0-10 v sürücü kontrolü yardım

Başlatan MURSEL, 13 Ağustos 2008, 11:48:36

MURSEL

merhaba arkadaşlar  motor sürücüsünün  hız ayarını yapan 5 k lık potonsiyeme yerine 2 buton ile kontrol edebilecigim  bi tasarım düşünüyorum  neden potu kaldrıyorsun derseniz kontrol edicegimiz yer oldukca nemli ve rutubetli bi kısım sürekli sorun yaşatyor buton ile kontrol etmek buna kısasla birazdaha iyi olucagını düşünüyorum cıkış olark 0-10 v    0-20ma  dc  cıkış alabilcegm, 2 butonla kontrol edebilcegim bi tasarım ds1669 veya dijital pot lar ile bunu yapabilirmiyim suan ds1669 üzerinde yogunlaşıyorum. fakat bu entegrede genelde ses sitemlerinde kullnılmış acaba ac sinyallerde mi sadece cıkışını  kontrol edebiliyor diye soru işareti var kafamda  bukonuda bilgi tecrübesi olan arkaşlar paylaşırsa sevinirim (a.e.o) iyi calışmalr

Klein

ds1669 ile yapamaman için bir neden yok. AC olması gerekmez. Datasheet'te  +-8V olduğu yazıyor. Bu durumda çıkışına bir amplifikatör bağlaman gerekebilir. Ama ben olsam doğrudan modbus ile kontrol etmeyi tercih ederdim.

mucit07

modbusla  ne alakası var modbus haberleşme prokolü

Klein

Evet haberleşme protokolü. Yazıdan anladığım kadarı ile bir hız kontrol cihazı kullanılıyor. Bu cihazların birçoğu RS485 üzerinden modbus protokolü ile kontrol edilebiliyor. Cihazı potansiyometre ile kontrol etmek yerine ,  485 bağlantısı kullanılarak kontrol edilebilir.

erkan614

birçok cihaz rs485 ile kontrol ediliyor fakat bunların çoğunluğu rs485 portunu ek özellik olarak veriyor ve cihaz bir başkası tarafından en ucuzu olsun diye alınınca öyle kalakalıyorsunuz mesela weg diye bi cihazda başıma geldi ve plcye analog çıkış ekmodulu aldım.
dijital pot kullanarak bir opamp bir adetde f84 ile yapabilirsin

F.T

erkan kardeşim yapmış oldugun bir çalışma varsa paylaşırsan seviniriz.herkese iyi çalışmalar..
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

unerakcay

Burada bir tasarım yapmaktansa hazır ürün kullanmayı tercih ederim. Endüstriyel alanda kullanbileceğin pek çok farklı özellikte bu tip ürün bulabilmen mümkün pano ve kumanda panellerine uygulamasıda oldukça rahat oluyor ben bir örnek link vereyim.KDV dahil fiyatı Fiyatı 46.73 ytl

İyi Çalışmalar...  

http://www.endamarket.com/asp/show_stock.asp?product=EDP141

EDP141
DİJİTAL POTANSİYOMETRE
ENDA DİJİTAL POTANSİYOMETRE Tuş takımından ve harici giriş terminallerinden minimum ve maksimum değerleri -2000...+8000 aralığında ayarlanabilen, senkronizasyon uygulamaları için RS-485 ModBus protokolü ile haberleşebilen (opsiyonel), 0...10V çıkışlı dijital potansiyometre (34x77mm)
EDP141, 4 haneli, istenilen skala değerlerinde 0...10V çıkış verebilen dijital potonsiyometredir. Ön paneldeki tuş takımı aracılığıyla rampa fonksiyonu zamanı özelliği, üç kademeli parametre güvenliği kolay biçimde seçilebilir.
Mikro C 6.20 MPLAB 7.50 EasyPIC4

stlg

Pic girisine iki adet buton bagla Pic portlarından bir yada iki portu R2R mantıgıyla  bagla cıkısını invertere ver
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

dombilik

delta AC motor sürücülerini RS485 ile delta operatör panelinden sürülmesi ile ilgili geçmişte bir çalışmam olmuştu.Eğer çalışmanız bu yöne kayacak olursa yardımcı olabilirim.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

erkan614

Alıntı yapılan: "dombilik"delta AC motor sürücülerini RS485 ile delta operatör panelinden sürülmesi ile ilgili geçmişte bir çalışmam olmuştu.Eğer çalışmanız bu yöne kayacak olursa yardımcı olabilirim.
op-panel değilde pic ile kontrol edebileceğimiz bi çalışma varmı?

dombilik

RS485 hat üzerinden haberleşebilen bu tip sürücüler
genellikle MODBUS ASCII-RTU haberleşme protokollerini kullanıyor..
fakat bu protokolleri pic üzerinde uygulama çalışmam hiç olmadı..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

MURSEL

op-panel değilde pic ile kontrol edebileceğimiz bi çalışma varmı?

pic+mcp41010 ihtiyacıma cevab verebilcek gibi  cözünürlük 8 bit , ds1669 da cözünürlük 6 bit .  10 bit olanını bilen varmı cözünürlügü birazdaha arttırsak iyi olur gibi ;)     20ytl patlar gibi  

Burada bir tasarım yapmaktansa hazır ürün kullanmayı tercih ederim

7 tane makinaya koysak 7x20 =140  7x50=350  yapmaya deger gibi tasarımda haricen başka isteklerde var dışardan alınan anolog bilginin dispalyde gösterilmesi harici buton girişler gibi  buda tasarımı kendimiz yapmamız gerekn sebelerden biri

tasarımda haberleşmeyle alakalı kısım yok arkadaşalar  manuel potonsiyemtreler  yerine dijitall pot kullanmak  kontrolunu butonlarla saglanması

SN: stlg R 2R mantıgı derken opamp ile gerilim toplayıcı devresi gibi bişeymi bahsettiginiz

dombilik

MCP 4921-12 bit dac ile daha önce bir uygulama yapmıştım..çıkıştaki 0-5V u da opamp ile * 2 yaparsak 0-10V luk bir çıkış aralığımız olur..
işinizi görecekse yarın sabah örnek yazılımı buraya koyarım.

MURSEL

sn: dombilik  calışmanı paylaşırsan seviniirim işimide hayli görücek gibi teşekkürler şimdiden

stlg

Evet R2R ile gerilim toplanır ,kazancı ayarlı bir opamplada bu gerilimi 0-10V aralıgına cıkartabilirsiniz, tabi opamp besleme geriliminiz yuksek olmalı
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.