sükunet ayarı nasıl yapılır

Başlatan Mr.Thinking, 13 Ağustos 2008, 19:05:01

Mr.Thinking

arkadaşlar power amfilerde transistör değişiminden sonra bir ısı sorunu oluyor. Bu sorun sükunet ayarından kaynaklanıyor olabilir mi? Peki bunu nasıl ayarlarız. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
ego=1/Knowledge

aslan_korhan

Bir Amfide bir transistör bile yansa hepsini ayni marka ve model transistörlerler ile değiştirmek gerekir.
Ayni isim olsa bile arada az da olsa fark olabiliyor. Buda ısı farklılıklarına vs. neden olabiliyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

KAZIMUGUR

Transistor değişimi ile kayan değerler , tasarım eksikliğini de gösterir.Tr değişimine gerek kalmadan ısıl farklar bile kaymaya neden olur.
İşi biliyorsan otomatik ayarlayıcı bir şeyler eklemelisin derim(hani şöyle ptc li ntc li bir şeyler oluyordu).Kıymetli bir şey değilse bu cümleleri takma...

peko

Genelde STK gibi modül bazlı yükselticilerde kullanıyorlar bu ısıl kontrol yöntemini. Gürültü oranıda tasarımdan dolayı zaten çok iyi. Tabii iyi bir plaket eşlik etmeli modüle, yoksa gürültü ve sürekli arıza kaçınılmaz olabiliyor.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mustafa_cmbz

hocam bu sorun transistörün ph'mıydı tam hatırlamıyorum ama karakteristiğinden kaynaklanıyor..2 farklı partide üretilmiş transistörlerden alırsanız bu tarz sorunlar çıkıyor...aynı durum led diyotlarda da var..ben trafik ışıklarında bu tarz sorunlar ile hep karşılaşıyorum yapacak bişey yok....

peko

@mustafa_cmbz
var hocam var yapılacak bişi :)

çıkış rölesi kullanmak.

Tamamen sukuneti sağlıyor :)

(cihazın içindeki rölenin çıt çıt kontak sesi haricinde)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Maxim

Alıntı yapılan: "elektro77"arkadaşlar power amfilerde transistör değişiminden sonra bir ısı sorunu oluyor. Bu sorun sükunet ayarından kaynaklanıyor olabilir mi? Peki bunu nasıl ayarlarız. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

değiştiğiniz transistörün karşısınıda değişmeniz gerekiyor ,
şöyle anlatayım ,

anfilerde kullanılan transistörlerin simetrik bir karşılığı vardır ,
yani npn transistörün aynı paralelelde birde pnp si bulunur ,
kaliteli anfilerde bu transistörlerin HFe leri ölçülerek dengelenir,

adam eline bir avuç npn transistör alır hepsini ölçer ,
kazançlarını not eder ,onun karşısına takacağı pnp transistörleride aynı şekilde ölçerek kazançları birbirine en yakın npn-pnp transistörleri takar .

Mr.Thinking

şöyle bişey yapılabilirmi.?

Genelde kaliteli pover amfilerde skunet ayarının yapılabildiği 5K değerinde olduğunu düşündüğüm bir trimer direnç vardır.Bu direnç sürücü transistörünün voltajını ayarlar.
amfinin + voltajını bir ampermetreden geçirip amfi boşta iken çekilen akım miktarını 500ma civarına bu trimerle çeksek nasıl olur.
ego=1/Knowledge

Maxim

Alıntı yapılan: "elektro77"şöyle bişey yapılabilirmi.?

Genelde kaliteli pover amfilerde skunet ayarının yapılabildiği 5K değerinde olduğunu düşündüğüm bir trimer direnç vardır.Bu direnç sürücü transistörünün voltajını ayarlar.
amfinin + voltajını bir ampermetreden geçirip amfi boşta iken çekilen akım miktarını 500ma civarına bu trimerle çeksek nasıl olur.

harika ,olur
hatta eğer sukünet ayarı için bir ayar trimpotu varsa zaten öyle ayarlanır ,
giriş ucunu şaseye vermeyi unutmayınız .

çekilecek mA değeri anfiden anfiye değişir .

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "peko"@mustafa_cmbz
var hocam var yapılacak bişi :)

çıkış rölesi kullanmak.

Tamamen sukuneti sağlıyor :)

(cihazın içindeki rölenin çıt çıt kontak sesi haricinde)  

çok ufak yazmışsın be hocam

fakat bundan bişi anlamadım :D

peko

Bu tür devreler yardımı ile kesin sukunet sağlanabilir demek istemiştim hocam.

ve kaynak;

Loudspeaker Protection and Muting

z

Bahsedilen sukunet bu sukunet değil.

A, AB sinifi amplifikatorlerde  transistorler surekli iletimdedir dolayisi ile beslemeden akim cekerler. Bu akim cok dusuk olsun ancak A sinifi calisma bolgesinden de cikilmasin istenir. Dogal olarak da transistorler isinir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com