Laser Etching PCB

Başlatan terspolarma, 10 Ağustos 2008, 12:37:33

mustafa_cmbz

toner ziyanlığı baska bişey değil...

terspolarma

Tonerle alakası yok.Zaten cihaz toner kullanmıyor.Buradaki olay başka.Önce board u siyaha boyuyor , daha sonra lazerle boyayı kaldırıp pcb yi ortaya çıkarıyor. İşlem sonucunda pcb yine asite atılıyor.

mustafa_cmbz

nasıl çalıştığınız biliyorum lazer ışığı boya siyah olduğu için onu buharlaştırıyorve ışığın değdiği yerlerdeki boya kalkıyor sonra dediğiniz gibi de asite atıyorlar aslında bunu çok minik pcb lerde uygulamak mantıklı hibrit devre tarzı şeylerde kullanmak için ideal bir yöntem...fakat normal boyuttaki malzemeler ile yapılan devreleri çin bence gereksiz...

refik1

bu aletin fiyatı kaçpara acaba
veya benzerini kullanan varmı ?

upayi

keşke şu lazerin eriten cinsten olanını yapsalar.Mesela ben plaketi asite armadan çıkartmak istiyorum.(Asit işi insanın solunum yollarında tahribata yol açıyor)
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

Klein

Bu iş herhangi bir lazer markalama cihazı ile yapılabilir. Dikkat edilecek en önemli nokta, boyanın kalınlığının her yerde eşit ve mümkün olduğunca ince olmasıdır. Bunu da basit bir santrifüj ile yapılabilir.
Örneğin eski bir pikap kullanılabilir. Pikapın üzerine kart konulur , pikap çevrilir ve boya tam kartın ortasına damlatılır. Boya çok düzgün bir şekilde dağılacaktır. Santrifüjün hızı ile de kalınlık ayarlanabilir. Bu yöntemi pozitif20 kalınlığını ayarlayamayan arkadaşlar da kullanabilir.

rree

Bilgisayar ana kart veya ekran kartı 1mm nerede ise 10 tane yol var
hangi yöntemi kullanarak çıkarıyorlar Türkiye de bu hassasiyette bakırlı yol çıkaran firma varmı bir anlatılsa. Benim gibi arkadaş çok olduğunu inanıyorum. Ütü , serigrafi veya pozlandırmaya hazır kartlar yöntemi ile smd tipi hafıza çipi ayakları sıklığına hassasiyetine yaklaşılmıyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "rree"hangi yöntemi kullanarak çıkarıyorlar

Benim gördüğüm Fotografik yöntemler kullanılıyor.
Kuru film dedikleri materyal kaplıyorlar pcb yi,
ve pozluyorlar. Pozlama 3-4 sn sürüyor.

Türkiye de Ünal PCB ve Odak bu işi önde götüren firmalar...

z

Kurufilm teknigi ile pcb uzerinde 0.1mm genisliginde bakir 0.1mm genisliginde bosluk bakir bosluk bakir bosluk seklinde desen yapilabilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

since1990

and i use 45w laser :D
BU iş için daha 1w lazer iş görmez mi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

aslan_korhan

O Lazerin aynisinden bende bir ara vardı.
Direkt Bakırı kazırmı diye denemiştim ama olmamıştı.
Boya olayı mantıklıymış. daha önceden haberim olsaydı denerdim  :(
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

since1990

bende şimdi boyayı oyması için spariş etmeyi düşünüyorum da diyelim boyayı düz bir çizgi şekllinde yaktık. yaktığımız yerlerin kenarları pürüzlü olmazmı? neticede yok etmiyor boyayı sadece yakıyor değil mi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Burak B

Bu tekniği DVD Lazeri ile PCB yapımı konusunda konuşmuştuk.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

since1990

o kunuyuda tamamen okumaya çalışmıştım sonra bu konuyu buldum. Bu konu daha eski :) ve mesele dvd lazerinde çıktı artık. farklı bir tür oldu bu laser etching olayı. üzerine gitmemiz gereken bir olay oldu.