pic bootloader

Başlatan arssg, 12 Kasım 2003, 23:20:44

arssg

Aşağıda verdiğim adreste kayan yazı devresi var ve bootloader'den bahsediyor. Ne olduğunu anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

http://sjeffroy.free.fr/Journal_Lumineux/journal_lumineux.html

axanc

selam..

"bootloader" nedir.. bilenler var mı... ?.. :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

XNHCX

Aşağıdaki başlık altına yazılıyor  bu konuda Sevgili axanc .
Bir

inceleyin.
http://picproje.org/index.php/topic,1905&highlight=bootloader

XNHCX

axanc

konuyu okudum ama tam bir anlam veremedim... seri port vasıtasi ile programlama gibi birşey mi..  :?:
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

aster

bootloader pbp da mcs de seri porttan yaptığın devreye bağlantı yapıyorsun
ve çalıştırdığında bütün işlem sıralarını

görebiliyorsun
yazılım geliştirmelerinde oldukça kullanılışlıdır

axanc

selam..

aster, dediğin olay gerçekten de aklıma çok yattı, fakat bunu yapmak için gerekenler nelerdir?.. bu işi

öğrenmek isterim, sonrasında yeniler için yaptığım siteye koyarım.. pic16f877 için bir örnek yapmak için neler gerekir..?..

by the way... "PBP dersleri" hazır...

http://www24.brinkster.com/nostramo/

axanc

selam...
fazla bakamadım şimdi de biraz çaktım olayı... bu olayın pic16f877 için bir örneğini yapalım.. bu bir tür beceri

gibi aktarılmalı bence... "fsan" senin şu sms olayının şifresini bir daha atabilir misin.. biraz oynadım program üzerinde senin copyright (ismin felan) kayboldu yane, baştan alıp düzeltcem.. siteye

koymama izin verir misin.?.. siteye pbp derslerini koydum, nasıl iyi mi bi bakıver.. haftasonu da diğer kalan bölümlere bakıcam... yarın istatistik sınavı var.. üff... :)

fsan

sağol kardes :)
senin sinavlar hayirlisiyla bir bitsin sonra icabina bakariz

kolay gelsin

axanc

selam..

sınavlar cuma günü bitiyo.. aynı gün bootloader yapımı için malzeme almayı düşünüyorum.. ne önerirsin

fsan... :)

aster

aslında yeni başlayanlar için tavsiyem hazır yani el yapımı deneme bordlarıdır
giriş çıkış 7 segment lcd rs232 keypad vs

bunlar borda hazır olursa
birde icsp yaparsanız ballı ekmekten daha tatlı olur
ilgilenirseniz bir şeyler verebilirim

mmengi

fsan dostum daha öncede board ta yazmıştım ama sonuç alamadım mcs için 16F628 bootloader hex ini arıyorum

bulabileceğim bir adres varmı. MCS nin içinden çıkmıyor

fsan

kardes, MCS nin install klasörünün icinde bir yerde olmasi lazim. Yokmu?

mmengi

dostum kendi sitesinde aşağıdaki picler için loader var diyor fakat ben daha önce okuduğum bir yerde 16F628 içinde

bootloader i olduğu ve ayrıca ücret ödemek gerektiği yazıyordu.Kurulum klasöründe bu loader yok.

16F870, 16F871, 16F873(A), 16F874(A), 16F876(A), 16F877(A), 18F242, 18F248,

18F252, 18F258, 18F442, 18F448, 18F452, 18F458, 18F1220, 18F1320, 18F2220, 18F2320, 18F4220, 18F4320, 18F6620 and 18F8620. (PLUS version only)

z

Alıntı yapılan: "axanc"selam..

"bootloader" nedir.. bilenler var mı... ?..

:)

Bootloader reset vektörüne yerleştirilmiş özel bir program parçacığıdır. İşlemci resetlendiğinde bu program çalışır ve uygun bir iletişim kanalı üzerinden (seri port

vs)
dış dünyadan (PC yada başka bir işlemciden) programı alır ve kendi içine yükler ardından da çalıştırır.

Bu tür uygulamalar  RAM yada FLASH üstünde code çalıştırmaya müsait

işlemcilerde kullanılır.

Seri porttan aldığı kodları rama yada flasha yazar ardından da yazdığı kodun ustune sıçrayıp yüklenen programın çalışmasına neden olur.

Hızlı program

geliştirme de  ve starter kitlerde çok görülür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com