disko robot ışık arızaları

Başlatan Mr.Thinking, 13 Ağustos 2008, 18:51:45

Mr.Thinking

Arkadaşlar diskolarda kullanılan robot ışıklar konusun da sizlere elimden geldiği kadar yardımcı olabilirim.
Bu başlık altında yzabilirsiniz.
ego=1/Knowledge

erkan614

diskolarda bulunan ("koop kooop" pardon) lazerli grafik oluşturma ile alakalı bilgin varmı ("hazırsanız eller meller havaya sağdan soldan koopkoop" tekrar pardon) hani duvarda veya kalabalığın üstütnde şekiller oluşturuluyor

peko

Bu ışıkların ne yapacaklarına nasıl karar verdiklerini merak ediyorum :)
Çok yöntem var, peki ya hangisini kullanıyorlar acaba !?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

aslan_korhan

Genelde DMX512 sistemini kullanıyorlar veya üzerinde kendi programları var...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

bymrz

hocam o lazer olayı çok basit aslında(tabi çok profesyonel olmamakta)...

3 tane fan(cpu fanı gibi) birbirlerine 90 derecelik açıalrla konuluyor.
fanların göbeklerine ışığı yansıtan bi cisim yapıştırılıyor.üç tane fanı U şeklinde koyduğumuzu düşünürsek yan fanlardan birine 45 derecelik açı ile lazer diyot tutuluyor...ve ışık tutulan fanın karşısındaki fandan da ışığın çıkışı alınıyor...

İŞTE BUKADAR.

Daha sonrada 3 fanın hız ayarı ayrı ayrı dimm edilerek garip garip ama çok güzel şekiller ortaya çıkıyor...

erkan614

benim bahsettiğim lazer sistemi profosyonel bişi danseden kız figuru falan yapiyo dans eden derken bu hareketli avatarlar varya onungibi ayni figuru tekrar ediyo. ayrıca dolup boşalan martini kadehi falan o tip bişi
sistem tarama mantığı bir adet lazer 1m*2m alanı tarayarak bu göruntuyu oluşturuyor tabi resmin içini doldurmuyor çin ali tarzı bi çizgi adam vardı bi zamanlar çizgi yolda yururdu ve çizer tarafından başına turlu kazalar gelirdi ve anlamsız ama anladığımız sesler çıkararak çizere bağıran bi cizgi kahramn vardı o formatta göruntu ciziyor

bymrz

anlıyorum ama onda da mantık çork farklı olmasa gerek. Çünkü bende görmüştüm, sadece tek bir lazer ışık kaynağından çıkıyor ışınlar ve görüntül tek bir alzerden oluşuyor...

elektro77 dediğine göre biraz bahseder sanırım bunlardan...

XX_CİHAN_XX

Uçan yazı mantığıyla olabilir gibi geliyor.  :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

debi

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Genelde DMX512 sistemini kullanıyorlar veya üzerinde kendi programları var...

Genelde değil eğer ki senaryo yazma gibi bir durum söz konusu ise tamamı dmx512 diyebilirim.. dmx512 protokolü ve pc arayüz sayesinde hem ışık oyunları yapıp hem motor hareketlerini ayarlamak mümkün..

OG

DMX512 yalnızca cihazların haberleşme hattıdır.

Show, robot içinde gömülü bir yazılım ile veya harici bir cihaz (masa, pc) ile elde edilip robota taşınır. DMX512 burada yalnızca taşımayı üstlenir.

DMX512'nin anlamı da; RS485 taşıma formatlı, 250Kb hızlı, asenkron 8N1 yapıda bir sinyal. Adreslemeyi ise başlangıçtaki uzun boşluk sinyalini (min 88us Low) break kabul eden ve peşisıra dizilmiş 8N1 formatında datalardan ilk datayı (adres=0) atlayan diğerlerini sıra ile adres=1, 2, 3 ... diye katar halinde gönderen, alıcı hangi adrese ayarlanmış ise o adresteki datayı dikkate alan bir sistem.

http://www.dmx512-online.com/packt.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr.Thinking

Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla siz dostlarım bu konudada yeteri kadar  bilgiye sahipsiniz. Sizin gibi insanlarla paylaşımda bulunduğum için çok mutluyum.

