim kartı ve programı(setup aynı) hiçbir problem olmadan calışıyor. sistemde problem var dedim ve format atarak orjinal xp kurdum ama yinede pc'de mach3 programı calışmıyor. bunun sebebi nedir acaba?