yalıtıcı izalator sınırları

Başlatan stlg, 09 Ağustos 2008, 14:32:13

stlg

Yuksek akım yada yuksek gerilimlerde kullanılan mosfetler sogutuculara vidalanmakta, tabi  mosfetler direkt olarak govdeye temas etmemeli ,bunun icinde izalator ile yalıtılmalı, sizlere sormak istedigim bu izalatorlerin dayanma sınırı ve guvenirlikleri nedir, yada mosfetlerin sogutuculara montesiyle ilgili daha guvenilir bir yol varmı
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

taner-e

Piyasada satılan silikon bazlı gri renkte izalatörler var bunları bilgisayar güç kaynaklarının içindeki transistörlerin üzerinden de temin edebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile silikon 200~250 derece arasına dayanıklı, buna göre aktif elektronik malzemeler transistör diyot v.s maksimum çalışma sıcaklığı olarak 150 derece olarak üretiliyor. Yani 150 derecenin üzerine çıkan transistör veya igbt'yi ununtun, izalatörünüz bu sıcaklığa dayanacaktır. En güvenilir yöntem, (bana göre) bazı smps'lerde rastladığım mosfetin üzerine kapşon şeklinde geçen üzalatörler fakat piyasada bulunuyormu bilmiyorum.