İlk önce ben sizden bir yardım istiycem ve bu konudaki bilgilerimi sizinle paylaşmak benim için büyük bir grur olacak.
           Sorunum şu arkadaşlar: Yıllardır birçok elektronik forum sitesi veya proje sitesine üye oluyorum. Ancak bu güne kadar hep izleyici olarak bulundum. Picproje ye kayıt tarihim bile oldukça eski sayılır. Peki neden hep izleyici oldum?
           İlk sorunum; bir internet sitesine resimli bir açıklama nasıl eklenir?
           Monitördeki bir sayfa görüntüsü nasıl sayfaya gönderilir?
           Proteustaki bir çizim nasıl foruma eklenir ve üzerinde anlatım işaretleri oluşturulur?
işte bu konularda bu güne kadar ilgilenecek ne bir zamanım oldu ne de iyi donanımlı ve hızlı bir bilgisayarım.
           Ben turizm ve otelcilik mezunuyum ama elektronik benim çocukluğumdan beri hayellerimi süslüyor. Bu nedenle yeni bir sektör kurdum. Turizm elektroniği.
Neyse daha fazla saçmalamadan şu resimlendirme konusunda bana ayrıntılı ve açıklamalı bilgi gönderebilirseniz elimdeki tüm cihaz şemalarını ve pcb fotolarını sizlerle bilgi babında paylaşmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
SAYGILAR.
ego=1/Knowledge

ilker_32

Alıntı yapılan: "elektro77"Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla siz dostlarım bu konudada yeteri kadar  bilgiye sahipsiniz. Sizin gibi insanlarla paylaşımda bulunduğum için çok mutluyum.

İlk önce ben sizden bir yardım istiycem ve bu konudaki bilgilerimi sizinle paylaşmak benim için büyük bir grur olacak.
           Sorunum şu arkadaşlar: Yıllardır birçok elektronik forum sitesi veya proje sitesine üye oluyorum. Ancak bu güne kadar hep izleyici olarak bulundum. Picproje ye kayıt tarihim bile oldukça eski sayılır. Peki neden hep izleyici oldum?
           İlk sorunum; bir internet sitesine resimli bir açıklama nasıl eklenir?
           Monitördeki bir sayfa görüntüsü nasıl sayfaya gönderilir?
           Proteustaki bir çizim nasıl foruma eklenir ve üzerinde anlatım işaretleri oluşturulur?
işte bu konularda bu güne kadar ilgilenecek ne bir zamanım oldu ne de iyi donanımlı ve hızlı bir bilgisayarım.
           Ben turizm ve otelcilik mezunuyum ama elektronik benim çocukluğumdan beri hayellerimi süslüyor. Bu nedenle yeni bir sektör kurdum. Turizm elektroniği.
Neyse daha fazla saçmalamadan şu resimlendirme konusunda bana ayrıntılı ve açıklamalı bilgi gönderebilirseniz elimdeki tüm cihaz şemalarını ve pcb fotolarını sizlerle bilgi babında paylaşmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
SAYGILAR.

http://www.resimupload.com/

Gözat butonuna tıkla bilgisayarındaki resimin adresini göster.

Sonra resim için bir kategori seç upload butonuna tıkla.

Sana birçok link verecek. Kullanmak istediğin yere göre bir tanesini kopyala. Foruma mesaj göndermek için kullandığın metin kutusuna yapıştır. Ön izleme butonundan sonucu görür ve cevabını yazarsın.

Mr.Thinking

http://www.resimupload.com/

Gözat butonuna tıkla bilgisayarındaki resimin adresini göster.

Sonra resim için bir kategori seç upload butonuna tıkla.

Sana birçok link verecek. Kullanmak istediğin yere göre bir tanesini kopyala. Foruma mesaj göndermek için kullandığın metin kutusuna yapıştır. Ön izleme butonundan sonucu görür ve cevabını yazarsın.[/quote]

peki üstadım rapid de uygulama program eklemek ve buraya link koymak için ne yapmalıyım.
birde resim upload da hangi katagori elektronik parça fotosuna girer.
ego=1/Knowledge

OG

Resim ekleme için,

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=70990#70990

PC Ekran resmini internete eklemek de aynı yontem ile, fakat önce PC ekran resmini kaydeden bir program olması lazım ki elde bir resim dosyası olsun.

Proteus ekranını resimlemek için export seceneği kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

Alıntı yapılan: "OG"
DMX512'nin anlamı da; RS485 taşıma formatlı, 250Kb hızlı, asenkron 8N1 yapıda bir sinyal.

OG Hocam dmx512, 8N2 formatında olsa gerek diye biliyorum...